Innan skörden, innan spannmålshissen ger dig ett pris, och innan du förhandlar fram ett terminskontrakt, behöver du en tillförlitlig uppskattning av vad ditt fält faktiskt kommer att producera. Uppskattning av skörd före skörd gör det möjligt för jordbrukare att fatta välgrundade marknadsföringsbeslut, ordna lagringskapacitet och projektera kassaflöde för den kommande säsongen. Metoderna skiljer sig åt beroende på gröda men har en gemensam struktur: räkna representativa växter, mät deras produktiva enheter och skala till en siffra per hektar.
Formeln för avkastningsuppskattning
Metoder för uppskattning av avkastning varierar beroende på gröda, men den allmänna strukturen är:
Yield (bu/acre) = (Plants per acre × Yield units per plant × Weight per unit) / Conversion factor
Majsskördsuppskattning (öronräkningsmetod):
Yield (bu/acre) = (Ears per 1/1000 acre × Kernel rows × Kernels per row) / 90
Räkna öron i 1/1000 acre (17,4 fot rad i 30-tums rader), mät sedan genomsnittliga kärnrader per öra (vanligtvis 14–18 rader) och kärnor per rad (vanligtvis 30–40 kärnor). Dividera med 90 (ungefär 90 000 kärnor per skäppa).
Exempel: 32 ax i 1/1000 acre × 16 rader × 35 kärnor = 17 920 kärnor. Dividera med 90 = 199 bu/acre.
Skörtuppskattning av sojabönor:
Yield (bu/acre) = Plants/acre × Pods/plant × Seeds/pod / 3,000
Räkna plantor i 1/10 000 tunnland (3,1 fot av 7-tums rad), uppskatta genomsnittliga baljor per planta (vanligtvis 30–50 under goda förhållanden), använd 2,5–2,8 frön per balja och dividera med 3000 (ungefär 3000 frön per 000-3000 frö för ett frö).
Exempel: 130 000 plantor/acre × 40 baljor × 2,6 frön = 13 520 000 frön. Dividera med 3 000 = 150 000 / 3 000 = vänta — korrigerad: 130 000 plantor × 40 baljor × 2,6 frön ÷ 3 000 per lb ÷ 60 lb/skäppa = ca 75 bu/acre vid typiska parametrar.
Genomsnittlig avkastning efter gröda
USDA National Agricultural Statistics Service spårar genomsnittliga skördar över alla producerande stater årligen. Följande tabell visar ungefärliga 5-årsmedelvärden för stora amerikanska grödor:
| Crop | US Average Yield | Unit | Top State / Yield |
|---|---|---|---|
| Corn | 174–180 bu/acre | Bushels | Iowa: ~200 bu/acre |
| Soybeans | 49–52 bu/acre | Bushels | Illinois: ~60 bu/acre |
| Winter Wheat | 47–52 bu/acre | Bushels | WA/OR: 65–70 bu/acre |
| Spring Wheat | 40–44 bu/acre | Bushels | — |
| Cotton | 880–920 lb/acre | Pounds (lint) | TX High Plains: ~900 lb/acre |
| Rice | 7,400–7,600 lb/acre | Pounds | CA: 8,200 lb/acre |
| Grain Sorghum | 70–75 bu/acre | Bushels | KS: 85–90 bu/acre |
| Sunflowers | 1,500–1,700 lb/acre | Pounds | ND/SD average |
| Peanuts | 3,800–4,200 lb/acre | Pounds | GA: ~4,200 lb/acre |
Dessa medelvärden maskerar stor variation inom stater. En gård med sandiga jordar med låg vattenhållande kapacitet kan i genomsnitt ha 130 bu/acre majs medan en granne med djup, mörk lera och kakeldränering i genomsnitt 210 bu/acre. Lokal avkastningshistorik från dina FSA-gårdsregister är mer genomförbar än statliga genomsnitt för gårdsspecifika prognoser.
Faktorer som påverkar avkastningen
Genom att förstå vad som driver avkastningsvariationen kan du prognostisera över eller under genomsnittet med mer precision:
Markkvalitet och dränering: Organiskt material i marken (varje ökning på 1 % tillför ungefär 15–20 bu/acre majsskördspotential), katjonbyteskapacitet och dräneringsklass är de dominerande långsiktiga avkastningsbestämningsfaktorerna. Dåligt dränerade jordar förlorar betydande avkastning under våta år; väldränerad jord med hög OM är mer konsekvent.
Nerbörd och tidpunkt: Majs är mest känsligt för vattenstress vid VT/R1 (tofsar och silke). En veckolång torka under pollineringen kan sänka skörden med 25–40 % oavsett hur bra skörden såg ut innan dess. Sojabönor är mest känsliga vid R3 (början av baljans fyllning).
Sort och hybridurval: Genetisk förbättring har drivit på en skördeförbättring på cirka 1–2 bu/acre/år för majs under de senaste 30 åren. Att välja hybrider med starka prestandadata från lokala universitetsförsök för din specifika geografi kan lägga till 5–15 bu/acre över ett suboptimalt hybridval.
Planteringsdatum: Varje dag av försenad plantering förbi det optimala fönstret (slutet av april för de flesta Corn Belt) kostar cirka 0,5–1,0 bu/acre/dag i majs. Sojabönor är mindre känsliga för planteringsdatum men visar sjunkande skördar planterade efter början av juni på de flesta platser.
Press av skadedjur och sjukdomar: Bladlössangrepp över ekonomisk tröskel minskar sojaskörden med 5–20 %. Grå bladfläckar och nordlig majsbladsfläck i majs kan minska avkastningen med 10–30 % under svåra år utan bladfungicider. Rotmaskskador på majs kan minska avkastningen med 5–25 % beroende på skalbaggens tryck och egenskapspaket.
Intäktsberäkning: avkastning × marknadspris
Intäktsberäkningen börjar med det grundjusterade terminspriset:
Expected Revenue = Yield (bu/acre) × (Futures Price + Basis)
Bas är det lokala kontantpriset minus det närliggande terminspriset. Basen varierar beroende på plats och tid på året, vilket återspeglar transportkostnader till terminalmarknaden, lokal tillgång och efterfrågan samt lagringsekonomi. I majsbältet är majsbasis vid skörd vanligtvis −$0,20 till −$0,60 (under terminer). Grunden förstärks (smalnar) vanligtvis på våren när förråden av gammal gröda drar åt.
Fungerat exempel — prognoser för majsintäkter:
Yield estimate: 185 bu/acre
December corn futures: $4.85/bu
Estimated harvest basis: −$0.35/bu
Expected cash price: $4.85 − $0.35 = $4.50/bu
Revenue = 185 bu/acre × $4.50/bu = $832.50/acre
Om du redan har sålt 50 % av förväntad produktion för 5,10 USD/bu genom ett terminskontrakt:
Contracted revenue: 92.5 bu × $5.10 = $471.75/acre
Remaining sale: 92.5 bu × $4.50 = $416.25/acre
Total revenue: $888.00/acre (blended price = $4.80/bu)
Ingångskostnader: frön, gödningsmedel, utrustning
Jordbrukets insatskostnader varierar avsevärt beroende på region, verksamhetsstorlek och om mark ägs eller hyrs kontant. Följande intervall återspeglar typiska mellanvästernförhållanden 2023–2024:
| Input Category | Corn (per acre) | Soybeans (per acre) | Wheat (per acre) |
|---|---|---|---|
| Seed | $110–$140 | $60–$80 | $25–$40 |
| Fertilizer (N/P/K) | $180–$280 | $60–$100 | $90–$150 |
| Herbicides | $35–$65 | $30–$60 | $20–$35 |
| Insecticides/fungicides | $20–$50 | $20–$50 | $15–$30 |
| Fuel and labor | $50–$80 | $40–$65 | $40–$70 |
| Equipment depreciation | $80–$120 | $65–$95 | $60–$90 |
| Crop insurance | $30–$60 | $20–$40 | $15–$30 |
| Total (no land) | $505–$795 | $295–$490 | $265–$445 |
| Cash rent (Corn Belt) | $200–$350 | $200–$350 | $100–$200 |
| Total with cash rent | $705–$1,145 | $495–$840 | $365–$645 |
Markkostnad - oavsett om det är kontant hyra eller alternativkostnad för ägande - är vanligtvis den enskilt största variabeln i jordbrukets lönsamhet. Gårdar på ägd mark med låga eller helt amorterade bolån har dramatiskt annorlunda break-even-beräkningar än kontanthyrda verksamheter.
Nettovinst per hektar efter gröda
Att kombinera avkastning, pris och insatskostnadsdata ger en vinstbild per hektar. Resultaten varierar kraftigt beroende på år, plats och individuell verksamhet:
| Crop | Revenue (typical year) | Total Costs (with rent) | Net Profit | Challenging Year |
|---|---|---|---|---|
| Corn (185 bu at $4.50) | $832/acre | $750–$900/acre | −$68 to +$82 | −$200 to −$100 |
| Soybeans (52 bu at $10.50) | $546/acre | $550–$700/acre | −$154 to +$0 | −$250 to −$150 |
| Wheat (50 bu at $5.50) | $275/acre | $400–$600/acre | −$325 to −$125 | −$400 to −$250 |
Vetets ekonomi i tabellen ovan återspeglar varför många Great Plains-bönder odlar vete som en del av en rotation snarare än för direkt lönsamhet - dess break-even till nuvarande priser kräver antingen mycket låga markkostnader, dubbelodling med sojabönor efter veteskörden eller stark bas.
Dessa siffror förstärker varför beslut om spannmålsmarknadsföring som fattats före eller under växtsäsongen har så stor betydelse. En gård med 185 bu/acre majs som säljs för 5,10 USD istället för 4,50 USD genererar 110 USD/acre mer intäkter – skillnaden mellan förlust och vinst på en kontanthyrd verksamhet. Avkastningsuppskattning blir en viktig input till det marknadsföringsbeslutet, vilket ger dig självförtroendet att sälja framåtriktad produktion utan rädsla för att överdriva bushels som du inte kommer att växa.