Smůla pro svatbu v destinaci zní přesvědčivě: vyměňte drahou recepci v rodném městě za intimní setkání ve vile v Toskánsku nebo v mexickém plážovém letovisku – menší seznam hostů, ceny all inclusive, vestavěné líbánky. Realita je jemnější. Svatby v destinaci mohou stát absolutně méně než tradiční oslavy v rodném městě, ale pouze v případě, že matematika funguje ve váš prospěch, a to závisí téměř výhradně na jednom faktoru: kolik hostů se skutečně objeví.

Svatební cílová matematika

Základní finanční logika svatby v destinaci spočívá na opotřebení hosta. Když pozvete 150 lidí na místní svatbu, většina se jich zúčastní. Když pozvete 150 lidí na svatbu na pobřeží Amalfi v Itálii, pokles o 60–90 % – nemohou si dovolit letenky, nemohou si vzít volno v práci nebo se prostě nemohou zavázat k mezinárodnímu cestování. Pár skončí s 30–60 hosty místo 150.

Vzhledem k tomu, že catering obvykle stojí 100–200 USD na hlavu a každý další host účtuje náklady na velikost místa konání, místo k sezení, květiny a psací potřeby, menší seznam hostů dramaticky snižuje celkové výdaje. Otázkou je, zda náklady na balíček místa určení tyto úspory kompenzují – a často tomu tak je, pokud zvolíte správnou destinaci.

Hometown wedding, 120 guests:
  Venue: $8,000
  Catering at $140/head: $16,800
  Photography, florals, music, etc.: $12,000
  Total: $36,800

Destination wedding, same couple, 40 guests attend:
  All-inclusive resort package: $14,000
  Photography (travel fee included): $4,500
  Florals and decor: $2,000
  Legal/administrative fees: $800
  Total: $21,300
  Savings: $15,500

Cílová svatba zde vyhrává, protože o 80 hostů méně za 140 USD/osoba představuje 11 200 USD pouze na úsporách jídla. Ale pokud se zúčastní 90 hostů místo 40, matematika se rychle obrátí.

Srovnávací tabulka nákladů: Mexiko, Itálie, Bali, Karibik, Havaj

Ceny za svatbu v destinaci se značně liší podle lokality. Níže uvedená tabulka odráží typické celkové náklady pro pár (obřad, recepce, místo konání, jídlo a nápoje) pro přibližně 30–40 hostů, bez nákladů na cestu a ubytování hostů.

Destination Typical Venue/Package Range Best For Key Consideration
Mexico (all-inclusive resort) $8,000–$18,000 Beach ceremony, easy travel from US Resort controls vendor list
Tuscany, Italy $22,000–$40,000 Villa experience, wine country High logistical complexity
Bali, Indonesia $6,000–$14,000 Luxury on a budget, exotic setting Long flight from US/Europe
Caribbean (Jamaica, St. Lucia, etc.) $10,000–$22,000 Beach, accessible from East Coast Hurricane season risk (June–Nov)
Hawaii (Maui, Kauai) $16,000–$32,000 No passport needed, US legal ease High cost of living, import fees
Portugal (Algarve, Lisbon area) $12,000–$24,000 Emerging, less saturated than Italy Growing popularity, still reasonable
Greece (Santorini, Mykonos) $18,000–$35,000 Iconic views, romantic Premium pricing for iconic venues
Costa Rica $8,000–$16,000 Eco-luxury, rainforest/beach options Rainy season May–Nov

Zvláštní zmínku si zaslouží all inclusive mexická letoviska. Sdružují přípravu obřadu, zkušební večeři, svatební dort, květiny a specializovaného koordinátora do balíčku – snižují počet prodejců, které musíte uzavřít nezávisle. Kompromisem je omezená flexibilita dodavatele: obvykle musíte využívat preferované fotografy, květinářství a cateringové společnosti resortu, jejichž cena je vyšší.

Faktor opotřebení hostů

Plánujte konzervativně. Průzkumy neustále ukazují, že svatby v destinaci navštěvuje 40–60 % pozvaných, ale skutečný rozsah je široký v závislosti na rozpočtu vašeho sociálního okruhu, na tom, jak daleko je cíl a na tom, kolik času věnujete.

Lead Time Given Expected Attendance Rate
18+ months notice 55–70%
12 months notice 45–60%
9 months notice 35–50%
6 months or less 25–40%

Pokud pozvete 80 lidí a očekáváte, že se jich zúčastní 40, sestavte svůj balíček místa kolem 35–42, abyste zohlednili pozdní přídavky. Mít ve smlouvě minimální záruku pro hosty (běžná v resortech) znamená, že bez ohledu na to platíte za číslo patra. Než podepíšete, znáte to patro.

Důležitá je i emocionální stránka. Někteří členové rodiny – starší prarodiče, hosté s malými dětmi, lidé s finančními omezeními – se mohou skutečně zúčastnit. Tento rozhovor výslovně s nejdůležitějšími hosty před rezervací stojí za to. Zjištění, že vaši rodiče nemohou cestu uskutečnit poté, co jste podepsali smlouvu, je bolestivá situace.

Co platíte vs co platí hosté

Finanční vztah na svatbě v destinaci je explicitně rozdělen: pár zahrnuje místo, obřad, jídlo a pití na recepci. Hosté si hradí letenky, ubytování a vedlejší výdaje sami.

Pár obvykle platí:

  • Pronájem místa nebo svatební balíček
  • Obřadní a přijímací catering
  • Fotografování a natáčení videa (plus cestovní poplatky: 500–1 500 USD)
  • Květiny a dekorace
  • Právní poplatky a oddací list
  • Uvítací tašky nebo uvítací večeře (volitelné, ale očekává se)

Hosté obvykle platí:

  • Lety: 300 – 1 800 USD v závislosti na vzdálenosti a destinaci
  • Ubytování v hotelu nebo ve vile: 100–350 USD/noc, obvykle 3–5 nocí
  • Stravování mimo svatební akce
  • Cestovní pojištění

Za pobyt na 5 nocí v Mexiku mohou hosté utratit 800–1 500 USD na osobu v celkových cestovních nákladech. V Itálii se toto číslo zvyšuje na 2 500–4 500 USD na osobu. To je důvod, proč opotřebování prudce narůstá s náklady na destinaci – nejde o to, že hosté nechtějí přijet, jde o to, že finanční požadavek je významný.

Nabídnout pokojový blok za dohodnutou skupinovou sazbu (10–15 % sleva na rackovou sazbu) je zdvořilé a zároveň pomáhá docházce tím, že usnadňuje finanční rozhodování.

Právní požadavky podle země

Legální sňatek v jiné zemi zvyšuje administrativní složitost. Mnoho párů to řeší tak, že se předem legálně oddají u místního soudu (civilní obřad týden před odjezdem) a cílovou událost považují za symbolický obřad. Tím se zcela vyhýbá zákonným požadavkům.

Country Legal Marriage Complexity Documents Typically Required Processing Time
Mexico Moderate Blood tests, birth certificates, apostilled documents 3–4 months before
Italy High Nulla osta from US embassy, apostilled documents 6+ months before
Bali / Indonesia Very High Islam is only legally recognized religion; foreigners often do symbolic only Symbolic recommended
Caribbean (varies) Low–Moderate Most islands have 1–3 day residency requirement 2–3 months before
Hawaii Very Easy Same as any US state wedding license Can apply 30 days before
Portugal Moderate Birth certificates, ID, declaration of freedom to marry 3–4 months before

Když je destinace ve skutečnosti levnější

Výpočet upřednostňuje svatbu v destinaci, pokud jsou splněny alespoň tři z následujících podmínek:

  1. Seznam hostů vašeho rodného města přesahuje 120 lidí, ale skutečně byste preferovali 40–60 intimních hostů
  2. Destinace, kterou si vyberete, má all-inclusive nebo vilové balíčky, které spojují logistiku
  3. Váš společenský kruh je nakloněn cestování a je finančně schopen se ho zúčastnit
  4. Jste flexibilní, pokud jde o zákonné načasování sňatku (jste ochotni jednat u soudu předem)
  5. Místo určení není místo s prémiovou cenou jako Itálie nebo Řecko

Nejjasnější případ: pár ve velkém americkém městě s rozpočtem na svatbu v rodném městě 35 000 dolarů, seznamem pozvaných pro 150 osob a upřednostněním něčeho menšího. All-inclusive svatba v resortu pro 40 hostů v Mexiku stojí 14 000 – 18 000 USD s vestavěným koordinátorem místa konání. Bankou mají úspory ve výši 17 000 – 21 000 USD – efektivně financují líbánky, příspěvek na zálohu nebo prostě začínají manželský život bez dluhů.

Případ se rozpadne, když: destinace je za prémiovou cenu, navzdory očekávání se zúčastní 80 nebo více hostů, pár musí uzavřít smlouvu s každým prodejcem nezávisle za ceny na zahraničním trhu nebo se nahromadí významné neočekávané právní a cestovní náklady. Než se zavážete, zjistěte skutečná čísla se svým skutečným seznamem pozvaných, realistickým opotřebením a cenou pro konkrétní destinaci.