Luna de miere este una dintre puținele călătorii în care oamenii au în vedere cu adevărat să cheltuiască mai mult decât ar face în mod normal - și asta o face unul dintre cele mai bune cazuri de utilizare pentru răscumpărarea de puncte și mile. Matematica funcționează deoarece biletele de avion premium pentru cabină și camerele de hotel de lux au o diferență mare între prețul lor de vânzare cu amănuntul și costul de răscumpărare a punctelor. Când răscumpărați punctele cu înțelepciune, puteți face o călătorie care ar costa 12.000 USD–18.000 USD în numerar pentru 2.000 USD–3.500 USD din buzunar. Plățile furnizorului de nuntă pe care le efectuați deja devin motorul de câștig.
Puncte vs Cash: Când Punctele Câștigă
Întrebarea de bază în orice decizie privind punctele este: ce valoare primesc pe punct și cum se compară asta cu pur și simplu plata în numerar?
Dacă punctele Chase Ultimate Rewards valorează 2 cenți fiecare și un zbor la clasa business către Maldive costă 80.000 de puncte într-un singur sens, valoarea de răscumpărare este de 1.600 USD. Dacă același zbor costă 4.200 USD în numerar, primești 5,25 cenți pe punct - cu mult peste evaluarea standard, ceea ce face ca răscumpărarea să fie extrem de bună.
Punctele bat banii cel mai decisiv în două scenarii:
-
Rambursări de cabine premium: biletele de afaceri și de primă clasă se vând cu amănuntul la prețuri disproporționat de ridicate față de economie, dar locurile premiu în cabinele premium necesită adesea doar de 2-3 ori punctele economice, nu de 5-8 ori diferența de preț în numerar.
-
Proprietăți de hotel de lux: Un Park Hyatt sau Four Seasons care costă 800 USD/noapte în numerar ar putea fi rezervat pentru 35.000–45.000 de puncte Hyatt pe noapte – dacă acele puncte vă costă 1 cent fiecare pentru a câștiga (prin cheltuirea cardului de credit), primiți 2,2–2,5 cenți per punct în valoare.
Punctele nu depășesc banii pentru călătoriile interne economice de bază, hoteluri de nivel mediu sau situații în care prețurile în numerar sunt scăzute. Folosește numerar pentru călătoria plictisitoare; salvați puncte pentru zboruri și hoteluri care v-ar face să tresăriți la ecranul de casă.
Evaluarea punctelor după program
Nu toate punctele sunt egale. Evaluările reflectă atât cea mai bună valoare de răscumpărare realizabilă, cât și valoarea tipică realizabilă pentru majoritatea utilizatorilor.
| Program | Points Currency | Typical Value | Best Achievable | Expires? |
|---|---|---|---|---|
| Chase Ultimate Rewards | Chase UR | 1.5–2.0¢ | 2.5¢+ via transfer | No with activity |
| Amex Membership Rewards | Amex MR | 1.5–2.0¢ | 2.5¢+ via transfer | No with activity |
| Capital One Miles | Cap One | 1.0–1.85¢ | 1.85¢ via transfer | No |
| Citi ThankYou Points | Citi TYP | 1.2–1.7¢ | 2.0¢+ via transfer | No with activity |
| World of Hyatt | Hyatt points | 1.7–2.3¢ | 2.8¢+ at luxury props | No with activity |
| Marriott Bonvoy | Marriott | 0.7–0.9¢ | 1.5¢ at Category 8 | Yes, 24 months |
| Hilton Honors | Hilton | 0.4–0.6¢ | 0.9¢ at premium props | Yes, 12 months |
| Delta SkyMiles | Delta miles | 1.0–1.3¢ | 1.8¢ via saver awards | Yes, no expiry |
| United MileagePlus | United miles | 1.2–1.5¢ | 2.2¢ via partner awards | Yes, 18-month inactivity |
| American AAdvantage | AA miles | 1.2–1.7¢ | 2.5¢+ via partner first class | Yes, 18-month inactivity |
Monedele transferabile — Chase UR, Amex MR, Capital One și Citi TYP — sunt cele mai valoroase, deoarece sunt flexibile. Câștigați puncte într-un singur cont și apoi transferați la orice companie aeriană sau program hotelier care oferă cea mai bună răscumpărare pentru călătoria dvs.
Obiective pentru luna de miere: economie vs afaceri vs primul
Cerințe de acordare dus-întors pentru rutele comune pentru luna de miere. În mod obișnuit, răscumpărările prin transfer de partener necesită transferul monedei dvs. flexibile a punctelor (Chase UR → United, Amex MR → Air France etc.) către compania aeriană parteneră și rezervarea direct prin graficul de acordare a acelei companii aeriene.
| Route | Economy (RT per person) | Business Class (RT per person) | First Class (RT per person) |
|---|---|---|---|
| US → Caribbean | 25,000–35,000 | 50,000–80,000 | N/A most carriers |
| US → Europe | 30,000–60,000 | 60,000–120,000 | 110,000–200,000 |
| US → Maldives/SE Asia | 35,000–70,000 | 85,000–140,000 | 120,000–280,000 |
| US → Hawaii | 20,000–35,000 | 45,000–80,000 | N/A (short domestic) |
| US → Japan | 35,000–65,000 | 85,000–130,000 | 110,000–220,000 |
| US → South America | 30,000–55,000 | 65,000–110,000 | 110,000–180,000 |
Pentru un cuplu care zboară la clasa business către Europa – o lună de miere la Paris sau la Roma – buget 120.000–240.000 de puncte în total (60.000–120.000 de persoană, dus-întors). Pentru o lună de miere din Asia de Sud-Est în economie, bugetul total este de 70.000–140.000. Cu două persoane care câștigă puncte, aceste cifre sunt atinse în 12-18 luni de la efortul vizat.
Bonus pentru cheltuieli de nuntă: Cum să câștigi puncte pentru costurile de nuntă
Plățile vânzătorilor de nuntă sunt adesea cele mai mari achiziții pe care un cuplu le va face într-un singur an. Dirijarea acestora prin cardurile de credit potrivite transformă cheltuielile necesare în combustibil pentru luna de miere.
| Wedding Expense | Typical Amount | Cards to Use | Points Earned |
|---|---|---|---|
| Venue deposit | $3,000–$8,000 | Chase Sapphire Preferred (3x dining/travel) | 9,000–24,000 UR |
| Catering | $8,000–$15,000 | Amex Gold (4x dining at restaurants) | 32,000–60,000 MR |
| Photographer | $3,000–$5,500 | Any general 2x card | 6,000–11,000 pts |
| Florist | $2,500–$5,000 | Amex Gold (4x on eligible) | 10,000–20,000 MR |
| DJ/Band | $2,000–$5,000 | Chase Sapphire Reserve (3x) | 6,000–15,000 UR |
| Honeymoon hotel deposits | $1,500–$4,000 | Chase Sapphire Reserve (3x travel) | 4,500–12,000 UR |
| Attire (bridal salons) | $2,000–$5,000 | General 2x spend card | 4,000–10,000 pts |
Un cuplu cu un buget de nuntă de 30.000 USD direcționat prin carduri optimizate poate câștiga în mod realist 120.000–200.000 de puncte — suficient pentru o lună de miere la clasa business în Europa sau o călătorie economică premium în Japonia, doar din cheltuielile de nuntă. Adăugați orice bonusuri de înscriere (de obicei 60.000–100.000 de puncte pentru cardurile de călătorie premium) și acumularea de puncte crește substanțial.
Important: plătiți-vă cardurile integral în fiecare lună. Dobânda la 22–27% DAE elimină orice valoare a punctelor într-un singur ciclu de facturare.
Partener de transfer Sweet Spots
Programele de puncte transferabile au companii aeriene și hoteluri partenere unde matematica de răscumpărare este deosebit de favorabilă. Acestea sunt punctele dulci care merită cunoscute:
Chase UR → Hyatt: diagrama de premii Hyatt încă include proprietăți de Categoria 1–4 la 5.000–15.000 de puncte pe noapte. Proprietățile Park Hyatt din Europa și Asia rulează între 25.000 și 40.000 de dolari pe noapte, dar se vând cu amănuntul între 600 și 1.200 de dolari. Cu o valoare de 2,5–3,0 cenți pe punct, aceasta este una dintre cele mai bune răscumpărări de hotel disponibile.
Amex MR → Air France/KLM Flying Blue: Premiile promoționale lunare oferă 30–40% reducere la tarifele standard. Clasa business din SUA până la Paris poate scădea la 50.000-60.000 de mile într-un singur sens în timpul promoțiilor, față de 85.000+ standard. Transferați, apoi rezervați în timpul unei ferestre promoționale.
Chase UR → Virgin Atlantic: Virgin se transferă la un partener numit ANA (All Nippon Airways) care oferă prima clasă pe aeronavele ANA 777 și 787 pentru 55.000 de mile un singur sens de la Coasta de Vest a SUA până în Japonia. Același bilet este vândut cu amănuntul pentru 12.000 – 15.000 USD în numerar. Aceasta este una dintre cele mai bune răscumpărări premium din lumea punctelor.
Amex MR → Singapore Airlines: Singapore Suites — cea mai faimoasă experiență de zbor de lux — pot fi rezervate la 86.000 de mile dus, la clasa întâi, între anumite rute. Prețul în numerar depășește 16.000 USD pentru un singur sens.
Cronologie: Cât de departe trebuie să începeți să câștigați
Pentru a avea 150.000–250.000 de puncte pentru o lună de miere premium, trebuie să începi cu 12–18 luni înainte de plecare – în mod ideal, în ziua în care te logodești.
| Timeline | Actions | Expected Points Accumulated |
|---|---|---|
| Engagement day | Apply for 2 travel credit cards, each partner | 120,000–200,000 (sign-up bonuses) |
| Month 1–6 | Route all wedding vendor payments through cards | 60,000–120,000 from wedding spend |
| Month 6–12 | Normal household spend, optimize category bonuses | 30,000–60,000 from daily spend |
| Month 12–18 | Transfer to airline/hotel partner, book award space | Total: 210,000–380,000 points |
Momentul de disponibilitate a premiilor este critic. Locuri de premiere pentru clasa business pe rutele populare (SUA către Europa vara, SUA către Japonia în sezonul înfloririi cireșilor) rezervați cu 11 luni înainte. Aflați-vă destinația și datele din timp și căutați disponibilitatea premiilor imediat ce se deschide fereastra de rezervare - companiile aeriene eliberează locuri pentru premii alături de inventarul în numerar la 330-365 de zile.
Diferența dintre un cuplu care plănuiește 18 luni afară și unul care plănuiește 6 luni poate fi diferența dintre zborul la clasa business în luna de miere și plata cash pentru economie.