Değeri değerlendirecek bir çerçeveye sahip olmayan bir oyun bilgisayarı oluşturmak, insanların dolar başına 300 dolarlık bir alternatiften daha kötü kareler sunan bir GPU'ya 500 dolar harcamasıdır. FPS başına maliyet ölçümü, pazarlama gürültüsünü ve kıyaslama tercihlerini ortadan kaldırarak hangi donanımın paranızın karşılığında gerçekten performans sağladığını ortaya çıkarır. Aynı zamanda sizi hedefinizi tanımlamaya da zorlar; 60 FPS'de 1080p, 165 FPS'de 4K'dan çok farklı donanım gereksinimlerine sahiptir ve bu hedeflere ulaşmak için gereken bütçe binlerce dolar farklılık gösterir.

FPS Başına Maliyet Çerçevesi

FPS başına maliyet, hedef çözünürlüğünüze ve oyun kitaplığınıza göre hesaplanan basit bir orandır:

Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution

Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS

Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS

Bu ölçüm en çok aynı çözünürlük aralığındaki GPU'ları karşılaştırırken kullanışlıdır. Monitörünüz 1080p'de zirveye çıkıyorsa 4K'da "daha iyi" olan bir GPU'nun önemi yoktur; kullanamayacağınız performans için para ödüyorsunuz. Sentetik kıyaslamalara veya sahip olmadığınız oyunlara değil, her zaman gerçek hedef çözünürlüğünüze ve oynadığınız oyunlara göre kıyaslama yapın.

GPU Değer Katmanları 2026

Bu rakamlar, 2026'daki yaklaşık perakende fiyatlarını ve modern oyunlardan oluşan karma bir kitaplıktaki (AAA + rekabetçi nişancı oyunları) ilgili hedef çözünürlüklerdeki ortalama FPS'yi yansıtıyor. Performans başlığa göre değişir; rekabetçi oyunlar (CS2, Valorant, Apex), AAA açık dünya oyunlarından %30-50 daha hızlı çalışır.

Tier Example GPU Price (USD) Target Resolution Avg FPS Cost/FPS
Budget RX 7600 $230 1080p 85 $2.71
Budget RTX 4060 $300 1080p 90 $3.33
Mid-Range RX 7700 XT $380 1080p/1440p 105/72 $3.62/$5.28
Mid-Range RTX 4070 $550 1440p 100 $5.50
High-End RX 7900 GRE $480 1440p 110 $4.36
High-End RTX 4070 Ti Super $800 1440p/4K 130/75 $6.15/$10.67
Ultra RX 7900 XTX $900 4K 90 $10.00
Ultra RTX 4090 $1,600 4K 135 $11.85

RX 7900 GRE, 1440p için olağanüstü bir değer olarak öne çıkıyor. RTX 4090, %50 daha fazla 4K FPS için RX 7900 XTX'ten %70 daha pahalıdır; bu, yalnızca 4K 144Hz+ bir monitöre sahipseniz ve bu karelerin gerçekten kullanılabilir olduğu zorlu oyunları oynuyorsanız mantıklı olan bir takastır.

Darboğazların Paranızı Harcadığı Yer

İşlemci, GPU'yu meşgul edecek kadar hızlı kareler sağlayamadığında CPU darboğazı oluşur. Bir veya iki çekirdekte CPU kullanımının %100'e ulaştığı sırada GPU kullanımının %90'ın altına düştüğünü göreceksiniz. Sonuç: kullanmadığınız GPU performansı için ödeme yaptınız.

2026'da ilgili darboğaz kılavuzu:

  • 1080p oyun CPU açısından en duyarlı çözünürlüktür çünkü daha düşük işleme işi darboğazı CPU yönüne kaydırır. Yüksek FPS 1080p hedefini modern 6 çekirdekli veya daha iyi bir CPU (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K veya eşdeğeri) ile eşleştirin.
  • 1440p ve 4K GPU ile daha sınırlıdır. Daha eski bir orta sınıf CPU (Ryzen 5 5600, i5-12400), üst düzey bir GPU'da 4K'da 1080p'den daha az darboğaz oluşturacaktır.
  • Rekabetçi oyun (CS2, 240+ FPS hedeflerinde Valorant), çözünürlükten bağımsız olarak agresif bir şekilde CPU'ya bağlıdır. Bu oyunlar GPU kaynaklarını orantılı olarak kullanmaz ve 1080p'de bile CPU sınırlamalarını açığa çıkarır.

CPU'ya bağlı senaryolar için RAM hızı önemlidir. EXPO etkinken AM5 üzerinde DDR5-6000, CPU sınırlı oyunlarda stoktaki DDR5-4800'den ölçülebilir derecede daha hızlıdır. Performans deltası CS2 gibi oyunlarda %10-15'e ulaşabilir.

Yapı Örnekleri: 600 ABD Doları / 1000 ABD Doları / 1500 ABD Doları / 2500 ABD Doları

Bunlar monitör, klavye, fare ve işletim sistemi hariç tüm sistem maliyetleridir.

Component $600 Build $1,000 Build $1,500 Build $2,500 Build
CPU Ryzen 5 5600 ($120) Ryzen 5 7600 ($180) Ryzen 5 7600X ($220) Ryzen 7 7800X3D ($380)
GPU RX 7600 ($230) RTX 4060 Ti ($400) RX 7900 GRE ($480) RTX 4070 Ti Super ($800)
Motherboard B550 ($90) B650 ($130) B650E ($160) X670E ($250)
RAM 16GB DDR4-3200 ($40) 16GB DDR5-5600 ($65) 32GB DDR5-6000 ($90) 32GB DDR5-6000 ($90)
Storage 1TB NVMe ($60) 1TB NVMe ($60) 2TB NVMe ($100) 2TB NVMe ($100)
PSU 650W Bronze ($55) 750W Gold ($80) 750W Gold ($80) 850W Gold ($100)
Case + Cooling $45 $85 $120 $180
Total ~$640 ~$1,000 ~$1,250 ~$1,900
Target 1080p 60–100 FPS 1080p 144 FPS 1440p 100+ FPS 1440p/4K 120+ FPS

600 dolarlık yapı, minimum geçerli modern oyun sistemini temsil ediyor. 1000 dolarlık yapı çoğu oyuncu için fiyat-performans açısından en iyi noktadır. 1.500 $ ile 2.500 $ arasındaki fark, azalan getiri sağlıyor; 1440p 100 FPS'den 1440p 144+ FPS'ye geçişin maliyeti 650 $ daha fazla.

Matematik Monitörü: Çözünürlük × Yenileme Hızı

Monitörünüz GPU'nuzun çıkış kapasitesiyle eşleşmelidir. 4K 144Hz monitör (600-900 ABD doları) satın almak ve onu bir RTX 4060 Ti ile eşleştirmek, AAA oyunlarda 40-55 FPS'de 4K çalıştıracağınız anlamına gelir; bu, 200 ABD doları değerindeki bir monitörde 144 FPS'de 1080p'den daha kötü bir deneyim.

Monitor Spec Recommended GPU Tier Minimum FPS Target Monitor Budget
1080p 60Hz Budget 60 FPS $120–160
1080p 144Hz Budget-Mid 120–165 FPS $160–220
1440p 144Hz Mid-High 100–144 FPS $250–380
1440p 165Hz+ High 120–165 FPS $300–450
4K 60Hz High 60 FPS $350–500
4K 144Hz Ultra 100+ FPS $600–900

1440p 144Hz kategorisi, 2026'da dolar başına en iyi genel oyun deneyimini sunuyor. 400-550 ABD doları tutarındaki GPU'yu haklı çıkaracak kadar talepkar, görsel olarak 1080p'den üstün ve 4K için gerekli olan ultra katmanlı donanıma ihtiyaç duymadan elde edilebilir.

Ne Zaman Yükseltilmeli ve Yeni Oluşturulmalı

Yükseltme ve yeniden oluşturma kararı, platformun yaşına ve darboğazın ciddiyetine bağlıdır. Pratik bir çerçeve:

Mevcut GPU'nuz darboğaz oluşturuyorsa (GPU kullanımı sürekli olarak %95'in üzerinde, CPU %80'in altında), platformun yeni bir darboğaz yaratmaması koşuluyla mevcut bir platformda GPU yükseltmesi genellikle uygun maliyetlidir. Ryzen 3600, RX 7900 GRE ile 1440p'de minimum darboğazla eşleşebilir.

Mevcut CPU'nuz eski bir platformda (DDR4'lü AM4, Intel LGA1200) darboğaz oluşturuyorsa hesaplama değişir. CPU'yu yükseltmek yeni bir anakart ve RAM gerektirebilir ve bu da maliyetleri yeni bir AM5 veya Intel LGA1851 platform yapısına yakın hale getirir.

Yararlı bir kural: Sisteminizi hedef performansa getirmenin toplam maliyeti, eşdeğer yeni oluşturma maliyetinin %60'ını aşarsa, yenisini oluşturun. Daha uzun bir platform ömrüne, tüm bileşenlerde garanti kapsamına ve mevcut nesil silikonun verimlilik iyileştirmelerine sahip olacaksınız; bunlar aynı zamanda çok yıllık sahiplik dönemi boyunca elektrik maliyetleri açısından da önemli.