En bryllupsreise er en av de få turene der folk oppriktig vurderer å bruke mer enn de normalt ville gjort – og det gjør det til et av de beste bruksområdene for innløsning av poeng og miles. Regnestykket fungerer fordi premium kabinbilletter og luksushotellrom har et stort gap mellom utsalgsprisen og kostnaden for innløsning av poeng. Når du løser inn poeng klokt, kan du ta en tur som vil koste $12 000–$18 000 i kontanter for $2,000–$3,500 ut av egen lomme. Bryllupsleverandørens betalinger du allerede gjør, blir motoren som tjener penger.
Poeng vs kontanter: Når poeng vinner
Kjernespørsmålet i enhver poengavgjørelse er: hvilken verdi får jeg per poeng, og hvordan er det sammenlignet med å betale kontant?
Hvis Chase Ultimate Rewards-poeng er verdt 2 cent hver og en flyreise i businessklasse til Maldivene koster 80 000 poeng én vei, er innløsningsverdien $1 600. Hvis den samme flyreisen koster $4200 i kontanter, får du 5,25 cent per poeng - langt over standardverdien, noe som gjør innløsningen ekstremt god verdi.
Poeng slår kontanter mest avgjørende i to scenarier:
-
Premiumhytteinnløsninger: Business- og førsteklassesbilletter til priser som er uforholdsmessig høye i forhold til økonomi, men tildelingsseter i premium-hytter krever ofte bare 2–3 ganger økonomi, ikke 5–8 ganger kontantprisforskjellen.
-
Luksushotelleiendommer: En Park Hyatt eller Four Seasons som koster $800/natt i kontanter, kan kanskje bestilles for 35 000–45 000 Hyatt-poeng per natt – hvis disse poengene koster deg 1 cent hver å tjene (via kredittkortforbruk), får du 2,2–2,5 cent per poeng i verdi.
Poeng slår ikke kontanter for innenlandsreiser med grunnleggende økonomi, mellomklassehoteller eller situasjoner der kontantprisene er lave. Bruk kontanter til den kjedelige reisen; spar poeng for flyreiser og hotell som vil få deg til å nøle ved utsjekkingsskjermen.
Poengvurdering etter program
Ikke alle poeng er like. Verdivurderinger reflekterer både den best oppnåelige innløsningsverdien og den typisk oppnåelige verdien for de fleste brukere.
| Program | Points Currency | Typical Value | Best Achievable | Expires? |
|---|---|---|---|---|
| Chase Ultimate Rewards | Chase UR | 1.5–2.0¢ | 2.5¢+ via transfer | No with activity |
| Amex Membership Rewards | Amex MR | 1.5–2.0¢ | 2.5¢+ via transfer | No with activity |
| Capital One Miles | Cap One | 1.0–1.85¢ | 1.85¢ via transfer | No |
| Citi ThankYou Points | Citi TYP | 1.2–1.7¢ | 2.0¢+ via transfer | No with activity |
| World of Hyatt | Hyatt points | 1.7–2.3¢ | 2.8¢+ at luxury props | No with activity |
| Marriott Bonvoy | Marriott | 0.7–0.9¢ | 1.5¢ at Category 8 | Yes, 24 months |
| Hilton Honors | Hilton | 0.4–0.6¢ | 0.9¢ at premium props | Yes, 12 months |
| Delta SkyMiles | Delta miles | 1.0–1.3¢ | 1.8¢ via saver awards | Yes, no expiry |
| United MileagePlus | United miles | 1.2–1.5¢ | 2.2¢ via partner awards | Yes, 18-month inactivity |
| American AAdvantage | AA miles | 1.2–1.7¢ | 2.5¢+ via partner first class | Yes, 18-month inactivity |
De overførbare valutaene - Chase UR, Amex MR, Capital One og Citi TYP - er de mest verdifulle fordi de er fleksible. Du tjener poeng på én konto og overfører deretter til hvilket flyselskap eller hotellprogram som tilbyr den beste innløsningen for din spesifikke reise.
Honeymoon Point Mål: Økonomi vs Business vs First
Krav til utmerkelser rundtur for vanlige bryllupsreiseruter. Partneroverføringer krever vanligvis overføring av din fleksible poengvaluta (Chase UR → United, Amex MR → Air France, etc.) til partnerflyselskapet og bestilling direkte gjennom det flyselskapets tildelingsdiagram.
| Route | Economy (RT per person) | Business Class (RT per person) | First Class (RT per person) |
|---|---|---|---|
| US → Caribbean | 25,000–35,000 | 50,000–80,000 | N/A most carriers |
| US → Europe | 30,000–60,000 | 60,000–120,000 | 110,000–200,000 |
| US → Maldives/SE Asia | 35,000–70,000 | 85,000–140,000 | 120,000–280,000 |
| US → Hawaii | 20,000–35,000 | 45,000–80,000 | N/A (short domestic) |
| US → Japan | 35,000–65,000 | 85,000–130,000 | 110,000–220,000 |
| US → South America | 30,000–55,000 | 65,000–110,000 | 110,000–180,000 |
For et par som flyr på business class til Europa – en bryllupsreise i Paris eller Roma – budsjett 120 000–240 000 poeng totalt (60 000–120 000 per person, tur/retur). For en Sørøst-Asia bryllupsreise i økonomi, budsjett 70 000–140 000 totalt. Med to personer som tjener poeng, er disse tallene oppnåelige innen 12–18 måneder etter målrettet innsats.
Bryllupsutgiftsbonus: Slik tjener du poeng på bryllupskostnader
Betalinger fra bryllupsleverandører er ofte de største kjøpene et par vil gjøre på ett år. Rute disse gjennom de riktige kredittkortene konverterer nødvendige utgifter til bryllupsreisedrivstoff.
| Wedding Expense | Typical Amount | Cards to Use | Points Earned |
|---|---|---|---|
| Venue deposit | $3,000–$8,000 | Chase Sapphire Preferred (3x dining/travel) | 9,000–24,000 UR |
| Catering | $8,000–$15,000 | Amex Gold (4x dining at restaurants) | 32,000–60,000 MR |
| Photographer | $3,000–$5,500 | Any general 2x card | 6,000–11,000 pts |
| Florist | $2,500–$5,000 | Amex Gold (4x on eligible) | 10,000–20,000 MR |
| DJ/Band | $2,000–$5,000 | Chase Sapphire Reserve (3x) | 6,000–15,000 UR |
| Honeymoon hotel deposits | $1,500–$4,000 | Chase Sapphire Reserve (3x travel) | 4,500–12,000 UR |
| Attire (bridal salons) | $2,000–$5,000 | General 2x spend card | 4,000–10,000 pts |
Et par med et bryllupsbudsjett på $30 000 rutet gjennom optimaliserte kort kan realistisk tjene 120 000–200 000 poeng – nok for en bryllupsreise i forretningsklassen til Europa eller en premium økonomireise til Japan, bare fra bryllupsutgifter alene. Legg inn eventuelle registreringsbonuser (vanligvis 60 000–100 000 poeng for premium reisekort) og poengtrekket vokser betraktelig.
Viktig: Betal kortene i sin helhet hver måned. Renter på 22–27 % APR eliminerer enhver poengverdi innen én faktureringssyklus.
Overføringspartner Sweet Spots
Overførbare poengprogrammer har partnerflyselskaper og hoteller der innløsningsmatematikken er spesielt gunstig. Dette er de søte stedene som er verdt å vite:
Chase UR → Hyatt: Hyatts prisoversikt inkluderer fortsatt kategori 1–4 eiendommer med 5 000–15 000 poeng per natt. Park Hyatt-eiendommer i Europa og Asia kjører 25 000–40 000 per natt, men selges for 600–1 200 dollar. Med en verdi på 2,5–3,0 cent per poeng er dette en av de beste hotellinnløsningene som er tilgjengelige.
Amex MR → Air France/KLM Flying Blue: Månedlige kampanjepriser gir 30–40 % rabatt på standardpriser. Business class fra USA til Paris kan falle til 50 000–60 000 miles én vei under kampanjer kontra 85 000+ standard. Overfør, og bestill deretter under et kampanjevindu.
Chase UR → Virgin Atlantic: Virgin overfører til en partner kalt ANA (All Nippon Airways) som tilbyr førsteklasses på ANAs 777 og 787 fly i 55 000 miles enveis fra den amerikanske vestkysten til Japan. Den samme billetten selges for $12.000–$15.000 kontant. Dette er en av de beste premium-innløsningene i poengverdenen.
Amex MR → Singapore Airlines: Singapore Suites – den mest kjente luksusflyopplevelsen – kan bestilles til 86 000 miles enveis på første klasse mellom visse ruter. Kontantprisen overstiger $16 000 én vei.
Tidslinje: Hvor langt foran å begynne å tjene
For å ha 150 000–250 000 poeng for en førsteklasses bryllupsreise, må du starte 12–18 måneder før avreise – ideelt sett den dagen du forlover deg.
| Timeline | Actions | Expected Points Accumulated |
|---|---|---|
| Engagement day | Apply for 2 travel credit cards, each partner | 120,000–200,000 (sign-up bonuses) |
| Month 1–6 | Route all wedding vendor payments through cards | 60,000–120,000 from wedding spend |
| Month 6–12 | Normal household spend, optimize category bonuses | 30,000–60,000 from daily spend |
| Month 12–18 | Transfer to airline/hotel partner, book award space | Total: 210,000–380,000 points |
Tidspunktet for tilgjengeligheten av prisen er kritisk. Belønningsseter i forretningsklasse på populære ruter (USA til Europa om sommeren, USA til Japan i kirsebærblomstsesongen) bestilles ut 11 måneder i forveien. Kjenn destinasjonen din og datoer tidlig, og søk etter tilgjengelighet av priser så snart bestillingsvinduet åpner – flyselskapene frigir prisplasser ved siden av kontantbeholdningen på 330–365 dager.
Forskjellen mellom et par som planlegger 18 måneder ut og en som planlegger 6 måneder ut kan være forskjellen mellom å fly business class på bryllupsreise og betale kontant for økonomi.