Skip to main content
Calkulon

Finanțe avansate și afaceri

Country Risk Premium Calculator

Ce este Country Risk Premium Calculator?

▾

Prima de risc de țară (CRP), numită uneori primă de risc politic, este randamentul suplimentar pe care investitorii îl solicită peste rata fără risc pentru a compensa riscurile incrementale ale investiției într-o anumită țară în comparație cu o piață matură și stabilă, cum ar fi Statele Unite. Riscul de țară cuprinde instabilitatea politică, riscul exproprierii guvernamentale sau naționalizării, corupția, războiul și tulburările civile, statul de drept slab, inconvertibilitatea monedei, riscul de nerambursare a suveranului și managementul defectuos macroeconomic. În practica de evaluare, CRP se adaugă la prima de risc pentru acțiuni atunci când se estimează costul capitalului propriu pentru companiile care operează sau expuse piețelor cu risc mai ridicat. Cel mai utilizat cadru, dezvoltat de profesorul Aswath Damodaran de la NYU Stern, calculează CRP ca produsul dintre spread-ul implicit al țării (măsurat prin spread-urile CDS suverane sau diferențele de randament ale obligațiunilor suverane) și un factor de ajustare a riscului acțiunilor care reflectă volatilitatea mai mare a acțiunilor în raport cu obligațiunile. De exemplu, dacă obligațiunile suverane ale unei țări se tranzacționează la 300 de puncte de bază peste Trezoreria SUA și piețele locale de acțiuni sunt de 1,5 ori mai volatile decât piața locală de obligațiuni, CRP ar fi 300 × 1,5 = 450 de puncte de bază. Spread-ul EMBI+ (Emerging Market Bond Index), compilat de J.P. Morgan, este cea mai frecvent utilizată sursă pentru spread-urile implicite suverane. Political Risk Services (PRS), Moody's, S&P și Fitch oferă evaluări sistematice ale riscului de țară. CRP este esențial pentru evaluarea fluxului de numerar actualizat (DCF) a proiectelor și companiilor de pe piețele emergente și de frontieră, afectând totul, de la economia dezvoltării câmpurilor petroliere până la finanțarea proiectelor de infrastructură.

Calkulon makes complex calculations simple — built for students and everyday problem-solvers.

Formulă

▾
f(x)Calculul primei de risc politic: Pasul 1: Obțineți randamentul obligațiunilor suverane a țării pe scadențe comparabile ale Trezoreriei SUA (sau utilizați spread-uri CDS). Pasul 2: Colectați volatilitatea anuală a indicelui pieței de acțiuni a țării și a indicelui său de obligațiuni suverane. Pasul 3: Calculați raportul de volatilitate între acțiuni și obligațiuni: σ_equity / σ_bond. Pasul 4: Calculați CRP: CRP = Marja implicită × (σ_equity / σ_bond). Pasul 5: Adăugați CRP la prima de risc pentru acțiunile de pe piața matură pentru a obține ERP total pentru acea țară. Pasul 6: Ajustați pentru expunerea specifică a companiei (lambda): Company CRP = λ × CRP. Pasul 7: Utilizați costul ajustat al capitalului propriu în evaluarea DCF: Ke = Rf + Beta × ERP_mature + λ × CRP. Fiecare pas se bazează pe precedentul, combinând calculele componente într-un rezultat cuprinzător al primei de risc politic. Formula surprinde relațiile matematice care guvernează comportamentul primelor de risc politic.

Legenda variabilelor

▾
SimbolNumeUnitateDescriere
CRPPrima de risc de țarăpercentRandament suplimentar necesar peste prima de risc pentru acțiuni pentru o piață matură pentru a compensa riscurile specifice țării.
DSSpread implicitbasis pointsRăspândirea obligațiunilor suverane ale țării peste trezoreria SUA, reflectând riscul de credit suveran.
σ_equityVolatilitatea pieței de acțiunipercent per yearParametrul σ_equity reprezintă o intrare cantitativă cheie în calcularea primei de risc politic, măsurată în unitatea sa standard și influențând direct rezultatul calculat prin formula matematică
σ_bondVolatilitatea pieței de obligațiunipercent per yearParametrul σ_bond reprezintă o intrare cantitativă cheie în calcularea primei de risc politic, măsurată în unitatea sa standard și influențând direct rezultatul calculat prin formula matematică
ERP_matureERP de piață maturăpercentPrimă de risc de acțiuni pentru o piață matură (de exemplu, SUA), de obicei 4,5–5,5% pe baza estimărilor istorice sau implicite.
λLambda (expunerea la țară)proportionProporția din veniturile sau operațiunile unei companii expuse riscului specific țării.

Cum să Country Risk Premium Calculator

▾
  1. 1Obțineți randamentul obligațiunilor suverane a țării pe scadențe comparabile ale Trezoreriei SUA (sau utilizați spread CDS).
  2. 2Colectați volatilitatea anuală a indicelui pieței de acțiuni a țării și a indicelui său de obligațiuni suverane.
  3. 3Calculați raportul de volatilitate între acțiuni și obligațiuni: σ_equity / σ_bond.
  4. 4Calculați CRP: CRP = Marja implicită × (σ_equity / σ_bond).
  5. 5Adăugați CRP la prima de risc pentru acțiunile de pe piața matură pentru a obține ERP total pentru acea țară.
  6. 6Ajustați pentru expunerea specifică a companiei (lambda): Company CRP = λ × CRP.
  7. 7Utilizați costul ajustat al capitalului propriu în evaluarea DCF: Ke = Rf + Beta × ERP_mature + λ × CRP.

Exemple rezolvate

▾
Exemplu 1Estimarea CRP pentru Brazilia
Date:spread suveran al Braziliei 200 bps; Vol. acțiuni 22%, Vol obligațiuni 12%; ERP matur 5,0%
Rezultat:CRP = 200 × (22/12) = 367 bps ≈ 3,67%; ERP total Brazilia = 8,67%

Metodologia Damodaran; actualizat în ianuarie 2024

Marja suverană de 200 bps a Braziliei este amplificată de raportul de volatilitate între acțiuni și obligațiuni de 22/12 = 1,83, dând un CRP de aproximativ 3,67%. Adăugând acest lucru la ERP-ul pieței mature de 5,0%, rezultă o primă de risc totală a acțiunilor pentru Brazilia de 8,67%. O companie cu toate operațiunile în Brazilia ar folosi această primă, în timp ce o multinațională cu o expunere de 30% în Brazilia ar aplica doar 30% din 3,67% = 1,1% primă suplimentară.

Exemplu 2Nigeria CRP pentru proiect petrolier
Date:Nigeria CDS 5 ani 600 bps; Vol. acțiuni 28%, Vol obligațiuni 15%; ERP matur 5,0%; proiect 100% expunere în Nigeria
Rezultat:CRP = 600 × (28/15) = 1.120 bps = 11,2%; ERP total = 16,2%

CRP foarte ridicat reflectă instabilitatea politică și riscurile din sectorul petrolului

Marja mare a CDS suverană a Nigeriei, de 600 bps, reflectă preocupările legate de dependența de veniturile din petrol, guvernare și securitate regională. Amplificat de rata de volatilitate a acțiunilor-obligațiuni de 1,87, CRP ajunge la 11,2%, împingând rentabilitatea necesară a acțiunilor la potențial 18–22% atunci când este combinată cu o rată fără risc și beta. Această rată a obstacolelor extraordinar de ridicată explică de ce multe companii petroliere internaționale necesită randamente peste normale înainte de a investi în proiecte din amonte nigeriene.

Exemplu 3Companie cu expunere parțială la EM
Date:Filiala indiană: 40% din venituri; India CRP 2,80%; ERP matur 5,0%; companie beta 1.10; Rf 4,50%
Rezultat:Costul capitalului propriu = 4,50% + 1,10 × 5,0% + 0,40 × 2,80% = 4,50% + 5,50% + 1,12% = 11,12%

Lambda = 40% aplicat numai porțiunii specifice Indiei a CRP

Compania obține 40% din venituri din India, astfel încât doar 40% din CRP-ul Indiei de 2,80% = 1,12% este adăugat la costul capitalului propriu. Costul de bază din beta și prima de piață matură este de 4,50% + 5,50% = 10,0%, iar ajustarea din India adaugă 1,12%, aducând costul mixt al capitalului propriu la 11,12%. Acest lucru reflectă efectul de portofoliu: veniturile companiei din SUA și alte venituri diversiifică, îndepărtând cea mai mare parte a riscului specific țării.

Exemplu 4Probabilitatea de nerambursare a suveranului de la CDS
Date:Ucraina CDS pe 5 ani 1.500 bps; ipoteza ratei de recuperare 40%
Rezultat:Probabilitate anuală de nerambursare ≈ 1.500 / (1 − 0,40) / 100 = 25%; Probabilitate cumulativă de implicită pe 5 ani ≈ 76%

ilustrează riscul politic extrem; context de război

Spreadurile CDS pot fi convertite în probabilități implicite de implicit folosind formula: PD ≈ Spread / (1 − Rata de recuperare). La un spread CDS de 1.500 bps și o ipoteză de recuperare de 40%, probabilitatea anuală de nerambursare este de aproximativ 25%, ceea ce implică aproximativ 76% probabilitate cumulată de nerambursare pe o perioadă de 5 ani. Acest lucru a reflectat nivelurile CDS suverane ucrainene în perioada conflictului 2022-2023, ilustrând modul în care riscul politic se traduce direct în stabilirea prețurilor.

Aplicații practice

▾
🏗️

Evaluarea DCF a companiilor și proiectelor din piețele emergente, reprezentând un domeniu de aplicare important pentru Prima de Risc Politic în contexte profesionale și analitice în care calculele precise ale primei de risc politic susțin direct luarea deciziilor informate, planificarea strategică și optimizarea performanței

🔬

Finanțarea proiectelor de infrastructură și energie în țările în curs de dezvoltare, reprezentând o zonă de aplicare importantă pentru Prima de Risc Politic în contexte profesionale și analitice în care calculele precise ale primei de risc politic susțin direct luarea deciziilor în cunoștință de cauză, planificarea strategică și optimizarea performanței

📊

Ratele obstacole ale investițiilor de capital privat și de capital de risc în EM, reprezentând un domeniu de aplicare important pentru Prima de risc politic în contexte profesionale și analitice în care calculele precise ale primei de risc politic sprijină în mod direct luarea de decizii informată, planificarea strategică și optimizarea performanței

🏥

Prețurile și structurarea asigurărilor de risc politic, reprezentând o zonă de aplicare importantă pentru Prima de Risc Politic în contexte profesionale și analitice în care calculele precise ale primei de risc politic susțin direct luarea deciziilor în cunoștință de cauză, planificarea strategică și optimizarea performanței

⚙️

Analiza spread-ului obligațiunilor suverane pentru investitorii cu venit fix, reprezentând un domeniu de aplicare important pentru Prima de Risc Politic în contexte profesionale și analitice în care calculele precise ale primei de risc politic susțin direct luarea de decizii informată, planificarea strategică și optimizarea performanței

Cazuri speciale

▾

{„caz”: „Risc de expropriere în sectoarele de resurse”, „descriere”: „Proiectele miniere, petroliere și de infrastructură se confruntă cu un risc politic ridicat, deoarece guvernele gazdă pot renegocia contracte sau naționaliza activele atunci când prețurile mărfurilor cresc și chiria resurselor devine foarte vizibilă. Dezvoltatorii de proiecte pricepuți structurează tranzacțiile cu creditori multilaterali și folosesc acorduri de partajare a producției care aliniază interesele guvernamentale cu succesul proiectului.'}

Risc de sancţiuni

În cadrul primei de risc politic, acest scenariu necesită precauție suplimentară atunci când se interpretează rezultatele primei de risc politic. Este posibil ca formula standard să nu ia în considerare pe deplin toți factorii prezenți în acest caz marginal și poate fi justificată o analiză suplimentară sau consultarea unui expert. Cele mai bune practici profesionale implică documentarea ipotezelor, efectuarea de analize de sensibilitate și compararea rezultatelor cu metode alternative atunci când calculele primelor de risc politic se încadrează în un teritoriu nestandard.

Risc de schimbare a regimului

În cadrul primei de risc politic, acest scenariu necesită precauție suplimentară atunci când se interpretează rezultatele primei de risc politic. Este posibil ca formula standard să nu ia în considerare pe deplin toți factorii prezenți în acest caz marginal și poate fi justificată o analiză suplimentară sau consultarea unui expert. Cele mai bune practici profesionale implică documentarea ipotezelor, efectuarea de analize de sensibilitate și compararea rezultatelor cu metode alternative atunci când calculele primelor de risc politic se încadrează în un teritoriu nestandard.

Prime de risc de țară selectate (Damodaran, ianuarie 2024)

▾
ŢarăEvaluarea Moody'sSpread implicit (bps)CRP (%)ERP total (%)
Statele UniteAaa00,00%4,60%
GermaniaAaa00,00%4,60%
IndiaBaa31151,72%6,32%
BraziliaBa21993,00%7,60%
MexicBaa21352,01%6,61%
CurcanB33445,16%9,76%
NigeriaCaa16099,14%13,74%
VenezuelaC3000+45%+50%+

Întrebări frecvente

▾
Q

Care sunt principalele componente ale riscului de țară?

A

Riscul de țară cuprinde de obicei mai multe dimensiuni: riscul politic (stabilitatea guvernamentală, continuitatea politicii, riscul de expropriere, războiul și tulburările civile), riscul economic (poziția fiscală, contul curent, nivelul datoriei, inflația și perspectivele de creștere), riscul financiar (convertibilitatea monedei, stabilitatea sistemului bancar, capacitatea de serviciu a datoriei externe) și riscul operațional (statul de drept, corupția, infrastructura și mediul de reglementare). Agențiile de rating precum Moody's, S&P și PRS Group oferă scoruri compozite ale riscului de țară care cumulează aceste dimensiuni.

Q

Cât de des actualizează Damodaran primele de risc de țară?

A

Profesorul Aswath Damodaran de la NYU Stern publică primele de risc de țară actualizate pe site-ul său web de obicei la începutul fiecărui an (ianuarie) și uneori la jumătatea anului pentru țările care se confruntă cu schimbări semnificative de risc. Setul său de date acoperă peste 170 de țări și este disponibil gratuit, făcându-l cea mai utilizată referință academică și pentru practicieni pentru primele de risc de țară în evaluările DCF. Datele includ marje de nerambursare, prime de risc pentru acțiuni și estimări ale costului acțiunilor pe țară.

Q

Care este diferența dintre riscul politic și riscul suveran?

A

Riscul suveran se referă în mod specific la riscul ca un guvern să nu își îndeplinească obligațiile de datorie - incapacitatea sau nedorința de a deservi obligațiunile suverane. Riscul politic este mai larg și cuprinde toate riscurile care decurg din mediul politic, inclusiv exproprierea activelor private, încălcarea contractelor, inconvertibilitatea monedei, restricțiile la import, războiul civil și schimbările de reglementare care dăunează investitorilor. O țară poate avea un risc suveran gestionabil (capacitatea de a deservi datoria) în timp ce prezintă un risc politic ridicat pentru investitorii străini direcți prin expropriere sau instabilitate de reglementare.

Q

Cum funcționează furnizorii de asigurări de risc politic?

A

Asigurarea de risc politic (PRI) este oferită de instituții multilaterale (MIGA a Băncii Mondiale), agenții de credit la export (OPIC/DFC în SUA, UKEF) și asigurători privați (piața Lloyd's, AIG, Zurich). PRI acoperă riscuri specifice, inclusiv exproprierea, inconvertibilitatea monedei, violența politică și încălcarea contractului de către guvern. Primele variază de obicei între 0,5% și 3% din valoarea asigurată anual, în funcție de țară, sector și tipul de acoperire. Implicarea MIGA oferă, de asemenea, un efect de descurajare, întrucât puține guverne gazdă doresc să declanșeze o dispută cu grupul Băncii Mondiale.

Q

Cum reduc băncile multilaterale de dezvoltare (MDB) riscul de țară?

A

Băncile multilaterale de dezvoltare precum Banca Mondială, IFC, BERD și ADB reduc riscul de țară pentru investitorii privați prin mai multe mecanisme: garanții de risc parțial (care acoperă riscuri politice specifice), programe de împrumut B (în cazul în care băncile private împrumută împreună cu BMD, moștenind o parte din statutul lor de creditor preferat), investiții în capitaluri proprii alături de sponsori privați și asistență tehnică care consolidează capacitatea instituțională. Efectul „umbrelă” BMD poate reduce prima de risc necesară cu 2-4 puncte procentuale pentru proiectele din portofoliul lor.

Q

Ce este EMBI+ și cum se utilizează?

A

Emerging Market Bond Index Plus (EMBI+), creat de J.P. Morgan, urmărește randamentul total al obligațiunilor suverane și cvasi-suverane denominate în USD din țările emergente. Distribuția obligațiunilor EMBI+ asupra titlurilor de trezorerie americane comparabile este cel mai utilizat indicator pentru riscul de nerambursare suverană. Spreadurile EMBI la nivel de țară reprezintă intrarea principală pentru calculul CRP Damodaran. Țările cu rating de gradul de investiție arată, de obicei, spread-uri EMBI de 50–200 bps, în timp ce suveranele aflate în dificultate pot tranzacționa la 500–1.500+ bps.

Q

Riscul de țară poate fi diversificat într-un portofoliu global?

A

Riscurile idiosincratice specifice țării (evenimentul politic al unei singure țări) pot fi diversificate substanțial într-un portofoliu global bine diversificat. Cu toate acestea, riscurile sistematice globale - recesiuni la nivel mondial, crize financiare globale sau evenimente la nivel de pandemie - afectează toate țările simultan și nu pot fi diversificate. Din punct de vedere empiric, primele de risc de țară sunt parțial corelate între piețele emergente, deoarece apetitul global pentru risc le afectează pe toate împreună. Beneficiul de diversificare de a adăuga o singură țară cu risc ridicat la un portofoliu global este real, dar limitat.

Greșeli frecvente de evitat

▾
  • !Folosind doar spread-uri de obligațiuni suverane fără ajustarea volatilității acțiunilor, ceea ce subestimează CRP pentru investitorii de acțiuni.
  • !Aplicarea a 100% din CRP unei companii multinaționale cu expunere doar parțială la țară - ajustarea lambda este esențială.
  • !Dubla numărarea riscului de țară prin aplicarea unui CRP ridicat și, de asemenea, penalizarea puternică a fluxurilor de numerar în modelul DCF.
  • !Utilizarea datelor CRP învechite — riscul de țară se schimbă rapid; folosiți întotdeauna cele mai actuale spread-uri suverane.
  • !Ignorarea distincției dintre riscul de țară transferabil și netransferabil atunci când se estimează primele pentru datorii vs. capitaluri proprii.
💡

Sfat Pro

Pentru companiile cu venituri diversificate pe mai multe piețe emergente, calculați un CRP mediu ponderat pe baza cotelor veniturilor din fiecare țară (ponderare lambda) în loc să aplicați CRP-ul unei singure țări întregii întreprinderi.

⭐

Știai că?

Argentina a rămas în situație de neplată a datoriilor sale suverane de nouă ori de la independență, mai mult decât orice altă țară din istorie. În ciuda acestui fapt, investitorii internaționali s-au întors în mod repetat să cumpere obligațiuni argentiniene la marje atractive, creând ceea ce economiștii numesc „paradoxul argentinian” al împrumuturilor suverane persistente, în ciuda default-ului în serie.

Regional Guides

▾
🇺🇸 US▾
Folosește unități și standarde uzuale din SUA, acolo unde este cazul
🇬🇧 UK▾
Poate necesita conversia în unități metrice sau standarde britanice
🇪🇺 EU▾
Respectă convențiile UE și unitățile SI, acolo unde este cazul
📖Dificultate:Intermediar
Doar în scop informativ. Acest instrument nu constituie consiliere financiară. Consultați un consilier financiar calificat înainte de a lua decizii de investiții sau financiare.
Formula-verified for precision
Reviewed October 2026
Our methodology

Ratings & comments

…

Obțineți sfaturi săptămânale de matematică

Alăturați-vă 12.000+ abonați care primesc sfaturi pentru calculatoare în fiecare săptămână.

🔒
100% Gratuit
Fără înregistrare
✓
Precis
Formule verificate
⚡
Instant
Rezultate în timp ce tastezi
📱
Mobile Ready
Toate dispozitivele

Setări