Žaidimų kompiuterio kūrimas be vertės įvertinimo sistemos yra tai, kaip žmonės išleidžia 500 USD GPU, kuris pateikia blogesnius kadrus už dolerį nei 300 USD alternatyva. Mokesčio už FPS metrika sumažina rinkodaros triukšmą ir etalonų pasirinkimą, kad atskleistų, kuri aparatinė įranga iš tikrųjų užtikrina našumą už jūsų pinigus. Tai taip pat verčia apibrėžti tikslą – 1080p 60 kadrų per sekundę greičiui keliami radikaliai skirtingi aparatinės įrangos reikalavimai nei 4K esant 165 FPS, o biudžetas, reikalingas šiems tikslams pasiekti, skiriasi tūkstančiais dolerių.
Cost-Per-FPS sistema
Mokestis už FPS yra paprastas koeficientas, apskaičiuotas pagal tikslinę skiriamąją gebą ir žaidimų biblioteką:
Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution
Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS
Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS
Ši metrika yra naudingiausia lyginant GPU tame pačiame skyros diapazone. GPU, kuris yra „geresnis“ esant 4K raiška, neturi reikšmės, jei monitoriaus raiška pasiekia 1080p – mokate už našumą, kurio negalite naudoti. Visada palyginkite savo tikrąją tikslinę skiriamąją gebą ir žaidimus, kuriuos žaidžiate, o ne sintetinius etalonus ar žaidimus, kurių jums nepriklauso.
GPU vertės pakopos 2026
Šie skaičiai atspindi apytikslę mažmeninę kainą 2026 m. ir vidutinį FPS mišrioje modernių pavadinimų bibliotekoje (AAA + konkurencingi šaudyklės) esant atitinkamoms tikslinėms raiškoms. Našumas skiriasi priklausomai nuo pavadinimo; konkurenciniai žaidimai (CS2, Valorant, Apex) veikia 30–50 % greičiau nei AAA atvirojo pasaulio žaidimai.
| Tier | Example GPU | Price (USD) | Target Resolution | Avg FPS | Cost/FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Budget | RX 7600 | $230 | 1080p | 85 | $2.71 |
| Budget | RTX 4060 | $300 | 1080p | 90 | $3.33 |
| Mid-Range | RX 7700 XT | $380 | 1080p/1440p | 105/72 | $3.62/$5.28 |
| Mid-Range | RTX 4070 | $550 | 1440p | 100 | $5.50 |
| High-End | RX 7900 GRE | $480 | 1440p | 110 | $4.36 |
| High-End | RTX 4070 Ti Super | $800 | 1440p/4K | 130/75 | $6.15/$10.67 |
| Ultra | RX 7900 XTX | $900 | 4K | 90 | $10.00 |
| Ultra | RTX 4090 | $1,600 | 4K | 135 | $11.85 |
RX 7900 GRE išsiskiria kaip išskirtinė vertė 1440p. RTX 4090 kainuoja 70 % daugiau nei RX 7900 XTX, kad gautumėte 50 % didesnį 4K FPS – tai prasminga tik tuomet, jei turite 4K 144 Hz+ monitorių ir žaidžiate sudėtingus kūrinius, kuriuose tuos kadrus iš tikrųjų galima naudoti.
Kur kliūtis švaisto jūsų pinigus
CPU kliūtis atsiranda, kai procesorius negali tiekti kadrų pakankamai greitai, kad GPU būtų užimtas. Pamatysite, kad GPU panaudojimas nukris žemiau 90%, o vieno ar dviejų branduolių procesoriaus panaudojimas pasieks 100%. Rezultatas: sumokėjote už GPU našumą, kurio nenaudojate.
2026 m. atitinkamos kliūties gairės:
- 1080p žaidimai yra procesoriaus jautriausia skiriamoji geba, nes mažesnis atvaizdavimo darbas perkelia kliūtį į centrinį procesorių. Sujunkite didelio FPS 1080p taikinį su moderniu 6 branduolių ar geresniu CPU (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K arba lygiaverčiu). – 1440p ir 4K labiau riboja GPU. Senesnis vidutinės klasės procesorius (Ryzen 5 5600, i5-12400) sumažins aukščiausios klasės GPU mažiau esant 4K nei 1080p.
- Konkurenciniai žaidimai (CS2, Valorant esant 240+ FPS taikiniams) yra agresyviai susietas su CPU, nepaisant skiriamosios gebos. Šie žaidimai nenaudoja GPU išteklių proporcingai ir atskleis procesoriaus apribojimus net esant 1080p.
RAM greitis yra svarbus procesoriaus scenarijams. DDR5-6000 ant AM5 su įjungta EXPO yra žymiai greitesnis procesoriaus ribose, nei DDR5-4800 sandėlyje. Tokiuose žaidimuose kaip CS2 našumo delta gali siekti 10–15%.
Sukūrimo pavyzdžiai: 600 USD / 1000 USD / 1500 USD / 2500 USD
Tai visos sistemos išlaidos, neįskaitant monitoriaus, klaviatūros, pelės ir operacinės sistemos.
| Component | $600 Build | $1,000 Build | $1,500 Build | $2,500 Build |
|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen 5 5600 ($120) | Ryzen 5 7600 ($180) | Ryzen 5 7600X ($220) | Ryzen 7 7800X3D ($380) |
| GPU | RX 7600 ($230) | RTX 4060 Ti ($400) | RX 7900 GRE ($480) | RTX 4070 Ti Super ($800) |
| Motherboard | B550 ($90) | B650 ($130) | B650E ($160) | X670E ($250) |
| RAM | 16GB DDR4-3200 ($40) | 16GB DDR5-5600 ($65) | 32GB DDR5-6000 ($90) | 32GB DDR5-6000 ($90) |
| Storage | 1TB NVMe ($60) | 1TB NVMe ($60) | 2TB NVMe ($100) | 2TB NVMe ($100) |
| PSU | 650W Bronze ($55) | 750W Gold ($80) | 750W Gold ($80) | 850W Gold ($100) |
| Case + Cooling | $45 | $85 | $120 | $180 |
| Total | ~$640 | ~$1,000 | ~$1,250 | ~$1,900 |
| Target | 1080p 60–100 FPS | 1080p 144 FPS | 1440p 100+ FPS | 1440p/4K 120+ FPS |
600 USD kaina yra minimali gyvybinga šiuolaikinė žaidimų sistema. 1000 USD kaina yra patraukli vieta daugeliui žaidėjų. Skirtumas tarp 1500 ir 2500 USD duoda mažėjančią grąžą – šuolis nuo 1440p 100 FPS iki 1440p 144+ FPS kainuoja 650 USD daugiau.
Monitoriaus matematika: skyra × atnaujinimo dažnis
Jūsų monitorius turi būti suderintas su jūsų GPU išvesties galimybėmis. Įsigiję 4K 144 Hz monitorių (600–900 USD) ir suporavę jį su RTX 4060 Ti, naudosite 4K raišką 40–55 FPS AAA pavadinimais – tai blogesnė patirtis nei 1080p 144 FPS 200 USD vertės monitoriuje.
| Monitor Spec | Recommended GPU Tier | Minimum FPS Target | Monitor Budget |
|---|---|---|---|
| 1080p 60Hz | Budget | 60 FPS | $120–160 |
| 1080p 144Hz | Budget-Mid | 120–165 FPS | $160–220 |
| 1440p 144Hz | Mid-High | 100–144 FPS | $250–380 |
| 1440p 165Hz+ | High | 120–165 FPS | $300–450 |
| 4K 60Hz | High | 60 FPS | $350–500 |
| 4K 144Hz | Ultra | 100+ FPS | $600–900 |
1440p 144Hz kategorija siūlo geriausią bendrą žaidimų patirtį už dolerį 2026 m. Ji yra pakankamai sudėtinga, kad pateisintų 400–550 USD vertės GPU, vizualiai pranašesnį už 1080p, ir pasiekiama nereikalaujant itin aukštos aparatinės įrangos, reikalingos 4K.
Kada atnaujinti arba kurti naują
Sprendimas dėl naujovinimo ar atstatymo priklauso nuo platformos amžiaus ir kliūčių sunkumo. Praktinis pagrindas:
Jei dabartinis GPU yra kliūtis (GPU naudojimas nuolat viršija 95%, CPU mažesnis nei 80%), GPU atnaujinimas esamoje platformoje paprastai yra ekonomiškas, jei platforma nesukelia naujos kliūties. Ryzen 3600 gali susieti su RX 7900 GRE esant 1440p su minimaliomis kliūtimis.
Jei dabartinis CPU yra kliūtis senoje platformoje (AM4 su DDR4, Intel LGA1200), skaičiavimas pasikeičia. Atnaujinant centrinį procesorių gali prireikti naujos pagrindinės plokštės ir RAM, todėl išlaidos prilygs naujai AM5 arba Intel LGA1851 platformai.
Naudinga taisyklė: jei visos sąnaudos norint pasiekti tikslinį sistemos našumą viršija 60 % lygiaverčių naujos statybos sąnaudų, kurkite naują. Gausite ilgesnę platformos tarnavimo laiką, garantiją visiems komponentams ir pagerinsite dabartinės kartos silicio efektyvumą – tai taip pat turi įtakos elektros sąnaudoms per kelerių metų nuosavybės laikotarpį.