Pelitietokoneen rakentaminen ilman arvon arviointikehystä tarkoittaa, että ihmiset käyttävät 500 dollaria GPU:hun, joka tuottaa huonompia kehyksiä dollaria kohden kuin 300 dollarin vaihtoehto. FPS-hinta-mittari leikkaa markkinoinnin melun ja vertailun kirsikkapoiminnan paljastaen, mikä laitteisto todella tuottaa suorituskykyä rahoillesi. Se myös pakottaa sinut määrittelemään tavoitteesi – 1080p:llä 60 FPS:llä on radikaalisti erilaiset laitteistovaatimukset kuin 4K:lla 165 FPS:llä, ja näiden tavoitteiden saavuttamiseen tarvittava budjetti vaihtelee tuhansia dollareita.
Cost-Per-FPS-kehys
FPS-hinta on yksinkertainen suhde, joka lasketaan tavoiteresoluutiolla ja pelikirjastollasi:
Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution
Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS
Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS
Tämä mittari on hyödyllisin, kun verrataan saman resoluutioalueen GPU:ita. Grafiikkasuorittimella, joka on "parempi" 4K-tarkkuudella, ei ole merkitystä, jos näyttösi ylittää 1080p:n – maksat suorituskyvystä, jota et voi käyttää. Vertaa aina todellista tavoiteresoluutiaasi ja pelaamiasi pelejä, älä synteettisiä vertailuarvoja tai pelejä, joita et omista.
GPU-arvotasot 2026
Nämä luvut kuvastavat likimääräistä vähittäishintaa vuonna 2026 ja keskimääräistä FPS-arvoa nykyaikaisten pelien sekakirjastossa (AAA + kilpailevat ampujat) vastaavilla tavoiteresoluutioilla. Suorituskyky vaihtelee otsikon mukaan; kilpailukykyiset pelit (CS2, Valorant, Apex) toimivat 30–50 % nopeammin kuin AAA avoimen maailman pelit.
| Tier | Example GPU | Price (USD) | Target Resolution | Avg FPS | Cost/FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Budget | RX 7600 | $230 | 1080p | 85 | $2.71 |
| Budget | RTX 4060 | $300 | 1080p | 90 | $3.33 |
| Mid-Range | RX 7700 XT | $380 | 1080p/1440p | 105/72 | $3.62/$5.28 |
| Mid-Range | RTX 4070 | $550 | 1440p | 100 | $5.50 |
| High-End | RX 7900 GRE | $480 | 1440p | 110 | $4.36 |
| High-End | RTX 4070 Ti Super | $800 | 1440p/4K | 130/75 | $6.15/$10.67 |
| Ultra | RX 7900 XTX | $900 | 4K | 90 | $10.00 |
| Ultra | RTX 4090 | $1,600 | 4K | 135 | $11.85 |
RX 7900 GRE erottuu 1440p:n poikkeuksellisesta arvosta. RTX 4090 maksaa 70 % enemmän kuin RX 7900 XTX ja saa 50 % enemmän 4K FPS:ää – kauppa on järkevää vain, jos omistat 4K 144 Hz+ -näytön ja pelaat vaativia nimikkeitä, joissa nämä kehykset ovat todella käyttökelpoisia.
Missä pullonkaulat tuhlaa rahojasi
Suorittimen pullonkaula syntyy, kun prosessori ei pysty toimittamaan kehyksiä tarpeeksi nopeasti pitääkseen GPU:n kiireisenä. Näet grafiikkasuorittimen käyttöasteen laskevan alle 90 %, kun taas yhden tai kahden ytimen suorittimen käyttöaste on 100 %. Tulos: maksoit GPU-suorituskyvystä, jota et käytä.
Vuonna 2026 asiaa koskevat pullonkaulaohjeet:
- 1080p-pelaaminen on prosessorille herkin resoluutio, koska alempi renderöintityö siirtää pullonkaulan CPU:ta kohti. Yhdistä korkean FPS:n 1080p-kohde moderniin 6-ytimiseen tai parempaan suorittimeen (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K tai vastaava).
- 1440p ja 4K ovat enemmän GPU-rajoitettuja. Vanhempi keskitason prosessori (Ryzen 5 5600, i5-12400) pullonkaa huippuluokan GPU:ta vähemmän 4K:ssa kuin 1080p:ssä.
- Kilpailupelaaminen (CS2, Valorant 240+ FPS-tavoitteessa) on aggressiivisesti sidottu suorittimeen resoluutiosta riippumatta. Nämä pelit eivät käytä GPU-resursseja suhteellisesti ja paljastavat suorittimen rajoituksia jopa 1080p:ssä.
RAM-muistin nopeudella on merkitystä suorittimeen sidotuissa skenaarioissa. AM5:n DDR5-6000, jossa EXPO on käytössä, on mitattavasti nopeampi prosessorirajoitteisissa nimikkeissä kuin varastossa oleva DDR5-4800. Suorituskyvyn delta voi olla 10–15 % peleissä, kuten CS2.
Koonneesimerkkejä: $600 / $1000 / $1500 / $2500
Nämä ovat täydellisiä järjestelmäkustannuksia ilman näyttöä, näppäimistöä, hiirtä ja käyttöjärjestelmää.
| Component | $600 Build | $1,000 Build | $1,500 Build | $2,500 Build |
|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen 5 5600 ($120) | Ryzen 5 7600 ($180) | Ryzen 5 7600X ($220) | Ryzen 7 7800X3D ($380) |
| GPU | RX 7600 ($230) | RTX 4060 Ti ($400) | RX 7900 GRE ($480) | RTX 4070 Ti Super ($800) |
| Motherboard | B550 ($90) | B650 ($130) | B650E ($160) | X670E ($250) |
| RAM | 16GB DDR4-3200 ($40) | 16GB DDR5-5600 ($65) | 32GB DDR5-6000 ($90) | 32GB DDR5-6000 ($90) |
| Storage | 1TB NVMe ($60) | 1TB NVMe ($60) | 2TB NVMe ($100) | 2TB NVMe ($100) |
| PSU | 650W Bronze ($55) | 750W Gold ($80) | 750W Gold ($80) | 850W Gold ($100) |
| Case + Cooling | $45 | $85 | $120 | $180 |
| Total | ~$640 | ~$1,000 | ~$1,250 | ~$1,900 |
| Target | 1080p 60–100 FPS | 1080p 144 FPS | 1440p 100+ FPS | 1440p/4K 120+ FPS |
600 dollarin rakennus edustaa pienintä elinkelpoista nykyaikaista pelijärjestelmää. 1 000 dollarin rakennus on hinta-suorituskykyinen suosikkipaikka useimmille pelaajille. Ero 1 500 ja 2 500 dollarin välillä tuottaa pienenevän tuoton – hyppy 1440p 100 FPS:stä 1440p 144+ FPS:ään maksaa 650 dollaria enemmän.
Monitor Math: Resoluutio × virkistystaajuus
Näyttösi on sovitettava GPU:n lähtökapasiteettiin. Kun ostat 4K 144 Hz -näytön (600–900 dollaria) ja yhdistät sen RTX 4060 Ti:n kanssa, käytät 4K:ta nopeudella 40–55 FPS AAA-nimikkeissä – kokemus on huonompi kuin 1080p 144 FPS 200 dollarin näytöllä.
| Monitor Spec | Recommended GPU Tier | Minimum FPS Target | Monitor Budget |
|---|---|---|---|
| 1080p 60Hz | Budget | 60 FPS | $120–160 |
| 1080p 144Hz | Budget-Mid | 120–165 FPS | $160–220 |
| 1440p 144Hz | Mid-High | 100–144 FPS | $250–380 |
| 1440p 165Hz+ | High | 120–165 FPS | $300–450 |
| 4K 60Hz | High | 60 FPS | $350–500 |
| 4K 144Hz | Ultra | 100+ FPS | $600–900 |
1440p 144Hz -luokka tarjoaa parhaan kokonaispelikokemuksen dollaria kohden vuonna 2026. Se on tarpeeksi vaativa oikeuttaakseen 400–550 dollarin GPU:n, visuaalisesti yli 1080p ja saavutettavissa ilman 4K:n vaatimaa huipputason laitteistoa.
Milloin päivittää vs rakentaa uutta
Päivitys vs. uudelleenrakentaminen -päätös riippuu alustan iästä ja pullonkaulan vakavuudesta. Käytännön kehys:
Jos nykyinen grafiikkasuoritin on pullonkaula (GPU:n käyttö jatkuvasti yli 95 %, CPU alle 80 %), GPU-päivitys olemassa olevalle alustalle on yleensä kustannustehokasta – edellyttäen, että alusta ei aiheuta uutta pullonkaulaa. Ryzen 3600 voidaan yhdistää RX 7900 GRE:n kanssa 1440p:n tarkkuudella minimaalisella pullonkaulalla.
Jos nykyinen suoritin on pullonkaula vanhassa alustassa (AM4 DDR4:llä, Intel LGA1200), laskenta muuttuu. Suorittimen päivittäminen voi vaatia uuden emolevyn ja RAM-muistin, mikä tuo kustannukset lähelle uutta AM5- tai Intel LGA1851 -alustan rakennusta.
Hyödyllinen sääntö: jos kokonaiskustannukset järjestelmän saattamiseksi tavoitesuorituskykyyn ylittävät 60 % vastaavasta uuden rakentamisen kustannuksista, rakenna uusi. Saat pidemmän alustan käyttöiän, takuusuojan kaikille komponenteille ja nykyisen sukupolven piin tehokkuusparannuksia – millä on merkitystä myös sähkökustannuksissa monivuotisella omistuskaudella.