A játékra szánt PC-k építése értékértékelési keret nélkül az, hogy az emberek 500 dollárt költenek egy olyan GPU-ra, amely dolláronként rosszabb képkockákat biztosít, mint egy 300 dolláros alternatíva. Az FPS-enkénti költség mutatója csökkenti a marketingzajt és a benchmark cseresznyeválasztást, hogy feltárja, melyik hardver nyújt ténylegesen teljesítményt az Ön pénzéért. Ez arra is rákényszerít, hogy meghatározza a célt – az 1080p 60 FPS mellett gyökeresen más hardverkövetelményeket igényel, mint a 4K 165 FPS mellett, és a célok eléréséhez szükséges költségvetés több ezer dollárral különbözik.
A Cost-Per-FPS keretrendszer
Az FPS-enkénti költség egy egyszerű arány, amelyet a célfelbontás és a játékkönyvtár alapján számítanak ki:
Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution
Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS
Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS
Ez a mérőszám akkor a leghasznosabb, ha ugyanazon a felbontási tartományon belüli GPU-kat hasonlít össze. A 4K felbontásban „jobb” GPU nem számít, ha a monitor 1080p-n teljesít – ezért a nem használható teljesítményért fizet. Mindig a tényleges célfelbontáshoz és a játszott játékokhoz mérjen összehasonlítást, ne szintetikus referenciaértékekkel vagy játékokkal, amelyek nem az Ön tulajdonában vannak.
GPU értékszintek 2026
Ezek a számok a 2026-os hozzávetőleges kiskereskedelmi árakat és az átlagos FPS-t tükrözik a modern címek vegyes könyvtárában (AAA + versenyképes lövöldözős játékok) a megfelelő célfelbontás mellett. A teljesítmény címenként változik; versenyképes játékok (CS2, Valorant, Apex) 30-50%-kal gyorsabban futnak, mint az AAA nyílt világú játékok.
| Tier | Example GPU | Price (USD) | Target Resolution | Avg FPS | Cost/FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Budget | RX 7600 | $230 | 1080p | 85 | $2.71 |
| Budget | RTX 4060 | $300 | 1080p | 90 | $3.33 |
| Mid-Range | RX 7700 XT | $380 | 1080p/1440p | 105/72 | $3.62/$5.28 |
| Mid-Range | RTX 4070 | $550 | 1440p | 100 | $5.50 |
| High-End | RX 7900 GRE | $480 | 1440p | 110 | $4.36 |
| High-End | RTX 4070 Ti Super | $800 | 1440p/4K | 130/75 | $6.15/$10.67 |
| Ultra | RX 7900 XTX | $900 | 4K | 90 | $10.00 |
| Ultra | RTX 4090 | $1,600 | 4K | 135 | $11.85 |
Az RX 7900 GRE 1440p kivételes értéket képvisel. Az RTX 4090 70%-kal többe kerül, mint az RX 7900 XTX, 50%-kal több 4K FPS-ért – ennek csak akkor van értelme, ha 4K 144 Hz+ monitorral rendelkezik, és olyan igényes játékokkal játszik, ahol ezek a képkockák valóban használhatók.
Ahol a szűk keresztmetszetek pazarolják a pénzét
A CPU szűk keresztmetszete akkor fordul elő, ha a processzor nem tud elég gyors kereteket szolgáltatni ahhoz, hogy a GPU-t lefoglalja. A GPU kihasználtsága 90% alá esik, míg a CPU kihasználtsága egy vagy két magon eléri a 100%-ot. Az eredmény: fizetett a nem használt GPU teljesítményéért.
2026-ban a szűk keresztmetszetekre vonatkozó iránymutatás:
- Az 1080p játék a CPU-ra leginkább érzékeny felbontás, mivel az alacsonyabb renderelési munka a szűk keresztmetszetet a CPU felé tolja el. Párosítson egy nagy FPS 1080p célpontot egy modern 6 magos vagy jobb CPU-val (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K vagy azzal egyenértékű).
- Az 1440p és 4K inkább GPU-korlátozott. Egy régebbi középkategóriás CPU (Ryzen 5 5600, i5-12400) 4K-nál kevésbé fogja szűk keresztmetszetbe helyezni a csúcskategóriás GPU-t, mint 1080p-nél.
- Versenyképes játék (CS2, Valorant 240+ FPS-es céloknál) felbontástól függetlenül agresszíven CPU-hoz kötődik. Ezek a játékok nem arányosan használják a GPU-erőforrásokat, és még 1080p-nél is korlátozzák a CPU-t.
A RAM sebessége számít a CPU-hoz kötött forgatókönyveknél. Az AM5 DDR5-6000 az EXPO engedélyezésével mérhetően gyorsabb a CPU-korlátos címeknél, mint a raktáron lévő DDR5-4800. A teljesítmény delta elérheti a 10–15%-ot az olyan játékokban, mint a CS2.
Építési példák: 600 USD / 1000 USD / 1500 USD / 2500 USD
Ezek teljes rendszerköltségek, a monitor, a billentyűzet, az egér és az operációs rendszer nélkül.
| Component | $600 Build | $1,000 Build | $1,500 Build | $2,500 Build |
|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen 5 5600 ($120) | Ryzen 5 7600 ($180) | Ryzen 5 7600X ($220) | Ryzen 7 7800X3D ($380) |
| GPU | RX 7600 ($230) | RTX 4060 Ti ($400) | RX 7900 GRE ($480) | RTX 4070 Ti Super ($800) |
| Motherboard | B550 ($90) | B650 ($130) | B650E ($160) | X670E ($250) |
| RAM | 16GB DDR4-3200 ($40) | 16GB DDR5-5600 ($65) | 32GB DDR5-6000 ($90) | 32GB DDR5-6000 ($90) |
| Storage | 1TB NVMe ($60) | 1TB NVMe ($60) | 2TB NVMe ($100) | 2TB NVMe ($100) |
| PSU | 650W Bronze ($55) | 750W Gold ($80) | 750W Gold ($80) | 850W Gold ($100) |
| Case + Cooling | $45 | $85 | $120 | $180 |
| Total | ~$640 | ~$1,000 | ~$1,250 | ~$1,900 |
| Target | 1080p 60–100 FPS | 1080p 144 FPS | 1440p 100+ FPS | 1440p/4K 120+ FPS |
A 600 dolláros konstrukció a minimálisan életképes modern játékrendszer. Az 1000 dolláros konstrukció a legtöbb játékos számára a legjobb ár-érték arány. Az 1500 és 2500 dollár közötti különbség csökkenő megtérülést eredményez – az 1440p 100 FPS-ről 1440p 144+ FPS-re történő ugrás 650 dollárral többe kerül.
Monitor Math: Felbontás × frissítési gyakoriság
A monitornak illeszkednie kell a GPU kimeneti képességéhez. Ha vásárol egy 4K 144 Hz-es monitort (600–900 USD), és párosítja egy RTX 4060 Ti-vel, azt jelenti, hogy 4K-t fog futtatni 40–55 FPS-sel AAA-filmekben – ez rosszabb élmény, mint 1080p 144 FPS-en egy 200 dolláros monitoron.
| Monitor Spec | Recommended GPU Tier | Minimum FPS Target | Monitor Budget |
|---|---|---|---|
| 1080p 60Hz | Budget | 60 FPS | $120–160 |
| 1080p 144Hz | Budget-Mid | 120–165 FPS | $160–220 |
| 1440p 144Hz | Mid-High | 100–144 FPS | $250–380 |
| 1440p 165Hz+ | High | 120–165 FPS | $300–450 |
| 4K 60Hz | High | 60 FPS | $350–500 |
| 4K 144Hz | Ultra | 100+ FPS | $600–900 |
Az 1440p 144 Hz-es kategória kínálja a legjobb teljes játékélményt dolláronként 2026-ban. Elég igényes ahhoz, hogy igazolja a 400–550 dolláros GPU-t, amely vizuálisan felülmúlja az 1080p-t, és a 4K-hoz szükséges rendkívül magas szintű hardver nélkül is elérhető.
Mikor kell frissíteni vagy újat építeni
A frissítés és az újjáépítés közötti döntés a platform korától és a szűk keresztmetszetek súlyosságától függ. Gyakorlati keret:
Ha a jelenlegi GPU jelenti a szűk keresztmetszetet (a GPU-használat folyamatosan 95% feletti, a CPU 80% alatti), a GPU-frissítés egy meglévő platformon általában költséghatékony – feltéve, hogy a platform nem jelent új szűk keresztmetszetet. A Ryzen 3600 minimális szűk keresztmetszet mellett párosítható egy RX 7900 GRE-vel 1440p-n.
Ha a jelenlegi CPU jelenti a szűk keresztmetszetet egy régebbi platformon (AM4 DDR4-gyel, Intel LGA1200), a számítás megváltozik. A CPU frissítéséhez új alaplapra és RAM-ra lehet szükség, ami közel hozza a költségeket egy friss AM5 vagy Intel LGA1851 platformhoz.
Hasznos szabály: ha a rendszer célteljesítményének eléréséhez szükséges összköltség meghaladja a megfelelő új építési költség 60%-át, építsen újat. Hosszabb platform-élettartamot, minden alkatrészre kiterjedő garanciát, valamint a jelenlegi generációs szilícium hatékonyságának javítását kapja – ami egy több éves birtoklási időszak alatt az áramköltségek szempontjából is számít.