ଯେତେବେଳେ ଏକ ଦଳ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଏସପୋର୍ଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ $ 1,000,000 ଜିତେ, କ single ଣସି ଖେଳାଳି $ 200,000 ଚେକ୍ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ | କ money ଣସି ଖେଳାଳି ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପାଣ୍ଠି ଦେଖିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ-ଆଧାରିତ ବିଭାଜନ, ସାଂଗଠନିକ ରିହାତି, ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ହୋଲଡିଂର ଏକ ସ୍ତରୀୟ ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ପୁରସ୍କାର ଟଙ୍କା ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ଏହି ପ୍ରଥମ ଗଣିତରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଗଣିତ କ��ପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ତାହା ବୁ, ିବା, ମ୍ୟାନେଜର୍ ଗଠନକାରୀ ଦଳ ଡିଲ୍, ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ବୁ to ିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ଯେ ଶୀର୍ଷ ରୋଜଗାରକାରୀମାନେ ହେଡଲାଇନ୍ ପୁରସ୍କାର ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଆୟ ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟ କରନ୍ତି |
ମାନକ ପୁରସ୍କାର ପୁଲ୍ ବିଭାଜନ ମଡେଲ
ପୁରସ୍କାର ପୁଲ୍ ବଣ୍ଟନ ଏକ ଖାଲ ବକ୍ର ଅନୁସରଣ କରେ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ନିମ୍ନ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ସହିତ ଏକ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରେ | ଏହି ସଂରଚନା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ - ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ଜମ୍ପ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରି ସମସ୍ତ ବ୍ରାକେଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ଟେନସନକୁ ସର୍ବାଧିକ କରିଥାଏ |
ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଏକ 1,000,000 ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ପୁଲ ସହିତ ଏକ ପାଞ୍ଚ ଖେଳାଳି ଦଳ ଏସପୋର୍ଟ (CS2, ଡୋଟା 2, ଭାଲୋରାଣ୍ଟ, LoL) ପାଇଁ ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ:
| Placement | % of Pool | Payout | Per-Player (5-person team) |
|---|---|---|---|
| 1st | 25% | $250,000 | $50,000 |
| 2nd | 15% | $150,000 | $30,000 |
| 3rd–4th | 8% each | $80,000 each | $16,000 |
| 5th–8th | 4% each | $40,000 each | $8,000 |
| 9th–12th | 1.5% each | $15,000 each | $3,000 |
| 13th–16th | 0.75% each | $7,500 each | $1,500 |
ଡୋଟା 2 ର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ histor ତିହାସିକ ଭାବରେ ବୃହତ ପୁଲଗୁଡିକ ଚଲାଇଥାଏ (ପ୍ରାୟତ crowd $ 20M– $ 40M ଫାଉଣ୍ଡ ଫଣ୍ଡିଂ ସହିତ), ଯାହା ଏହି ଶତକଡ଼ା ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରେ କିନ୍ତୁ ଖାଲ ବକ୍ରତା ବଜାୟ ରଖେ | $ 30M ପୁଲରେ, 25% ରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହେଉଛି $ 7,500,000 - org କଟ୍ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ $ 1,500,000 |
ଅର୍ଗ କଟ୍: ଦଳ କ’ଣ ନିଅନ୍ତି
ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଦଳର ମୋଟ ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ପୁରସ୍କାରରୁ ସେମାନଙ୍କ ଶତକଡ଼ା କାଟନ୍ତି | Org ର ପଦକ୍ଷେପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଇଥାଏ - କୋଚିଂ ଷ୍ଟାଫ୍, ବୁଟକ୍ୟାମ୍ପ ସୁବିଧା, ଭ୍ରମଣ, ଯନ୍ତ୍ରପାତି, ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉତ୍ପାଦନ, ଏବଂ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଦରମା | Org କଟ୍ ଶତକଡା org ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଜଡିତ |
| Org Tier | Typical Cut | What It Funds |
|---|---|---|
| Tier 1 (major organizations) | 10–20% | Full facilities, coaching, travel, salaries, housing |
| Tier 2 (established mid-size) | 20–30% | Some salary, partial coaching, travel subsidies |
| Tier 3 (semi-pro/regional) | 30–40% | Limited support, branding, registration fees |
| Grassroots/amateur orgs | 40–50% | Tournament registration, jersey costs only |
| Player-owned collectives | 0–5% | Administrative overhead only |
** କାର୍ଯ୍ୟର ଉଦାହରଣ - ଟାୟାର୍ 2 ଅର୍ଗ, 25% କଟ୍, $ 80,000 ଦଳ ପୁରସ୍କାର (ତୃତୀୟ - ଚତୁର୍ଥ ଶେଷ): **
- ଅର୍ଗ ଗ୍ରହଣ କରେ: $ 80,000 × 25% = $ 20,000 |
- ପ୍ଲେୟାର ପୁଲ୍: $ 80,000 - $ 20,000 = $ 60,000 |
- ପ୍ରତି ଖେଳାଳୀ (5 ଖେଳାଳି): ପ୍ରତ୍ୟେକ $ 60,000 / 5 = $ 12,000
ଅର୍ଗ କଟ୍ ବୁ negoti ାମଣା ପ୍ରାୟତ where ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ଲେୟାର୍ ଏଜେଣ୍ଟମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଫିସ୍ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | $ 150,000 ପୁରସ୍କାରରେ 30% ରୁ 20% କଟ୍କୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବା ଅର୍ଥ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ $ 15,000 ଅଧିକ ବିଭକ୍ତ - ପାଞ୍ଚ ଜଣିଆ ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ $ 3000 |
ପ୍ଲେୟାର୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ଏବଂ ଦରମା ବନାମ ପୁରସ୍କାର ବିଭାଜନ
ଟାୟାର୍ 1 ଏବଂ ଟାୟାର୍ 2 ଅର୍ଗସରେ ଅଧିକାଂଶ ପେସାଦାର ଖେଳାଳୀ ପୁରସ୍କାର ଅର୍ଜନ ବ୍ୟତୀତ ମୂଳ ଦରମା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | 2026 ରେ ଦରମା ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ:
- ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାରମ୍ଭକାରୀ (T1, Cloud9, Team Liquid caliber): $ 5,000– $ 25,000 / ମାସ
- ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ (ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ): $ 1,500– $ 5,000 / ମାସ |
- ସ୍ତର 3 (ସେମି-ପ୍ରୋ): $ 0– $ 1,500 / ମାସ କିମ୍ବା କେବଳ ରାଜସ୍ୱ ଅଂଶ
ପୁରସ୍କାର ବିଭାଜନ ସାଧାରଣତ salary ଦରମାଠାରୁ ଅଲଗା ଭାବେ ବୁ negotia ାମଣା କରାଯାଏ | କେତେକ ଚୁକ୍ତିରେ ପୁରସ୍କାର ବିଭାଜିତ ଚଟାଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ - ଯଦି ଦଳ ଏକ ସୀମାଠାରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରେ, ତେବେ org ର ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଏ | ଏକ ସାଧାରଣ ଗଠନ:, 000 ୦, ୦୦୦ରୁ $ ର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପୁରସ୍କାର ଉପରେ% ୦% ଅର୍ଗ, 50,000 ଡଲାରରୁ 20% କୁ ଖସି ଆସିଛି |
ବେଞ୍ଚ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ରୋଷ୍ଟର ସ୍ଲଟ୍ (ଖେଳାଳିମାନେ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସକ୍ରିୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରନ୍ତି ନାହିଁ) ସାଧାରଣତ a କମ୍ ବେତନ ଏବଂ ଚୁକ୍ତିନାମା ଭାଷା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ହ୍ରାସ କିମ୍ବା ଶୂନ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ବିଭାଜନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ | ଖେଳାଳିମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ ଯେ “ପୁରସ୍କାର ବିଭାଜନ” ଅନଲାଇନ୍ ଯୋଗ୍ୟତା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ କି ନାହିଁ, ଯାହା ପ୍ରାୟତ small ଛୋଟ କିନ୍ତୁ ଜମା ସଂଗ୍ରହ କରିଥାଏ |
ଦେଶ ଦ୍ୱାରା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତିବା ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ
ପୁରସ୍କାର ଅର୍ଥ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଧିକାରରେ ଟିକସଯୋଗ୍ୟ ଆୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ କେଉଁଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୁଏ ଏବଂ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ଉପରେ ଅଟକଳ ହାର ନିର୍ଭର କରେ |
| Country | Withholding on Foreign Nationals | Resident Rate | Notes |
|---|---|---|---|
| United States | 24–30% (treaty-dependent) | 22–37% marginal | W-2G issued for prizes over $600 |
| United Kingdom | 20–45% | 20–45% | Treated as trading income or income tax |
| Germany | 26.375% capital + solidarity | 14–45% | Prize income taxed as miscellaneous income |
| South Korea | 22% | 6–45% | KeSPA-affiliated events may have different treatment |
| China | 20% flat | 20% flat | Individual income tax applies |
| Sweden/Nordics | 30–52% | 30–52% | High top marginal rates reduce effective prize take |
| Canada | 15–33% | 15–33% | Same marginal rates as employment income |
ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର-ଭିତ୍ତିକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜକ (ESL, ବ୍ଲାଷ୍ଟ, PGL ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡିକ US ଭେନ୍ୟୁରେ ଆୟୋଜିତ) ଅଣ-ଆମେରିକୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଠାରୁ 30% ରୋକିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯଦି କ tax ଣସି ଟିକସ ଚୁକ୍ତି ହାର ହ୍ରାସ ନକରେ | ଆମେରିକା ସହିତ ସ୍ୱିଡେନର ଚୁକ୍ତି ରୋକିବା 15% କୁ ହ୍ରାସ କରେ | ଆମେରିକାର ଅଟକାଇବା ପରେ, ସ୍ Swedish ିଡେନ ଖେଳାଳୀମାନେ ସାଧାରଣତ Swedish ସ୍ Swedish ିଡେନ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ କ୍ରେଡିଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ଯାହାକି ଅଧିକ ସ୍ Swedish ିଡେନ ହାରକୁ ଫଳପ୍ରଦ ଭାବରେ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ |
ପୁରସ୍କାର ପୁଲ ଦ୍ୱାରା ଶୀର୍ଷ ରୋଜଗାର ଖେଳ
Histor ତିହାସିକ ପୁରସ୍କାର ପୁଲ୍ ତଥ୍ୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଟ୍ରାକ୍ ହୋଇଥିବା ଏକତ୍ରିତ ବଣ୍ଟନକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ |
| Game | All-Time Prize Pool | Top Single Event | Avg Top-10 Lifetime Earnings |
|---|---|---|---|
| Dota 2 | $350M+ | $34.3M (TI10) | $4.2M |
| Fortnite | $140M+ | $30M (World Cup 2019) | $1.8M |
| CS2 / CS:GO | $130M+ | $2.5M (per Major) | $0.9M |
| League of Legends | $90M+ | $2.2M (Worlds 2023) | $0.7M |
| VALORANT | $55M+ | $2.0M (Champions) | $0.4M |
| PUBG | $45M+ | $6M (Global Series) | $0.5M |
| Call of Duty | $35M+ | $4.6M (CDL annual) | $0.6M |
ଡୋଟା 2 ର କ୍ରାଉଡ୍ ଫଣ୍ଡିଂ ମଡେଲ୍ (ବ୍ୟାଟ୍ ପାସ୍ ରାଜସ୍ୱ ଅଂଶ) ଏହାର ପୁରସ୍କାର ପୁଲ୍କୁ ଏକ ବାହ୍ୟକାରୀ କରିଥାଏ | CS2 ରେ ଅଧିକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅଛି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଅଧିକ ମୋଟ ବଣ୍ଟନ, କିନ୍ତୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଛୋଟ | 2019 ରେ ଫୋର୍ଟନାଇଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଇତିହାସର ଏକକ ବୃହତ୍ତମ ଯୁବ ଏସପୋର୍ଟ ପେଆଉଟ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ଭାବରେ ରହିଆସିଛି - 16 ବର୍ଷିୟ କାଇଲ୍ "ବୁଗା" ଜିଆର୍ସଡର୍ଫ $ 3,000,000 ଏକକ ଜିତିଥିଲେ |
ସ୍ ent ାଧୀନ ଯିବା ବନାମ ଏକ ଅର୍ଗରେ ଯୋଗଦେବା
ବିଦ୍ୟମାନ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଏବଂ ଦର୍ଶକଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ସ୍ independent ାଧୀନ ହେବାର ଆର୍ଥିକ ଗଣିତ ଯଥେଷ୍ଟ ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି | ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ରାଜସ୍ୱ, ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ପ୍ରାୟୋଜକ, ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଡିଲ୍ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଆବଶ୍ୟକ org ଭିତ୍ତିଭୂମି ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିଭା ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଫାର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ ently ାଧୀନ ଭାବରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇପାରିବ |
ବ୍ରେକ୍-ଏପରିକି ବିଶ୍ଳେଷଣ:
| Factor | With Org (25% cut) | Independent |
|---|---|---|
| Prize from $100K finish | $15,000/player (after 25% cut) | $20,000/player (no cut) |
| Monthly salary | $3,000 | $0 |
| Annual salary contribution | $36,000 | $0 |
| Sponsorship access | High (org deals) | Lower initially |
| Infrastructure (bootcamp, coaching) | Included | ~$2,000–5,000/month DIY |
| Net advantage per $100K prize | –$5,000 vs independent | +$5,000 vs org |
କେବଳ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଉପରେ ଏହାର କଟକୁ ଯଥାର୍ଥତା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ଅର୍ଗ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରତି ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଅତି କମରେ 5000 ଡଲାର୍ ନେଟ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଅଧିକାଂଶ ସଂସ୍ଥା ଦରମା + ଭିତ୍ତିଭୂମି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି | ପ୍ରମୁଖ ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡିକରେ ଟପ୍ ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟଗୁଡିକରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସମାପ୍ତ କରୁଥିବା ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଗଣନା ସ୍ independence ାଧୀନତା ଆଡକୁ ଗତି କରେ ଥରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପୃଷ୍ଠପୋଷକତା ଆୟ org ଯାହା ଦରମା ଏବଂ ଲାଭରେ ପ୍ରଦାନ କରେ ତାହାଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ |
ନୂତନ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ org ଅନୁବନ୍ଧନର ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ପ୍ରବେଶ - ଅଭ୍ୟାସ ସୁବିଧା, କୋଚିଂ ନେଟୱାର୍କ, ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ନିମନ୍ତ୍ରଣ, ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଭିସା / ଭ୍ରମଣ ସହାୟ���ା | ଏହି ନଗଦ ନଥିବା ଲାଭଗୁଡିକ ପରିମାଣ କରିବା କଷ୍ଟକର କିନ୍ତୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରନ୍ତୁ ଯେ ଜଣେ ଖେଳାଳୀ ଶୀର୍ଷ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବେ କି ନାହିଁ |