Oikealla sykealueella harjoitteleminen tehostaa harjoittelua merkittävästi. Olipa tavoitteesi rasvanpoltto, kardiovaskulaarinen kunto tai huippusuorituskyky, tavoitesykealueen tunteminen varmistaa, että työskentelet oikealla teholla.
Maksimisyke: Säätiö
Ennen harjoitusvyöhykkeiden laskemista sinun on arvioitava maksimisykkeesi (MHR) – suurin määrä lyöntejä minuutissa, jonka sydämesi voi saavuttaa maksimaalisessa rasituksessa.
Yksinkertainen kaava (yleisimmin käytetty):
MHR = 220 − age
Esimerkki: 35-vuotias:
MHR = 220 − 35 = 185 bpm
** Tarkemmat kaavat:**
Tanaka kaava (parempi vanhemmille aikuisille):
MHR = 208 − (0.7 × age)
Gellish-kaava (tutkimuksella validoitu):
MHR = 207 − (0.7 × age)
35-vuotiaallemme: Tanaka → 208 − 24,5 = 183,5 bpm
Huomautus: Nämä ovat arvioita. Todellinen MHR löytyy vain maksimaalisen rasitustestin avulla, ja se voi poiketa merkittävästi kaavan tuloksesta.
Karvonen Formula: Sykereservi
Karvonen-kaava (Heart Rate Reserve -menetelmä) on tarkempi, koska se ottaa huomioon leposykkeesi – sydän- ja verisuonijärjestelmän kuntomittarin.
Target HR = ((MHR − Resting HR) × Intensity %) + Resting HR
Leposykkeen mittaaminen: Tarkista pulssi heti heräämisen jälkeen, ennen kuin nouset sängystä. Laske lyöntejä 60 sekunnin ajan. Keskimäärin yli 3 päivää.
Tyypillinen leposyke:
- Kouluttamaton aikuinen: 60–80 bpm
- Säännöllinen harjoittaja: 50–65 lyöntiä minuutissa
- Kestävyysurheilija: 35-50 bpm
Esimerkki: 35-vuotias, MHR = 185 lyöntiä minuutissa, levossa oleva syke = 62 bpm. Harjoittelu 70 % intensiteetillä:
Target HR = ((185 − 62) × 0.70) + 62
= (123 × 0.70) + 62
= 86.1 + 62
= 148 bpm
Sykeharjoitusalueet
Vyöhyke 1 – palautuminen (50–60 % MHR)
Erittäin kevyttä toimintaa. Kävely, lempeä pyöräily. Edistää palautumista, kehittää aerobista peruskuntoa.
Käytetään 220-ikää 35-vuotiaalle (MHR = 185): Vyöhyke 1: 93–111 bpm
Alue 2 – rasvanpoltto / peruskestävyys (60–70 % MHR)
"Rasvanpolttoalue" – kehosi käyttää rasvaa ensisijaisena polttoaineenlähteenä. Keskusteluvauhti; voit puhua kokonaisia lauseita.
Vyöhyke 2: 111–130 bpm
Täällä tapahtuu suurin osa pitkäaikaisesta harjoittelusta. Se on vähemmän dramaattinen kuin miltä se kuulostaa – voit ylläpitää tätä tuntikausia.
Alue 3 – Aerobinen kunto (70–80 % MHR)
Kohtalainen tai kova ponnistus. Hengitys on raskasta; osaat puhua lyhyillä lauseilla. Parantaa kardiovaskulaarista tehokkuutta.
Vyöhyke 3: 130–148 bpm
Alue 4 – Anaerobinen kynnys (80–90 % MHR)
Kova ponnistus laktaattikynnyksellä tai lähellä sitä – kohta, jossa maitohappo muodostuu nopeammin kuin se poistuu. Tämä on kilpailuvauhti useimmille ihmisille.
Vyöhyke 4: 148–167 bpm
Vyöhyke 5 – Suurin teho (90–100 % MHR)
Kaiken kaikkiaan kestävä työ vain lyhyitä aikoja. VO2 max -harjoittelu. Erittäin epämiellyttävä.
Vyöhyke 5: 167–185 bpm
Harjoitusalueet iän mukaan
| Ikä | MHR est. | Alue 2 (60–70 %) | Vyöhyke 3 (70–80 %) | Alue 4 (80–90 %) |
|---|---|---|---|---|
| 20 | 200 | 120-140 | 140-160 | 160-180 |
| 25 | 195 | 117-137 | 137-156 | 156-176 |
| 30 | 190 | 114-133 | 133-152 | 152-171 |
| 35 | 185 | 111–130 | 130-148 | 148-167 |
| 40 | 180 | 108–126 | 126-144 | 144-162 |
| 45 | 175 | 105–123 | 123-140 | 140-158 |
| 50 | 170 | 102–119 | 119-136 | 136-153 |
| 55 | 165 | 99–116 | 116-132 | 132-149 |
| 60 | 160 | 96–112 | 112–128 | 128-144 |
| 65 | 155 | 93–109 | 109–124 | 124-140 |
Millä vyöhykkeellä sinun pitäisi harjoitella?
Rasvanpudotukseen: Vyöhyke 2 polttaa suurimman osan rasvakaloreista. Kuitenkin korkeamman intensiteetin vyöhykkeet polttavat enemmän kokonaiskaloreita, mikä myös edistää rasvan menetystä. Molempien yhdistelmä on optimaalinen.
Sydän- ja verisuoniterveydelle: Zone 2 -harjoittelu on pitkän aikavälin sydämen terveyden perusta. Suurin osa harjoitteluvolyymista pitäisi olla täällä (80 % harjoituksista).
Suorituskyky: Sisällytä vyöhykkeen 3 ja 4 työ vyöhykkeen 2 peruskoulutuksen rinnalle.
Aloittelijoille: Aloita vyöhykkeestä 2. Rakenna alusta kuukausien ajan ennen kuin lisäät intensiivisempää työtä.
Kuinka seurata sykettäsi
Rintahihna: Tarkin. Tunnistaa sydämen sähköiset signaalit. Suositellaan harjoitteluun.
Rannepohjainen optinen (älykello): Kätevä, mutta vähemmän tarkka, etenkin korkean intensiteetin aikaväleillä. Sopii vyöhykkeelle 2 ja päivittäiseen seurantaan.
Manuaalinen (kaulavaltimon tai säteittäinen pulssi): Laske 15 sekuntia ja kerro 4:llä. Ei käytännöllistä harjoituksen aikana.
Koetun rasituksen määrä (RPE)
Jos sinulla ei ole sykevyötä, Borgin RPE-asteikko korreloi sykevyöhykkeiden kanssa:
| RPE (asteikko 6–20) | Intensiteetti | Alue |
|---|---|---|
| 7–9 | Erittäin kevyt | 1 |
| 10–11 | Kevyt | 2 |
| 12-13 | Hieman vaikea | 3 |
| 14-16 | Kovaa | 4 |
| 17-19 | Erittäin vaikeaa | 5 |
| 20 | Maksimi | Max |