Het bouwen van een gaming-pc zonder een raamwerk voor het evalueren van de waarde is de manier waarop mensen $ 500 uitgeven aan een GPU die slechtere frames per dollar levert dan een alternatief van $ 300. De kosten per FPS-metriek doorbreekt marketingruis en benchmark-cherry-picking om te onthullen welke hardware daadwerkelijk prestaties levert voor uw geld. Het dwingt je ook om je doel te definiëren: 1080p bij 60 FPS heeft radicaal andere hardwarevereisten dan 4K bij 165 FPS, en het budget dat nodig is om die doelen te bereiken verschilt met duizenden dollars.
Het kosten-per-FPS-framework
De kosten per FPS zijn een eenvoudige verhouding, berekend op basis van uw doelresolutie en gamebibliotheek:
Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution
Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS
Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS
Deze statistiek is vooral handig bij het vergelijken van GPU's binnen hetzelfde resolutiebereik. Een GPU die "beter" is bij 4K is niet relevant als uw monitor een topsnelheid van 1080p bereikt: u betaalt voor prestaties die u niet kunt gebruiken. Vergelijk altijd uw werkelijke doelresolutie en de games die u speelt, en geen synthetische benchmarks of games die u niet bezit.
GPU-waardelagen 2026
Deze cijfers weerspiegelen de geschatte verkoopprijzen in 2026 en de gemiddelde FPS voor een gemengde bibliotheek van moderne titels (AAA + competitieve shooters) bij respectievelijke doelresoluties. Prestaties variëren per titel; competitieve games (CS2, Valorant, Apex) draaien 30-50% sneller dan AAA-titels in de open wereld.
| Tier | Example GPU | Price (USD) | Target Resolution | Avg FPS | Cost/FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Budget | RX 7600 | $230 | 1080p | 85 | $2.71 |
| Budget | RTX 4060 | $300 | 1080p | 90 | $3.33 |
| Mid-Range | RX 7700 XT | $380 | 1080p/1440p | 105/72 | $3.62/$5.28 |
| Mid-Range | RTX 4070 | $550 | 1440p | 100 | $5.50 |
| High-End | RX 7900 GRE | $480 | 1440p | 110 | $4.36 |
| High-End | RTX 4070 Ti Super | $800 | 1440p/4K | 130/75 | $6.15/$10.67 |
| Ultra | RX 7900 XTX | $900 | 4K | 90 | $10.00 |
| Ultra | RTX 4090 | $1,600 | 4K | 135 | $11.85 |
De RX 7900 GRE valt op door zijn uitzonderlijke waarde voor 1440p. De RTX 4090 kost 70% meer dan de RX 7900 XTX voor 50% meer 4K FPS – een ruil die alleen zinvol is als je een 4K 144Hz+ monitor bezit en veeleisende titels speelt waarbij die frames daadwerkelijk bruikbaar zijn.
Waar knelpunten uw geld verspillen
Een CPU-knelpunt ontstaat wanneer de processor geen frames snel genoeg kan leveren om de GPU bezig te houden. U zult zien dat het GPU-gebruik onder de 90% daalt, terwijl het CPU-gebruik op een of twee cores 100% bereikt. Het resultaat: u hebt betaald voor GPU-prestaties die u niet gebruikt.
In 2026 relevante knelpuntrichtlijnen:
- 1080p-gaming is de meest CPU-gevoelige resolutie, omdat bij lagere weergavewerkzaamheden het CPU-knelpunt wordt verlegd. Koppel een 1080p-doel met hoge FPS aan een moderne 6-core of betere CPU (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K of gelijkwaardig).
- 1440p en 4K zijn meer GPU-beperkt. Een oudere middenklasse CPU (Ryzen 5 5600, i5-12400) zal een high-end GPU minder hinderen bij 4K dan bij 1080p.
- Competitief gamen (CS2, Valorant bij 240+ FPS-doelen) is agressief CPU-gebonden, ongeacht de resolutie. Deze games gebruiken de GPU-bronnen niet proportioneel en zullen zelfs bij 1080p CPU-beperkingen blootleggen.
RAM-snelheid is van belang voor CPU-gebonden scenario's. DDR5-6000 op AM5 met EXPO ingeschakeld is meetbaar sneller in CPU-beperkte titels dan DDR5-4800 op voorraad. De prestatiedelta kan in games als CS2 10-15% bereiken.
Bouwvoorbeelden: $600 / $1000 / $1500 / $2500
Dit zijn de volledige systeemkosten exclusief monitor, toetsenbord, muis en besturingssysteem.
| Component | $600 Build | $1,000 Build | $1,500 Build | $2,500 Build |
|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen 5 5600 ($120) | Ryzen 5 7600 ($180) | Ryzen 5 7600X ($220) | Ryzen 7 7800X3D ($380) |
| GPU | RX 7600 ($230) | RTX 4060 Ti ($400) | RX 7900 GRE ($480) | RTX 4070 Ti Super ($800) |
| Motherboard | B550 ($90) | B650 ($130) | B650E ($160) | X670E ($250) |
| RAM | 16GB DDR4-3200 ($40) | 16GB DDR5-5600 ($65) | 32GB DDR5-6000 ($90) | 32GB DDR5-6000 ($90) |
| Storage | 1TB NVMe ($60) | 1TB NVMe ($60) | 2TB NVMe ($100) | 2TB NVMe ($100) |
| PSU | 650W Bronze ($55) | 750W Gold ($80) | 750W Gold ($80) | 850W Gold ($100) |
| Case + Cooling | $45 | $85 | $120 | $180 |
| Total | ~$640 | ~$1,000 | ~$1,250 | ~$1,900 |
| Target | 1080p 60–100 FPS | 1080p 144 FPS | 1440p 100+ FPS | 1440p/4K 120+ FPS |
De build van $ 600 vertegenwoordigt het minimaal levensvatbare moderne spelsysteem. De build van $ 1.000 is voor de meeste gamers de beste prijs-prestatieverhouding. Het verschil tussen $1.500 en $2.500 levert afnemende rendementen op; de sprong van 1440p 100 FPS naar 1440p 144+ FPS kost $650 meer.
Wiskunde monitoren: Resolutie × Vernieuwingsfrequentie
Uw monitor moet zijn afgestemd op de uitvoermogelijkheden van uw GPU. Als je een 4K 144Hz-monitor ($600–900) koopt en deze koppelt aan een RTX 4060 Ti, betekent dit dat je 4K kunt draaien met 40–55 FPS in AAA-titels – een ervaring die slechter is dan 1080p bij 144 FPS op een monitor van $200.
| Monitor Spec | Recommended GPU Tier | Minimum FPS Target | Monitor Budget |
|---|---|---|---|
| 1080p 60Hz | Budget | 60 FPS | $120–160 |
| 1080p 144Hz | Budget-Mid | 120–165 FPS | $160–220 |
| 1440p 144Hz | Mid-High | 100–144 FPS | $250–380 |
| 1440p 165Hz+ | High | 120–165 FPS | $300–450 |
| 4K 60Hz | High | 60 FPS | $350–500 |
| 4K 144Hz | Ultra | 100+ FPS | $600–900 |
De categorie 1440p 144Hz biedt de beste algehele game-ervaring per dollar in 2026. Het is veeleisend genoeg om een GPU van $400-550 te rechtvaardigen, visueel superieur aan 1080p, en haalbaar zonder dat de ultra-tier hardware nodig is voor 4K.
Wanneer upgraden versus nieuw bouwen
De beslissing over upgraden versus opnieuw opbouwen komt neer op de leeftijd van het platform en de ernst van het knelpunt. Een praktisch raamwerk:
Als uw huidige GPU het knelpunt is (GPU-gebruik consistent boven 95%, CPU onder 80%), is een GPU-upgrade op een bestaand platform meestal kosteneffectief, op voorwaarde dat het platform geen nieuw knelpunt oplegt. Een Ryzen 3600 kan worden gekoppeld met een RX 7900 GRE op 1440p met minimaal knelpunt.
Als uw huidige CPU de bottleneck is op een ouder platform (AM4 met DDR4, Intel LGA1200), verandert de berekening. Voor het upgraden van de CPU zijn mogelijk een nieuw moederbord en RAM nodig, waardoor de kosten dicht bij een nieuwe AM5- of Intel LGA1851-platformbuild komen.
Een nuttige regel: als de totale kosten om uw systeem op de beoogde prestaties te brengen hoger zijn dan 60% van de equivalente nieuwbouwkosten, bouw dan een nieuw systeem. U krijgt een langere levensduur van het platform, garantiedekking op alle componenten en de efficiëntieverbeteringen van silicium van de huidige generatie – die ook van belang zijn voor de elektriciteitskosten over een meerjarige eigendomsperiode.