Ennen sadonkorjuuta, ennen kuin viljaelevaattori antaa sinulle hinnan ja ennen kuin neuvottelet termiinisopimuksesta, tarvitset luotettavan arvion siitä, mitä peltosi todella tuottaa. Sadonkorjuuta edeltävän sadonarvion avulla viljelijät voivat tehdä tietoisia markkinointipäätöksiä, järjestää varastokapasiteettia ja ennakoida tulevan kauden kassavirtaa. Menetelmät vaihtelevat viljelykasveittain, mutta niillä on yhteinen rakenne: lasketaan edustavat kasvit, mitataan niiden tuotantoyksiköt ja skaalataan hehtaarikohtaisesti.

Tuoton arviokaava

Sadonarviointimenetelmät vaihtelevat sadon mukaan, mutta yleinen rakenne on:

Yield (bu/acre) = (Plants per acre × Yield units per plant × Weight per unit) / Conversion factor

Maissisadon arvio (korvalaskentamenetelmä):

Yield (bu/acre) = (Ears per 1/1000 acre × Kernel rows × Kernels per row) / 90

Laske tähkät 1/1000 eekkerissä (17,4 jalkaa riviä 30 tuuman riveissä), mittaa sitten keskimääräiset ytimen rivit korvaa kohden (tyypillisesti 14–18 riviä) ja ytimet riviä kohden (tyypillisesti 30–40 ydintä). Jaa 90:llä (noin 90 000 ydintä per vakka).

Esimerkki: 32 korvaa 1/1000 eekkerissä × 16 riviä × 35 ydintä = 17 920 ydintä. Jaa 90 = 199 bu/acre.

Soijapavun sadonarvio:

Yield (bu/acre) = Plants/acre × Pods/plant × Seeds/pod / 3,000

Laske kasvit 1/10 000 eekkerissä (3,1 jalkaa 7 tuuman rivistä), arvioi keskimääräiset palot kasvia kohden (yleensä 30–50 hyvissä olosuhteissa), käytä 2,5–2,8 siementä palkoa kohden ja jaa 3 000:lla (noin 3 000 siementä per vakseli 0-3,000 s).

Esimerkki: 130 000 kasvia/eekkeri × 40 palkoa × 2,6 siementä = 13 520 000 siementä. Jaa 3 000:lla = 150 000 / 3 000 = odota – korjattu: 130 000 kasvia × 40 palkoa × 2,6 siementä ÷ 3 000 paunaa kohti ÷ 60 lb/vaka = noin 75 bu/acre tyypillisillä parametreilla.

Keskimääräiset sadot sadon mukaan

USDA National Agricultural Statistics Service seuraa keskimääräisiä satoja kaikissa tuotantoosavaltioissa vuosittain. Seuraavassa taulukossa esitetään likimääräiset viiden vuoden keskiarvot tärkeimmiltä Yhdysvaltain viljelykasveilta:

Crop US Average Yield Unit Top State / Yield
Corn 174–180 bu/acre Bushels Iowa: ~200 bu/acre
Soybeans 49–52 bu/acre Bushels Illinois: ~60 bu/acre
Winter Wheat 47–52 bu/acre Bushels WA/OR: 65–70 bu/acre
Spring Wheat 40–44 bu/acre Bushels
Cotton 880–920 lb/acre Pounds (lint) TX High Plains: ~900 lb/acre
Rice 7,400–7,600 lb/acre Pounds CA: 8,200 lb/acre
Grain Sorghum 70–75 bu/acre Bushels KS: 85–90 bu/acre
Sunflowers 1,500–1,700 lb/acre Pounds ND/SD average
Peanuts 3,800–4,200 lb/acre Pounds GA: ~4,200 lb/acre

Nämä keskiarvot peittävät suuret vaihtelut valtioiden sisällä. Maatilalla, jolla on hiekkainen, matalan vedenpidätyskyvyn omaava maaperä, voi keskimäärin 130 ty/eekkeri maissia, kun taas naapuri, jossa on syvä, tumma savi- ja tiilivedenpoisto, on keskimäärin 210 bu/eekkeri. FSA:n tilatietojesi paikallinen satohistoria on käyttökelpoisempi kuin osavaltion keskiarvo tilakohtaisissa ennusteissa.

Tuottoon vaikuttavat tekijät

Kun ymmärrät tuottovarianssiin vaikuttavia tekijöitä, voit ennustaa keskiarvon ylä- tai alapuolella tarkemmin:

Maan laatu ja kuivatus: Maaperän orgaaninen aines (jokainen 1 %:n lisäys lisää karkeasti 15–20 bu/acre maissin satopotentiaalia), kationinvaihtokyky ja kuivatusluokka ovat hallitsevia pitkän aikavälin sadon määrääviä tekijöitä. Huonosti kuivatut maaperät menettävät merkittävän sadon kosteina vuosina; hyvin valutetut korkean OM:n maaperät ovat tasaisempia.

Sademäärä ja ajoitus: Maissi on herkin vesistressille VT/R1:ssä (tupsuttaminen ja silkkiminen). Viikon mittainen kuivuus pölytyksen aikana voi vähentää satoa 25–40 % riippumatta siitä, kuinka hyvältä sato näytti ennen sitä. Soijapavut ovat herkimpiä kohdassa R3 (alkupalojen täyttö).

Lajike- ja hybridivalinta: Geneettinen parannus on parantanut maissin satoa noin 1–2 bu/acre/vuosi viimeisen 30 vuoden aikana. Jos valitset hybridejä, joilla on vahvat suorituskykytiedot paikallisten yliopistojen kokeista omalle maantieteelliselle alueelle, voit lisätä 5–15 bu/eekkeriä alioptimaaliseen hybridivalikoimaan.

Istutuspäivämäärä: Jokainen viivästynyt istutuspäivä optimaalisen ikkunan yli (huhtikuun lopulla useimmille maissivyöhykkeille) maksaa maississa noin 0,5–1,0 ty/acre/päivä. Soijapavut ovat vähemmän herkkiä istutuspäivämäärälle, mutta niiden tuotto on laskenut kesäkuun alun jälkeen useimmissa paikoissa.

Tuholaisten ja tautien paine: Taloudellisen kynnyksen ylittävät kirvatartunnat vähentävät soijapapujen satoa 5–20 %. Harmaa lehtilaikku ja maissin lehtirutto maississa voivat alentaa satoa 10–30 % vaikeina vuosina ilman lehtisienten torjunta-ainetta. Maissin juurimatovaurio voi vähentää satoa 5–25 % kuoriaisen paineesta ja ominaisuuspaketista riippuen.

Tulolaskelma: Tuotto × markkinahinta

Liikevaihdon laskeminen alkaa perusoikaistulla futuurihinnalla:

Expected Revenue = Yield (bu/acre) × (Futures Price + Basis)

Perustana on paikallinen käteishinta miinus lähistöllä oleva futuurihinta. Perusteet vaihtelevat sijainnin ja vuodenajan mukaan, mikä heijastaa kuljetuskustannuksia terminaalimarkkinoille, paikallista tarjontaa ja kysyntää sekä varastointitaloudellisuutta. Maissivyöhykkeellä maissin perusarvo sadonkorjuuhetkellä on tyypillisesti −0,20–0,60 dollaria (futuurien alapuolella). Pohja tyypillisesti vahvistuu (kapenee) keväällä, kun vanhan sadon tarjonta kiristyy.

Toimitettu esimerkki – maissitulojen ennuste:

Yield estimate: 185 bu/acre
December corn futures: $4.85/bu
Estimated harvest basis: −$0.35/bu
Expected cash price: $4.85 − $0.35 = $4.50/bu

Revenue = 185 bu/acre × $4.50/bu = $832.50/acre

Jos olet jo myynyt 50 % odotetusta tuotannosta hintaan 5,10 $/bu termiinisopimuksella:

Contracted revenue: 92.5 bu × $5.10 = $471.75/acre
Remaining sale: 92.5 bu × $4.50 = $416.25/acre
Total revenue: $888.00/acre (blended price = $4.80/bu)

Panoskustannukset: siemenet, lannoite, laitteet

Maatilan panoskustannukset vaihtelevat merkittävästi alueittain, toiminnan koosta ja siitä, onko maa omistettu vai vuokrattu käteisellä. Seuraavat vaihteluvälit kuvaavat tyypillisiä vuosien 2023–2024 keskilännen olosuhteita:

Input Category Corn (per acre) Soybeans (per acre) Wheat (per acre)
Seed $110–$140 $60–$80 $25–$40
Fertilizer (N/P/K) $180–$280 $60–$100 $90–$150
Herbicides $35–$65 $30–$60 $20–$35
Insecticides/fungicides $20–$50 $20–$50 $15–$30
Fuel and labor $50–$80 $40–$65 $40–$70
Equipment depreciation $80–$120 $65–$95 $60–$90
Crop insurance $30–$60 $20–$40 $15–$30
Total (no land) $505–$795 $295–$490 $265–$445
Cash rent (Corn Belt) $200–$350 $200–$350 $100–$200
Total with cash rent $705–$1,145 $495–$840 $365–$645

Maakustannukset – joko käteisvuokra tai omistuksen vaihtoehtokustannukset – ovat tyypillisesti suurin yksittäinen muuttuja maatilan kannattavuudessa. Maatiloilla, jotka sijaitsevat omistetulla maalla, joilla on alhainen tai kokonaan lyhennetty asuntolaina, on dramaattisesti erilaiset kannattavuuslaskelmat kuin käteisvuokralla.

Nettovoitto eekkeriä kohden sadon mukaan

Sato-, hinta- ja syöttökustannustietojen yhdistäminen tuottaa eekkerikohtaisen voittokuvan. Tulokset vaihtelevat suuresti vuoden, sijainnin ja yksittäisen toiminnan mukaan:

Crop Revenue (typical year) Total Costs (with rent) Net Profit Challenging Year
Corn (185 bu at $4.50) $832/acre $750–$900/acre −$68 to +$82 −$200 to −$100
Soybeans (52 bu at $10.50) $546/acre $550–$700/acre −$154 to +$0 −$250 to −$150
Wheat (50 bu at $5.50) $275/acre $400–$600/acre −$325 to −$125 −$400 to −$250

Yllä olevan taulukon vehnän talous heijastaa sitä, miksi monet Great Plainsin maanviljelijät kasvattavat vehnää osana viljelykiertoa eikä suoraa kannattavuutta varten – sen kannattavuus nykyhinnoilla edellyttää joko erittäin alhaisia ​​maakustannuksia, soijapapujen kaksoisviljelyä vehnänkorjuun jälkeen tai vahvaa perustaa.

Nämä luvut vahvistavat sitä, miksi ennen kasvukautta tai sen aikana tehdyt viljamarkkinointipäätökset ovat niin tärkeitä. Maatila, jolla on 185 bu/eekkeriä maissia, joka myydään hintaan 5,10 dollaria 4,50 dollarin sijasta, tuottaa 110 dollaria hehtaarilta enemmän tuloja – käteisvuokraoperaation tappion ja voiton erotuksen. Tuoton arvioinnista tulee kriittinen panos markkinointipäätökseen, mikä antaa sinulle luottamusta myydä eteenpäin tuotantoa ilman pelkoa liiallisesta sitoumuksesta, joita et kasva.