Skip to main content
Calkulon

Geavanceerde financiën & business

Country Risk Premium Calculator

Wat is Country Risk Premium Calculator?

▾

De landenrisicopremie (CRP), ook wel de politieke risicopremie genoemd, is het extra rendement dat beleggers boven de risicovrije rente nodig hebben om de toenemende risico's van beleggen in een specifiek land te compenseren in vergelijking met een volwassen, stabiele markt zoals de Verenigde Staten. Landenrisico omvat politieke instabiliteit, het risico van onteigening of nationalisatie door de overheid, corruptie, oorlog en burgerlijke onrust, een zwakke rechtsstaat, inconvertibiliteit van valuta, het risico van staatsschulden en macro-economisch wanbeheer. In de waarderingspraktijk wordt de CRP toegevoegd aan de aandelenrisicopremie bij het schatten van de kosten van aandelen voor bedrijven die actief zijn in of blootgesteld zijn aan markten met een hoger risico. Het meest gebruikte raamwerk, ontwikkeld door professor Aswath Damodaran van NYU Stern, berekent CRP als het product van de standaardspread van het land (gemeten aan de hand van de spreads op CDS op staatsobligaties of de renteverschillen op staatsobligaties) en een aanpassingsfactor voor het aandelenrisico die de grotere volatiliteit van aandelen ten opzichte van obligaties weerspiegelt. Als de staatsobligaties van een land bijvoorbeeld 300 basispunten boven de Amerikaanse staatsobligaties worden verhandeld en de lokale aandelenmarkten 1,5 keer zo volatiel zijn als de lokale obligatiemarkt, zou de CRP 300 × 1,5 = 450 basispunten zijn. De EMBI+-spread (Emerging Market Bond Index), samengesteld door J.P. Morgan, is de meest gebruikte bron voor de spreads op staatsschulden. Political Risk Services (PRS), Moody's, S&P en Fitch bieden systematische landenrisicobeoordelingen. De CRP is essentieel voor de discounted cash flow (DCF)-waardering van projecten en bedrijven in opkomende markten en grensmarkten, en beïnvloedt alles, van de economie van de ontwikkeling van olievelden tot de financiering van infrastructuurprojecten.

Calkulon makes complex calculations simple — built for students and everyday problem-solvers.

Formule

▾
f(x)Berekening van de politieke risicopremie: Stap 1: Verkrijg de spread van de staatsobligaties van het land over vergelijkbare looptijden van Amerikaanse staatsobligaties (of gebruik CDS-spreads). Stap 2: Verzamel de volatiliteit op jaarbasis van de aandelenmarktindex en de staatsobligatie-index van het land. Stap 3: Bereken de volatiliteitsratio van aandelen en obligaties: σ_equity / σ_bond. Stap 4: Bereken de CRP: CRP = Standaardspread × (σ_equity / σ_bond). Stap 5: Voeg de CRP toe aan de aandelenrisicopremie op volwassen markten om de totale ERP voor dat land te krijgen. Stap 6: Pas aan voor de blootstelling van het specifieke bedrijf (lambda): CRP van het bedrijf = λ × CRP. Stap 7: Gebruik de aangepaste kosten van het eigen vermogen bij de DCF-waardering: Ke = Rf + Beta × ERP_mature + λ × CRP. Elke stap bouwt voort op de voorgaande en combineert de componentberekeningen tot een alomvattend resultaat van de politieke risicopremie. De formule legt de wiskundige relaties vast die het gedrag van politieke risicopremies bepalen.

Variabele uitleg

▾
SymboolNaamEenheidBeschrijving
CRPLandenrisicopremiepercentVoor een volwassen markt is voor een volwassen markt een extra rendement vereist boven de aandelenrisicopremie, ter compensatie van landspecifieke risico's.
DSStandaardspreidingbasis pointsSpreiding van de staatsobligaties van het land ten opzichte van Amerikaanse staatsobligaties, wat het staatskredietrisico weerspiegelt.
σ_equityVolatiliteit van de aandelenmarktenpercent per yearDe parameter σ_equity vertegenwoordigt een belangrijke kwantitatieve input in de berekening van de politieke risicopremie, gemeten in zijn standaardeenheid en beïnvloedt rechtstreeks het berekende resultaat via de wiskundige formule
σ_bondVolatiliteit van de obligatiemarktpercent per yearDe parameter σ_bond vertegenwoordigt een belangrijke kwantitatieve input in de berekening van de politieke risicopremie, gemeten in zijn standaardeenheid en beïnvloedt rechtstreeks het berekende resultaat via de wiskundige formule
ERP_matureERP voor volwassen marktenpercentAandelenrisicopremie voor een volwassen markt (bijvoorbeeld de VS), doorgaans 4,5–5,5% op basis van historische of impliciete schattingen.
λLambda (landblootstelling)proportionHet deel van de inkomsten of activiteiten van een bedrijf dat is blootgesteld aan het risico van het specifieke land.

Hoe Country Risk Premium Calculator

▾
  1. 1Verkrijg de spread van de staatsobligaties van het land over vergelijkbare looptijden van Amerikaanse staatsobligaties (of gebruik CDS-spreads).
  2. 2Verzamel de volatiliteit op jaarbasis van de aandelenmarktindex en de staatsobligatie-index van het land.
  3. 3Bereken de volatiliteitsratio van aandelen en obligaties: σ_equity / σ_obligatie.
  4. 4Bereken de CRP: CRP = Standaardspread × (σ_equity / σ_bond).
  5. 5Voeg de CRP toe aan de aandelenrisicopremie voor volwassen markten om de totale ERP voor dat land te krijgen.
  6. 6Pas aan voor de blootstelling van het specifieke bedrijf (lambda): CRP van het bedrijf = λ × CRP.
  7. 7Gebruik de aangepaste kosten van het eigen vermogen bij de DCF-waardering: Ke = Rf + Beta × ERP_mature + λ × CRP.

Uitgewerkte voorbeelden

▾
Voorbeeld 1CRP-schatting voor Brazilië
Gegeven:De spread op de Braziliaanse staatsobligaties is 200 bp; aandelenvolume 22%, obligatievolume 12%; volwassen ERP 5,0%
Resultaat:CRP = 200 × (22/12) = 367 bps ≈ 3,67%; Totaal ERP Brazilië = 8,67%

Damodaraanse methodologie; bijgewerkt januari 2024

De Braziliaanse staatsspread van 200 bp wordt versterkt door de volatiliteitsratio van aandelen en obligaties van 22/12 = 1,83, wat een CRP van ongeveer 3,67% oplevert. Als we dit optellen bij de ERP van de volwassen markt van 5,0%, levert dit een totale aandelenrisicopremie voor Brazilië op van 8,67%. Een bedrijf met alle activiteiten in Brazilië zou deze premie gebruiken, terwijl een multinational met een blootstelling van 30% aan Brazilië slechts 30% van 3,67% = 1,1% extra premie zou toepassen.

Voorbeeld 2Nigeria CRP voor olieproject
Gegeven:Nigeria CDS 5-jaars 600 bp; aandelenvolume 28%, obligatievolume 15%; volwassen ERP 5,0%; project 100% blootstelling aan Nigeria
Resultaat:CRP = 600 × (28/15) = 1.120 bps = 11,2%; Totaal ERP = 16,2%

Een zeer hoge CRP weerspiegelt politieke instabiliteit en risico's voor de oliesector

De hoge staats CDS-spread van Nigeria van 600 basispunten weerspiegelt de bezorgdheid over de afhankelijkheid van olie-inkomsten, het bestuur en de regionale veiligheid. Versterkt door de volatiliteitsratio tussen aandelen en obligaties van 1,87, bereikt de CRP 11,2%, waardoor het vereiste aandelenrendement oploopt tot potentieel 18-22% in combinatie met een risicovrije rente en bèta. Dit buitengewoon hoge drempelpercentage verklaart waarom veel internationale oliemaatschappijen bovennormale rendementen eisen voordat ze in Nigeriaanse upstream-projecten investeren.

Voorbeeld 3Bedrijf met gedeeltelijke blootstelling aan opkomende markten
Gegeven:Indiase dochteronderneming: 40% van de omzet; India CRP 2,80%; volwassen ERP 5,0%; bedrijfsbèta 1.10; Rf 4,50%
Resultaat:Kosten van eigen vermogen = 4,50% + 1,10 × 5,0% + 0,40 × 2,80% = 4,50% + 5,50% + 1,12% = 11,12%

Lambda = 40% alleen van toepassing op het India-specifieke deel van de CRP

Het bedrijf haalt 40% van de omzet uit India, dus slechts 40% van India's CRP van 2,80% = 1,12% wordt toegevoegd aan de kosten van eigen vermogen. De basiskosten van de bèta en de premie voor de volwassen markt bedragen 4,50% + 5,50% = 10,0%, en de aanpassing voor India voegt daar 1,12% aan toe, waardoor de gemengde kosten van aandelen op 11,12% komen. Dit weerspiegelt het portefeuille-effect: de Amerikaanse en andere inkomsten van het bedrijf diversifiëren het grootste deel van het landspecifieke risico.

Voorbeeld 4Kans op staatsfaillissement door CDS
Gegeven:Oekraïne 5-jaars CDS 1.500 bp; aanname van herstelpercentage 40%
Resultaat:Jaarlijkse kans op wanbetaling ≈ 1.500 / (1 − 0,40) / 100 = 25%; Cumulatieve kans op wanbetaling over 5 jaar ≈ 76%

Illustreert extreem politiek risico; oorlogscontext

CDS-spreads kunnen worden omgezet naar impliciete wanbetalingskansen met behulp van de formule: PD ≈ Spread / (1 − Recovery Rate). Bij een CDS-spread van 1.500 basispunten en een herstelaanname van 40% bedraagt ​​de jaarlijkse kans op wanbetaling ongeveer 25%, wat neerkomt op een cumulatieve kans op wanbetaling van grofweg 76% over een periode van vijf jaar. Dit was een weerspiegeling van de Oekraïense staats-CDS-niveaus tijdens de conflictperiode 2022-2023, wat illustreert hoe politiek risico zich rechtstreeks vertaalt in de prijsstelling.

Praktische toepassingen

▾
🏗️

DCF-waardering van bedrijven en projecten in opkomende markten, die een belangrijk toepassingsgebied vertegenwoordigen voor de politieke risicopremie in professionele en analytische contexten waar nauwkeurige berekeningen van de politieke risicopremie direct ondersteuning bieden voor geïnformeerde besluitvorming, strategische planning en prestatie-optimalisatie

🔬

Infrastructuur- en energieprojectfinanciering in ontwikkelingslanden, die een belangrijk toepassingsgebied vertegenwoordigen voor de politieke risicopremie in professionele en analytische contexten waar nauwkeurige berekeningen van de politieke risicopremie rechtstreeks ondersteuning bieden voor geïnformeerde besluitvorming, strategische planning en prestatie-optimalisatie

📊

De hindernissen voor private equity- en durfkapitaalinvesteringen in de opkomende markten vormen een belangrijk toepassingsgebied voor de politieke risicopremie in professionele en analytische contexten waar nauwkeurige berekeningen van de politieke risicopremie rechtstreeks ondersteuning bieden voor geïnformeerde besluitvorming, strategische planning en prestatie-optimalisatie

🏥

Prijsbepaling en structurering van verzekeringen voor politieke risico's, wat een belangrijk toepassingsgebied vertegenwoordigt voor de politieke risicopremie in professionele en analytische contexten waar nauwkeurige berekeningen van politieke risicopremies rechtstreeks geïnformeerde besluitvorming, strategische planning en prestatie-optimalisatie ondersteunen

⚙️

Analyse van de spreads op staatsobligaties voor beleggers in vastrentende waarden, die een belangrijk toepassingsgebied vertegenwoordigen voor de politieke risicopremie in professionele en analytische contexten waar nauwkeurige berekeningen van de politieke risicopremie rechtstreeks ondersteuning bieden voor geïnformeerde besluitvorming, strategische planning en prestatie-optimalisatie

Bijzondere gevallen

▾

Onteigeningsrisico in hulpbronnensectoren

Mijnbouw-, olie- en infrastructuurprojecten lopen een verhoogd politiek risico, omdat gastregeringen opnieuw kunnen onderhandelen over contracten of activa kunnen nationaliseren wanneer de grondstoffenprijzen stijgen en de opbrengst van de grondstoffen zeer zichtbaar wordt. Slimme projectontwikkelaars structureren transacties met multilaterale kredietverstrekkers en maken gebruik van productiedelingsovereenkomsten die overheidsbelangen op één lijn brengen met projectsucces.

Sanctierisico

Bij de politieke risicopremie vereist dit scenario extra voorzichtigheid bij het interpreteren van de resultaten van de politieke risicopremies. Het is mogelijk dat de standaardformule niet volledig rekening houdt met alle factoren die in dit randgeval aanwezig zijn, en aanvullende analyse of raadpleging van deskundigen kan gerechtvaardigd zijn. Professionele beste praktijken omvatten het documenteren van aannames, het uitvoeren van gevoeligheidsanalyses en het vergelijken van resultaten met alternatieve methoden wanneer berekeningen van politieke risicopremies buiten het standaardgebied vallen.

Risico van regimeverandering

Bij de politieke risicopremie vereist dit scenario extra voorzichtigheid bij het interpreteren van de resultaten van de politieke risicopremies. Het is mogelijk dat de standaardformule niet volledig rekening houdt met alle factoren die in dit randgeval aanwezig zijn, en aanvullende analyse of raadpleging van deskundigen kan gerechtvaardigd zijn. Professionele beste praktijken omvatten het documenteren van aannames, het uitvoeren van gevoeligheidsanalyses en het vergelijken van resultaten met alternatieve methoden wanneer berekeningen van politieke risicopremies buiten het standaardgebied vallen.

Geselecteerde landenrisicopremies (Damodaran, januari 2024)

▾
LandMoody's-beoordelingStandaardspreiding (bps)CRP (%)Totaal ERP (%)
Verenigde StatenAaa00,00%4,60%
DuitslandAaa00,00%4,60%
IndiëBaa31151,72%6,32%
BraziliëBa21993,00%7,60%
MexicoBaa21352,01%6,61%
KalkoenB33445,16%9,76%
NigeriaCaa16099,14%13,74%
VenezuelaC3000+45%+50%+

Veelgestelde vragen

▾
Q

Wat zijn de belangrijkste componenten van landenrisico?

A

Landenrisico omvat doorgaans verschillende dimensies: politiek risico (stabiliteit van de overheid, beleidscontinuïteit, onteigeningsrisico, oorlog en burgerlijke onrust), economisch risico (begrotingspositie, lopende rekening, schuldenniveaus, inflatie en groeivooruitzichten), financieel risico (convertibiliteit van valuta, stabiliteit van het banksysteem, capaciteit voor de aflossing van externe schulden) en operationeel risico (rechtsstaat, corruptie, infrastructuur en regelgeving). Kredietbeoordelaars als Moody's, S&P en PRS Group bieden samengestelde landenrisicoscores waarin deze dimensies zijn samengevoegd.

Q

Hoe vaak past Damodaran de premies voor landenrisico aan?

A

Professor Aswath Damodaran van NYU Stern publiceert bijgewerkte landenrisicopremies op zijn website, doorgaans aan het begin van elk jaar (januari) en soms halverwege het jaar voor landen die aanzienlijke risicoveranderingen ervaren. Zijn dataset bestrijkt meer dan 170 landen en is vrij beschikbaar, waardoor het de meest gebruikte academische en praktijkreferentie is voor landenrisicopremies in DCF-waarderingen. De gegevens omvatten standaardspreads, aandelenrisicopremies en schattingen van de aandelenkosten per land.

Q

Wat is het verschil tussen politiek risico en staatsrisico?

A

Het staatsrisico heeft specifiek betrekking op het risico dat een overheid haar schuldverplichtingen niet kan nakomen: het onvermogen of de onwil om staatsobligaties af te lossen. Politiek risico is breder en omvat alle risico's die voortkomen uit het politieke klimaat, inclusief onteigening van particuliere activa, contractbreuk, inconvertibiliteit van valuta, importbeperkingen, burgeroorlog en veranderingen in de regelgeving die beleggers schade berokkenen. Een land kan een beheersbaar staatsrisico hebben (schuldenaflossingsvermogen), terwijl het nog steeds een hoog politiek risico voor directe buitenlandse investeerders met zich meebrengt door onteigening of instabiliteit van de regelgeving.

Q

Hoe werken verzekeraars voor politieke risico's?

A

Verzekering tegen politieke risico's (PRI) wordt aangeboden door multilaterale instellingen (MIGA van de Wereldbank), exportkredietinstellingen (OPIC/DFC in de VS, UKEF) en particuliere verzekeraars (Lloyd's Market, AIG, Zürich). PRI dekt specifieke risico's, waaronder onteigening, inconvertibiliteit van valuta, politiek geweld en contractbreuk door de overheid. Premies variëren doorgaans van 0,5% tot 3% van de verzekerde waarde per jaar, afhankelijk van het land, de sector en het dekkingstype. De betrokkenheid van MIGA heeft ook een afschrikkend effect, aangezien maar weinig gastregeringen een geschil met de Wereldbankgroep willen uitlokken.

Q

Hoe verminderen multilaterale ontwikkelingsbanken (MDB’s) het landenrisico?

A

Multilaterale ontwikkelingsbanken zoals de Wereldbank, IFC, EBRD en ADB verminderen het landenrisico voor particuliere investeerders via verschillende mechanismen: gedeeltelijke risicogaranties (die specifieke politieke risico's dekken), B-leningprogramma's (waarbij particuliere banken naast MDB's leningen verstrekken en een deel van hun favoriete crediteurenstatus erven), beleggingen in aandelen naast particuliere sponsors, en technische bijstand die institutionele capaciteit opbouwt. Het MDB-paraplueffect kan de vereiste risicopremie voor projecten in hun portefeuille met 2 à 4 procentpunt verlagen.

Q

Wat is de EMBI+ en hoe wordt deze gebruikt?

A

De Emerging Market Bond Index Plus (EMBI+), gecreëerd door J.P. Morgan, volgt het totale rendement op in USD luidende staats- en quasi-staatsobligaties van opkomende landen. De spreiding van EMBI+-obligaties ten opzichte van vergelijkbare Amerikaanse staatsobligaties is de meest gebruikte maatstaf voor het risico op staatsschulden. EMBI-spreads op landniveau vormen de belangrijkste input voor de Damodaran CRP-berekening. Landen met een investment-grade rating laten doorgaans EMBI-spreads van 50 tot 200 bp zien, terwijl noodlijdende staten tegen 500 tot 1.500+ bp kunnen handelen.

Q

Kan landenrisico worden weggediversifieerd in een mondiale portefeuille?

A

Landspecifieke idiosyncratische risico's (de politieke gebeurtenis van een enkel land) kunnen aanzienlijk worden gediversifieerd in een goed gediversifieerde mondiale portefeuille. Mondiale systematische risico’s – wereldwijde recessies, mondiale financiële crises of gebeurtenissen op pandemieniveau – beïnvloeden echter alle landen tegelijkertijd en kunnen niet worden weggediversifieerd. Empirisch gezien zijn de premies voor landenrisico's gedeeltelijk gecorreleerd tussen opkomende markten, omdat de mondiale risicobereidheid ze allemaal samen beïnvloedt. Het diversificatievoordeel van het toevoegen van één enkel land met een hoog risico aan een mondiale portefeuille is reëel, maar beperkt.

Veelgemaakte fouten om te vermijden

▾
  • !Er wordt alleen gebruik gemaakt van de spreads op staatsobligaties zonder de aandelenvolatiliteitsaanpassing, wat de CRP voor aandelenbeleggers onderschat.
  • !Het toepassen van 100% van de CRP op een multinationale onderneming met slechts een gedeeltelijke landenblootstelling – lambda-aanpassing is essentieel.
  • !Dubbeltelling van landenrisico door een hoge CRP toe te passen en ook de kasstromen zwaar te bestraffen in het DCF-model.
  • !Gebruikmakend van verouderde CRP-gegevens: het landenrisico verandert snel; gebruik altijd de meest actuele spreads op staatsobligaties.
  • !Het negeren van het onderscheid tussen overdraagbaar en niet-overdraagbaar landenrisico bij het schatten van premies voor schulden versus aandelen.
💡

Pro Tip

Voor bedrijven waarvan de inkomsten gediversifieerd zijn over meerdere opkomende markten, berekent u een gewogen gemiddelde CRP op basis van de omzetaandelen in elk land (lambdaweging) in plaats van de CRP van één land toe te passen op de hele onderneming.

⭐

Wist je dat?

Argentinië is sinds de onafhankelijkheid negen keer in gebreke gebleven bij het afbetalen van zijn staatsschuld, meer dan enig ander land in de geschiedenis. Desondanks zijn internationale beleggers herhaaldelijk teruggekeerd om Argentijnse obligaties tegen aantrekkelijke spreads te kopen, waardoor wat economen de 'Argentijnse paradox' noemen van aanhoudend staatsleningen ondanks herhaaldelijke wanbetalingen.

Regional Guides

▾
🇺🇸 US▾
Maakt, indien van toepassing, gebruik van in de VS gebruikelijke eenheden en normen
🇬🇧 UK▾
Mogelijk is conversie naar metrische eenheden of Britse normen vereist
🇪🇺 EU▾
Volgt de EU-conventies en SI-eenheden waar van toepassing
📖Moeilijkheidsgraad:Gemiddeld
Alleen voor informatieve doeleinden. Dit hulpmiddel vormt geen financieel advies. Raadpleeg een gekwalificeerd financieel adviseur voordat u investerings- of financiële beslissingen neemt.
Formula-verified for precision
Reviewed October 2026
Our methodology

Ratings & comments

…

Ontvang wekelijkse wiskundetips

Sluit u aan bij 12.000+ abonnees die elke week rekenmachinetips krijgen.

🔒
100% Gratis
Geen registratie
✓
Nauwkeurig
Geverifieerde formules
⚡
Direct
Resultaten meteen
📱
Mobielvriendelijk
Alle apparaten

Instellingen