Pred zberom úrody, predtým, ako vám obilný výťah ponúkne cenu, a predtým, než vyjednáte forwardovú zmluvu, potrebujete spoľahlivý odhad toho, čo vaše pole skutočne vyprodukuje. Odhad výnosu pred zberom umožňuje farmárom robiť informované marketingové rozhodnutia, zariadiť skladovaciu kapacitu a projektovať cash flow na nadchádzajúcu sezónu. Metódy sa líšia podľa plodiny, ale majú spoločnú štruktúru: spočítajte reprezentatívne rastliny, zmerajte ich produkčné jednotky a upravte ich na hodnotu na aker.

Vzorec na odhad výnosu

Metódy odhadu výnosov sa líšia podľa plodiny, ale všeobecná štruktúra je:

Yield (bu/acre) = (Plants per acre × Yield units per plant × Weight per unit) / Conversion factor

Odhad výnosu kukurice (metóda počítania klasov):

Yield (bu/acre) = (Ears per 1/1000 acre × Kernel rows × Kernels per row) / 90

Spočítajte klasy na 1/1000 akrov (17,4 stôp radu v 30-palcových radoch), potom zmerajte priemerné riadky jadier na ucho (zvyčajne 14–18 riadkov) a jadrá na riadok (zvyčajne 30–40 jadier). Vydeľte 90 (približne 90 000 jadier na bušeľ).

Príklad: 32 klasov na 1/1000 akra × 16 riadkov × 35 jadier = 17 920 jadier. Vydeliť 90 = 199 bu/aker.

Odhad výnosu sóje:

Yield (bu/acre) = Plants/acre × Pods/plant × Seeds/pod / 3,000

Spočítajte rastliny na 1/10 000 akrov (3,1 stôp 7-palcového radu), odhadnite priemerné struky na rastlinu (zvyčajne 30 – 50 v dobrých podmienkach), použite 2,5 – 2,8 semien na struk a vydeľte 3 000 (približne 3 000 semien na bušeľ na 3 000 semien na libru).

Príklad: 130 000 rastlín/aker × 40 strukov × 2,6 semien = 13 520 000 semien. Deliť 3 000 = 150 000 / 3 000 = počkať – opravené: 130 000 rastlín × 40 strukov × 2,6 semien ÷ 3 000 na lb ÷ 60 lb/bušel = približne 75 bu/aker pri typických parametroch.

Priemerné výnosy podľa plodiny

Národná poľnohospodárska štatistická služba USDA každoročne sleduje priemerné výnosy vo všetkých produkujúcich štátoch. Nasledujúca tabuľka ukazuje približné 5-ročné priemery pre hlavné plodiny v USA:

Crop US Average Yield Unit Top State / Yield
Corn 174–180 bu/acre Bushels Iowa: ~200 bu/acre
Soybeans 49–52 bu/acre Bushels Illinois: ~60 bu/acre
Winter Wheat 47–52 bu/acre Bushels WA/OR: 65–70 bu/acre
Spring Wheat 40–44 bu/acre Bushels
Cotton 880–920 lb/acre Pounds (lint) TX High Plains: ~900 lb/acre
Rice 7,400–7,600 lb/acre Pounds CA: 8,200 lb/acre
Grain Sorghum 70–75 bu/acre Bushels KS: 85–90 bu/acre
Sunflowers 1,500–1,700 lb/acre Pounds ND/SD average
Peanuts 3,800–4,200 lb/acre Pounds GA: ~4,200 lb/acre

Tieto priemery maskujú veľké rozdiely v rámci štátov. Farma s piesočnatou pôdou s nízkou kapacitou zadržiavania vody môže mať priemerne 130 bu/aker kukurice, zatiaľ čo sused s hlbokou, tmavou hlinitou a dlaždicovou drenážou má priemer 210 bu/aker. Miestna história výnosov z vašich záznamov farmy FSA je pre projekcie špecifické pre farmu funkčnejšia ako štátne priemery.

Faktory, ktoré ovplyvňujú výnos

Pochopenie toho, čo ovplyvňuje rozptyl výnosov, vám umožňuje predpovedať nad alebo pod priemerom s väčšou presnosťou:

Kvalita pôdy a drenáž: Organické látky v pôde (každé zvýšenie o 1 % zhruba zvyšuje potenciál výnosu kukurice o 15–20 bu/aker), kapacita výmeny katiónov a trieda drenáže sú dominantnými dlhodobými determinantmi výnosov. Zle odvodnené pôdy strácajú vo vlhkých rokoch značný výnos; dobre odvodnené pôdy s vysokým OM sú konzistentnejšie.

Zrážky a načasovanie: Kukurica je najcitlivejšia na vodný stres pri VT/R1 (strapce a hodváb). Týždenné sucho počas opeľovania môže znížiť výnos o 25 – 40 % bez ohľadu na to, ako dobre úroda vyzerala pred týmto bodom. Sójové bôby sú najcitlivejšie v R3 (začiatočná náplň strukov).

Výber odrôd a hybridov: Genetické zlepšenie spôsobilo za posledných 30 rokov zvýšenie výnosov kukurice približne o 1–2 b/aker/rok. Výber hybridov so silnými údajmi o výkone z miestnych univerzitných testov pre vašu konkrétnu geografiu môže pridať 5 až 15 bu/aker oproti suboptimálnemu výberu hybridov.

Dátum výsadby: Každý deň oneskorenej výsadby po optimálnom okne (pre väčšinu kukuričných pásov koncom apríla) stojí v kukurici približne 0,5–1,0 bu/aker/deň. Sójové bôby sú menej citlivé na dátum výsadby, ale na väčšine lokalít vykazujú klesajúce výnosy vysadené po začiatku júna.

Tlak škodcov a chorôb: Zamorenie voškami nad ekonomickým prahom znižuje výnosy sóje o 5–20 %. Šedá škvrnitosť listov a pleseň listov kukurice severnej v kukurici môžu v ťažkých rokoch bez listového fungicídu znížiť výnosy o 10–30 %. Poškodenie kukurice koreňovým červom môže znížiť výnos o 5–25 % v závislosti od tlaku chrobákov a balíka vlastností.

Výpočet výnosov: výnos × trhová cena

Výpočet výnosov začína cenou futures upravenou o bázu:

Expected Revenue = Yield (bu/acre) × (Futures Price + Basis)

Základ je miestna hotovostná cena mínus blízka cena futures. Základ sa líši podľa miesta a ročného obdobia, čo odráža náklady na dopravu na trh s terminálmi, miestnu ponuku a dopyt a ekonomiku skladovania. V kukuričnom páse sa kukuričná báza pri zbere zvyčajne pohybuje od -0,20 do -0,60 USD (pod futures). Základ sa na jar zvyčajne spevňuje (zužuje), keď sa zásoby starých plodín sťahujú.

Spracovaný príklad – projekcia výnosov z kukurice:

Yield estimate: 185 bu/acre
December corn futures: $4.85/bu
Estimated harvest basis: −$0.35/bu
Expected cash price: $4.85 − $0.35 = $4.50/bu

Revenue = 185 bu/acre × $4.50/bu = $832.50/acre

Ak ste už predali 50 % očakávanej produkcie za 5,10 USD/bu prostredníctvom forwardovej zmluvy:

Contracted revenue: 92.5 bu × $5.10 = $471.75/acre
Remaining sale: 92.5 bu × $4.50 = $416.25/acre
Total revenue: $888.00/acre (blended price = $4.80/bu)

Vstupné náklady: semená, hnojivo, vybavenie

Vstupné náklady na farmu sa výrazne líšia v závislosti od regiónu, veľkosti prevádzky a od toho, či je pôda vlastnená alebo prenajatá v hotovosti. Nasledujúce rozsahy odrážajú typické podmienky stredozápadu v rokoch 2023–2024:

Input Category Corn (per acre) Soybeans (per acre) Wheat (per acre)
Seed $110–$140 $60–$80 $25–$40
Fertilizer (N/P/K) $180–$280 $60–$100 $90–$150
Herbicides $35–$65 $30–$60 $20–$35
Insecticides/fungicides $20–$50 $20–$50 $15–$30
Fuel and labor $50–$80 $40–$65 $40–$70
Equipment depreciation $80–$120 $65–$95 $60–$90
Crop insurance $30–$60 $20–$40 $15–$30
Total (no land) $505–$795 $295–$490 $265–$445
Cash rent (Corn Belt) $200–$350 $200–$350 $100–$200
Total with cash rent $705–$1,145 $495–$840 $365–$645

Náklady na pôdu – či už peňažné nájomné alebo náklady na vlastníctvo – sú zvyčajne najväčšou premennou ziskovosti farmy. Farmy na vlastnenej pôde s nízkymi alebo úplne amortizovanými hypotékami majú dramaticky odlišné výpočty zvratu ako operácie prenajímané v hotovosti.

Čistý zisk na aker podľa plodiny

Kombinácia údajov o výnosoch, cene a vstupných nákladoch vytvára obraz zisku na aker. Výsledky sa značne líšia podľa roku, miesta a jednotlivých operácií:

Crop Revenue (typical year) Total Costs (with rent) Net Profit Challenging Year
Corn (185 bu at $4.50) $832/acre $750–$900/acre −$68 to +$82 −$200 to −$100
Soybeans (52 bu at $10.50) $546/acre $550–$700/acre −$154 to +$0 −$250 to −$150
Wheat (50 bu at $5.50) $275/acre $400–$600/acre −$325 to −$125 −$400 to −$250

Ekonomika pšenice v tabuľke vyššie odzrkadľuje, prečo mnohí farmári z Great Plains pestujú pšenicu skôr ako súčasť rotácie než pre priamu ziskovosť – jej vyrovnanie pri súčasných cenách si vyžaduje buď veľmi nízke náklady na pôdu, dvojité pestovanie so sójou po zbere pšenice, alebo silný základ.

Tieto čísla potvrdzujú, prečo na marketingových rozhodnutiach o obilninách pred alebo počas vegetačného obdobia tak záleží. Farma s kukuricou 185 bu/aker predávanou za 5,10 dolára namiesto 4,50 dolára generuje o 110 dolárov/aker vyššie príjmy – rozdiel medzi stratou a ziskom pri prevádzke prenajatej v hotovosti. Odhad výnosu sa stáva kritickým vstupom do tohto marketingového rozhodnutia, čo vám dáva istotu, že budete predávať dopredu produkciu bez strachu z prehnaných bušlov, ktoré nevyrastiete.