Izdelava igralnega računalnika brez ogrodja za ocenjevanje vrednosti je način, kako ljudje porabijo 500 $ za GPE, ki zagotavlja slabše sličice na dolar kot 300 $ alternativa. Meritev cene na sličico na sekundo zmanjša trženjski hrup in izbiranje meril uspešnosti, da razkrije, katera strojna oprema dejansko zagotavlja zmogljivost za vaš denar. Prav tako vas prisili, da določite svoj cilj – 1080p pri 60 sličicah na sekundo ima radikalno drugačne strojne zahteve kot 4K pri 165 sličicah na sekundo, proračun, potreben za dosego teh ciljev, pa se razlikuje za tisoče dolarjev.

Okvir Cost-Per-FPS

Cena na FPS je preprosto razmerje, izračunano za vašo ciljno ločljivost in knjižnico iger:

Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution

Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS

Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS

Ta metrika je najbolj uporabna pri primerjavi grafičnih procesorjev znotraj istega razreda ločljivosti. GPU, ki je "boljši" pri 4K, je nepomemben, če vaš monitor dosega največjo vrednost pri 1080p - plačujete za zmogljivost, ki je ne morete uporabiti. Vedno primerjajte z vašo dejansko ciljno ločljivostjo in igrami, ki jih igrate, ne s sintetičnimi merili ali igrami, ki jih nimate.

Stopnje vrednosti GPU 2026

Te številke odražajo približne maloprodajne cene v letu 2026 in povprečni FPS v mešani knjižnici sodobnih naslovov (AAA + tekmovalni strelci) pri ustreznih ciljnih ločljivostih. Izvedba se razlikuje glede na naslov; tekmovalne igre (CS2, Valorant, Apex) delujejo 30–50 % hitreje kot AAA naslovi odprtega sveta.

Tier Example GPU Price (USD) Target Resolution Avg FPS Cost/FPS
Budget RX 7600 $230 1080p 85 $2.71
Budget RTX 4060 $300 1080p 90 $3.33
Mid-Range RX 7700 XT $380 1080p/1440p 105/72 $3.62/$5.28
Mid-Range RTX 4070 $550 1440p 100 $5.50
High-End RX 7900 GRE $480 1440p 110 $4.36
High-End RTX 4070 Ti Super $800 1440p/4K 130/75 $6.15/$10.67
Ultra RX 7900 XTX $900 4K 90 $10.00
Ultra RTX 4090 $1,600 4K 135 $11.85

RX 7900 GRE izstopa kot izjemna vrednost za 1440p. RTX 4090 stane 70 % več kot RX 7900 XTX za 50 % več 4K FPS – menjava, ki je smiselna le, če imate monitor 4K 144 Hz+ in predvajate zahtevne naslove, kjer so ti okvirji dejansko uporabni.

Kjer ozka grla zapravljajo vaš denar

Ozko grlo CPE nastane, ko procesor ne more zagotoviti dovolj hitrih okvirjev, da bi bil GPE zaposlen. Videli boste, da bo izkoriščenost GPE padla pod 90 %, medtem ko bo izkoriščenost CPE na enem ali dveh jedrih dosegla 100 %. Rezultat: plačali ste za zmogljivost GPE, ki je ne uporabljate.

Leta 2026 ustrezne smernice za ozka grla:

  • 1080p igranje iger je najbolj občutljiva ločljivost za CPE, ker manjše delo pri upodabljanju premakne ozko grlo proti CPU. Združite visoko FPS 1080p s sodobnim 6-jedrnim ali boljšim procesorjem (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K ali enakovreden).
  • 1440p in 4K sta bolj omejena z GPU. Starejši CPE srednjega razreda (Ryzen 5 5600, i5-12400) bo manj ozko grlo GPE višjega razreda pri 4K kot pri 1080p.
  • Tekmovalno igranje (CS2, Valorant pri ciljih 240+ FPS) je agresivno vezano na CPE ne glede na ločljivost. Te igre ne uporabljajo sorazmerno virov GPE in bodo izpostavile omejitve CPU tudi pri 1080p.

Hitrost RAM-a je pomembna za scenarije, vezane na procesor. DDR5-6000 na AM5 z omogočenim EXPO je merljivo hitrejši v CPE-omejenih naslovih kot DDR5-4800 na zalogi. Delta zmogljivosti lahko doseže 10–15 % v igrah, kot je CS2.

Primeri zgradb: 600 $ / 1000 $ / 1500 $ / 2500 $

To so celotni sistemski stroški brez monitorja, tipkovnice, miške in operacijskega sistema.

Component $600 Build $1,000 Build $1,500 Build $2,500 Build
CPU Ryzen 5 5600 ($120) Ryzen 5 7600 ($180) Ryzen 5 7600X ($220) Ryzen 7 7800X3D ($380)
GPU RX 7600 ($230) RTX 4060 Ti ($400) RX 7900 GRE ($480) RTX 4070 Ti Super ($800)
Motherboard B550 ($90) B650 ($130) B650E ($160) X670E ($250)
RAM 16GB DDR4-3200 ($40) 16GB DDR5-5600 ($65) 32GB DDR5-6000 ($90) 32GB DDR5-6000 ($90)
Storage 1TB NVMe ($60) 1TB NVMe ($60) 2TB NVMe ($100) 2TB NVMe ($100)
PSU 650W Bronze ($55) 750W Gold ($80) 750W Gold ($80) 850W Gold ($100)
Case + Cooling $45 $85 $120 $180
Total ~$640 ~$1,000 ~$1,250 ~$1,900
Target 1080p 60–100 FPS 1080p 144 FPS 1440p 100+ FPS 1440p/4K 120+ FPS

Zgradba v vrednosti 600 $ predstavlja minimalno izvedljiv sodobni igralni sistem. Zgradba v vrednosti 1000 $ je za večino igralcev najboljše razmerje med ceno in zmogljivostjo. Razlika med 1.500 in 2.500 $ prinaša vse manjše donose – preskok iz 1440p 100 FPS na 1440p 144+ FPS stane 650 $ več.

Monitor Math: Ločljivost × Hitrost osveževanja

Vaš monitor mora ustrezati izhodni zmogljivosti vašega GPE. Če kupite monitor 4K 144Hz (600–900 USD) in ga združite z RTX 4060 Ti, boste predvajali 4K pri 40–55 FPS v naslovih AAA – izkušnja je slabša od 1080p pri 144 FPS na monitorju za 200 USD.

Monitor Spec Recommended GPU Tier Minimum FPS Target Monitor Budget
1080p 60Hz Budget 60 FPS $120–160
1080p 144Hz Budget-Mid 120–165 FPS $160–220
1440p 144Hz Mid-High 100–144 FPS $250–380
1440p 165Hz+ High 120–165 FPS $300–450
4K 60Hz High 60 FPS $350–500
4K 144Hz Ultra 100+ FPS $600–900

Kategorija 1440p 144Hz ponuja najboljšo splošno igralno izkušnjo na dolar v letu 2026. Je dovolj zahtevna, da upraviči 400–550 $ GPE, vizualno boljša od 1080p in dosegljiva brez potrebe po strojni opremi ultra-nivoja, ki je potrebna za 4K.

Kdaj nadgraditi ali zgraditi novo

Odločitev o nadgradnji v primerjavi z obnovo je odvisna od starosti platforme in resnosti ozkega grla. Praktični okvir:

Če je vaš trenutni GPE ozko grlo (uporaba GPE dosledno nad 95 %, CPE pod 80 %), je nadgradnja GPE na obstoječo platformo običajno stroškovno učinkovita — pod pogojem, da platforma ne povzroča novega ozkega grla. Ryzen 3600 se lahko združi z RX 7900 GRE pri 1440p z minimalnim ozkim grlom.

Če je vaš trenutni CPE ozko grlo na stari platformi (AM4 z DDR4, Intel LGA1200), se izračun spremeni. Za nadgradnjo CPE-ja boste morda potrebovali novo matično ploščo in RAM, s čimer se bodo stroški približali novi zgradbi platforme AM5 ali Intel LGA1851.

Uporabno pravilo: če skupni strošek za doseganje ciljne zmogljivosti vašega sistema presega 60 % enakovrednih stroškov nove gradnje, zgradite novo. Dobili boste daljšo življenjsko dobo platforme, garancijsko kritje za vse komponente in izboljšave učinkovitosti silicija trenutne generacije — kar je prav tako pomembno za stroške električne energije v večletnem obdobju lastništva.