Sestavení herního PC bez rámce pro hodnocení hodnoty je způsob, jakým lidé utratí 500 dolarů za GPU, který poskytuje horší snímky za dolar než alternativa za 300 dolarů. Metrika ceny za FPS odstraňuje marketingový hluk a výběr třešňových testů, aby odhalila, který hardware skutečně poskytuje výkon za vaše peníze. Také vás to nutí definovat svůj cíl – 1080p při 60 FPS má radikálně odlišné hardwarové požadavky než 4K při 165 FPS a rozpočet potřebný k dosažení těchto cílů se liší o tisíce dolarů.
Rámec Cost-Per-FPS
Cena za FPS je jednoduchý poměr vypočítaný pro vaše cílové rozlišení a herní knihovnu:
Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution
Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS
Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS
Tato metrika je nejužitečnější při porovnávání GPU v rámci stejné skupiny rozlišení. GPU, které je „lepší“ ve 4K, je irelevantní, pokud váš monitor dosahuje maximálního rozlišení 1080p – platíte za výkon, který nemůžete použít. Vždy porovnávejte s vaším skutečným cílovým rozlišením a hrami, které hrajete, nikoli syntetickými srovnávacími testy nebo hrami, které nevlastníte.
Hodnotové úrovně GPU 2026
Tato čísla odrážejí přibližné maloobchodní ceny v roce 2026 a průměrné FPS napříč smíšenou knihovnou moderních titulů (AAA + konkurenční střílečky) v příslušných cílových rozlišeních. Výkon se liší podle názvu; kompetitivní hry (CS2, Valorant, Apex) běží o 30–50 % rychleji než AAA tituly s otevřeným světem.
| Tier | Example GPU | Price (USD) | Target Resolution | Avg FPS | Cost/FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Budget | RX 7600 | $230 | 1080p | 85 | $2.71 |
| Budget | RTX 4060 | $300 | 1080p | 90 | $3.33 |
| Mid-Range | RX 7700 XT | $380 | 1080p/1440p | 105/72 | $3.62/$5.28 |
| Mid-Range | RTX 4070 | $550 | 1440p | 100 | $5.50 |
| High-End | RX 7900 GRE | $480 | 1440p | 110 | $4.36 |
| High-End | RTX 4070 Ti Super | $800 | 1440p/4K | 130/75 | $6.15/$10.67 |
| Ultra | RX 7900 XTX | $900 | 4K | 90 | $10.00 |
| Ultra | RTX 4090 | $1,600 | 4K | 135 | $11.85 |
RX 7900 GRE vyniká výjimečnou hodnotou pro 1440p. RTX 4090 stojí o 70 % více než RX 7900 XTX za o 50 % více 4K FPS – obchod, který má smysl pouze v případě, že vlastníte 4K 144Hz+ monitor a hrajete náročné tituly, kde jsou tyto snímky skutečně použitelné.
Kde úzká místa plýtvají vašimi penězi
K úzkému hrdlu CPU dochází, když procesor nemůže dodávat snímky dostatečně rychle, aby udržoval GPU zaneprázdněný. Uvidíte, že využití GPU klesne pod 90 %, zatímco využití CPU na jednom nebo dvou jádrech dosáhne 100 %. Výsledek: zaplatili jste za výkon GPU, který nepoužíváte.
V roce 2026 budou příslušné pokyny pro úzká místa:
- Hraní 1080p je rozlišení, které je nejvíce citlivé na CPU, protože nižší práce při vykreslování posouvá problémové místo CPU směrem. Spárujte cíl s vysokým FPS 1080p s moderním 6jádrovým nebo lepším CPU (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K nebo ekvivalent). -1440p a 4K jsou omezenější na GPU. Starší CPU střední třídy (Ryzen 5 5600, i5-12400) bude brzdit high-end GPU méně při 4K než při 1080p.
- Konkurenční hraní (CS2, Valorant při cílech 240+ FPS) je agresivně vázáno na CPU bez ohledu na rozlišení. Tyto hry nevyužívají zdroje GPU proporcionálně a odhalují omezení procesoru i při rozlišení 1080p.
Rychlost RAM je důležitá pro scénáře vázané na CPU. DDR5-6000 na AM5 s povoleným EXPO je v titulech s omezeným CPU měřitelně rychlejší než DDR5-4800 na skladě. Delta výkonu může dosáhnout 10–15 % ve hrách jako CS2.
Příklady sestavení: 600 $ / 1 000 $ / 1 500 $ / 2 500 $
Jedná se o kompletní systémové náklady bez monitoru, klávesnice, myši a operačního systému.
| Component | $600 Build | $1,000 Build | $1,500 Build | $2,500 Build |
|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen 5 5600 ($120) | Ryzen 5 7600 ($180) | Ryzen 5 7600X ($220) | Ryzen 7 7800X3D ($380) |
| GPU | RX 7600 ($230) | RTX 4060 Ti ($400) | RX 7900 GRE ($480) | RTX 4070 Ti Super ($800) |
| Motherboard | B550 ($90) | B650 ($130) | B650E ($160) | X670E ($250) |
| RAM | 16GB DDR4-3200 ($40) | 16GB DDR5-5600 ($65) | 32GB DDR5-6000 ($90) | 32GB DDR5-6000 ($90) |
| Storage | 1TB NVMe ($60) | 1TB NVMe ($60) | 2TB NVMe ($100) | 2TB NVMe ($100) |
| PSU | 650W Bronze ($55) | 750W Gold ($80) | 750W Gold ($80) | 850W Gold ($100) |
| Case + Cooling | $45 | $85 | $120 | $180 |
| Total | ~$640 | ~$1,000 | ~$1,250 | ~$1,900 |
| Target | 1080p 60–100 FPS | 1080p 144 FPS | 1440p 100+ FPS | 1440p/4K 120+ FPS |
Sestavení za 600 USD představuje minimální životaschopný moderní herní systém. Sestavení za 1 000 USD je pro většinu hráčů nejlepším poměrem ceny a výkonu. Rozdíl mezi 1 500 $ a 2 500 $ přináší klesající výnosy – skok z 1440p 100 FPS na 1440p 144+ FPS stojí o 650 $ více.
Matematika monitoru: Rozlišení × obnovovací frekvence
Váš monitor musí odpovídat výstupní kapacitě vašeho GPU. Nákup 4K 144Hz monitoru (600–900 $) a jeho spárování s RTX 4060 Ti znamená, že budete provozovat 4K při 40–55 FPS v AAA titulech – zážitek horší než 1080p při 144 FPS na monitoru za 200 $.
| Monitor Spec | Recommended GPU Tier | Minimum FPS Target | Monitor Budget |
|---|---|---|---|
| 1080p 60Hz | Budget | 60 FPS | $120–160 |
| 1080p 144Hz | Budget-Mid | 120–165 FPS | $160–220 |
| 1440p 144Hz | Mid-High | 100–144 FPS | $250–380 |
| 1440p 165Hz+ | High | 120–165 FPS | $300–450 |
| 4K 60Hz | High | 60 FPS | $350–500 |
| 4K 144Hz | Ultra | 100+ FPS | $600–900 |
Kategorie 1440p 144Hz nabízí nejlepší celkový herní zážitek za dolar v roce 2026. Je dostatečně náročná na to, aby ospravedlnila GPU za 400–550 USD, vizuálně lepší než 1080p a dosažitelná bez potřeby ultravrstvého hardwaru nezbytného pro 4K.
Kdy upgradovat vs. Build New
Rozhodnutí o upgradu vs. přestavba závisí na stáří platformy a závažnosti úzkých míst. Praktický rámec:
Pokud je vaše aktuální GPU úzkým hrdlem (využívání GPU trvale nad 95 %, CPU pod 80 %), upgrade GPU na stávající platformě je obvykle nákladově efektivní – za předpokladu, že platforma nevytváří nové překážky. Ryzen 3600 se může spárovat s RX 7900 GRE při 1440p s minimálním úzkým hrdlem.
Pokud je váš současný CPU úzkým hrdlem na starší platformě (AM4 s DDR4, Intel LGA1200), výpočet se změní. Upgrade CPU může vyžadovat novou základní desku a RAM, čímž se náklady přiblíží nové platformě AM5 nebo Intel LGA1851.
Užitečné pravidlo: pokud celkové náklady na dosažení cílového výkonu vašeho systému překračují 60 % ekvivalentních nákladů na novou stavbu, vytvořte nový. Získáte delší životnost platformy, záruční krytí na všechny komponenty a zlepšení účinnosti současné generace křemíku – což je také důležité pro náklady na elektřinu během víceletého období vlastnictví.