Door in de juiste hartslagzone te trainen, wordt trainen aanzienlijk effectiever. Of uw doel nu vetverbranding, cardiovasculaire conditie of topprestaties is, als u uw doelhartslagbereik kent, weet u zeker dat u met de juiste intensiteit werkt.
Maximale hartslag: de basis
Voordat u trainingszones berekent, moet u uw maximale hartslag (MHR) schatten: het hoogste aantal slagen per minuut dat uw hart kan bereiken bij maximale inspanning.
Eenvoudige formule (meest gebruikte):
MHR = 220 − age
Voorbeeld: Een 35-jarige:
MHR = 220 − 35 = 185 bpm
** Nauwkeurigere formules: **
Tanaka-formule (beter voor oudere volwassenen):
MHR = 208 − (0.7 × age)
Gellish-formule (door onderzoek gevalideerd):
MHR = 207 − (0.7 × age)
Voor onze 35-jarige: Tanaka → 208 − 24,5 = 183,5 bpm
Let op: dit zijn schattingen. Uw werkelijke MHR kan alleen worden achterhaald via een maximale inspanningstest en kan aanzienlijk afwijken van het resultaat van de formule.
De Karvonen-formule: hartslagreserve
De Karvonen-formule (Heart Rate Reserve-methode) is nauwkeuriger omdat deze rekening houdt met uw hartslag in rust – een maatstaf voor de cardiovasculaire conditie.
Target HR = ((MHR − Resting HR) × Intensity %) + Resting HR
Hoe u uw hartslag in rust kunt meten: Controleer uw pols onmiddellijk nadat u wakker wordt, voordat u uit bed komt. Tel de slagen gedurende 60 seconden. Gemiddeld over 3 dagen.
Typische hartslag in rust:
- Ongetrainde volwassene: 60–80 bpm
- Regelmatige sporter: 50-65 bpm
- Duursporter: 35–50 bpm
Voorbeeld: 35-jarige, MHR = 185 bpm, rusthartslag = 62 bpm. Trainen op 70% intensiteit:
Target HR = ((185 − 62) × 0.70) + 62
= (123 × 0.70) + 62
= 86.1 + 62
= 148 bpm
Hartslagtrainingzones
Zone 1 – Herstel (50-60% MHR)
Zeer lichte activiteit. Lopen, rustig fietsen. Bevordert het herstel, ontwikkelt basisaerobe conditie.
Gebruikmakend van de leeftijd 220 voor een 35-jarige (MHR = 185): Zone 1: 93–111 bpm
Zone 2 – Vetverbranding / Basisuithoudingsvermogen (60-70% MHR)
De ‘vetverbrandingszone’: uw lichaam gebruikt vet als primaire brandstofbron. Conversatietempo; je kunt in volledige zinnen spreken.
Zone 2: 111–130 bpm
Dit is waar de meeste lange termijn trainingen plaatsvinden. Het is minder dramatisch dan het klinkt; je kunt dit urenlang volhouden.
Zone 3 – Aërobe conditie (70-80% MHR)
Middelmatige tot zware inspanning. Ademen is moeizaam; je kunt in korte zinnen spreken. Verbetert de cardiovasculaire efficiëntie.
Zone 3: 130–148 bpm
Zone 4 – Anaerobe drempel (80-90% MHR)
Zware inspanning op of nabij de lactaatdrempel – het punt waarop melkzuur sneller opbouwt dan wordt afgevoerd. Dit is voor de meeste mensen het racetempo.
Zone 4: 148–167 bpm
Zone 5 – Maximale inspanning (90-100% MHR)
Totale inspanning die slechts voor een korte periode duurzaam is. VO2max-training. Erg ongemakkelijk.
Zone 5: 167–185 bpm
Trainingszones op leeftijd
| Leeftijd | MHR geschat. | Zone 2 (60-70%) | Zone 3 (70-80%) | Zone 4 (80-90%) |
|---|---|---|---|---|
| 20 | 200 | 120–140 | 140–160 | 160–180 |
| 25 | 195 | 117–137 | 137–156 | 156–176 |
| 30 | 190 | 114–133 | 133–152 | 152–171 |
| 35 | 185 | 111–130 | 130–148 | 148–167 |
| 40 | 180 | 108–126 | 126–144 | 144–162 |
| 45 | 175 | 105–123 | 123–140 | 140–158 |
| 50 | 170 | 102–119 | 119–136 | 136–153 |
| 55 | 165 | 99–116 | 116–132 | 132–149 |
| 60 | 160 | 96–112 | 112–128 | 128–144 |
| 65 | 155 | 93–109 | 109–124 | 124–140 |
In welke zone moet je trainen?
Voor vetverlies: Zone 2 verbrandt het hoogste percentage vetcalorieën. Zones met een hogere intensiteit verbranden echter meer totale calorieën, wat ook bijdraagt aan vetverlies. Een mix van beide is optimaal.
Voor cardiovasculaire gezondheid: Zone 2-training is de basis voor een langdurige gezondheid van het hart. Het meeste trainingsvolume zou hier moeten zijn (80% van de sessies).
Voor prestaties: Voeg zone 3- en 4-werk toe naast zone 2-basistraining.
Voor beginners: Begin met zone 2. Bouw maandenlang een basis op voordat je werk met een hogere intensiteit toevoegt.
Hoe u uw hartslag kunt controleren
Borstband: Meest nauwkeurig. Detecteert elektrische signalen van het hart. Aanbevolen voor trainingen.
Optisch om de pols (smartwatch): Handig maar minder nauwkeurig, vooral tijdens intervallen met hoge intensiteit. Goed voor zone 2 en dagelijkse monitoring.
Handmatig (halsslagader of radiale pols): Tel 15 seconden en vermenigvuldig dit met 4. Niet praktisch tijdens het sporten.
Mate van waargenomen inspanning (RPE)
Als u geen hartslagmeter heeft, correleert de Borg RPE-schaal met hartslagzones:
| RPE (schaal 6–20) | Intensiteit | Zone |
|---|---|---|
| 7–9 | Zeer licht | 1 |
| 10–11 | Licht | 2 |
| 12–13 | Enigszins moeilijk | 3 |
| 14–16 | Moeilijk | 4 |
| 17–19 | Heel moeilijk | 5 |
| 20 | Maximaal | Max |
Lees volgende
- [Hoe het lichaamsvetpercentage te berekenen](/en/blog/hoe-het-lichaamsvetpercentage te berekenen)
- TDEE: wat het is en hoe je het kunt berekenen
- Hoe u uw macro's kunt berekenen