Изградња рачунара за игре без оквира за процену вредности је начин на који људи троше 500 долара на ГПУ који даје лошије оквире по долару од алтернативе од 300 долара. метрика цене по ФПС-у смањује маркетиншку буку и бирање стандарда да би открила који хардвер заправо пружа перформансе за ваш новац. Такође вас приморава да дефинишете свој циљ — 1080п при 60 ФПС има радикално различите хардверске захтеве од 4К при 165 ФПС, а буџет потребан за постизање тих циљева разликује се за хиљаде долара.
Тхе Цост-Пер-ФПС Фрамеворк
Цена по ФПС-у је једноставан однос израчунат на вашој циљној резолуцији и библиотеци игара:
Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution
Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS
Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS
Ова метрика је најкориснија када упоређујете ГПУ-ове у оквиру исте резолуције. ГПУ који је „бољи“ при 4К је ирелевантан ако ваш монитор достиже 1080п — плаћат�� за перформансе које не можете да користите. Увек упоредите своју стварну циљну резолуцију и игре које играте, а не синтетичке стандарде или игре које не поседујете.
Нивои вредности ГПУ-а 2026
Ове бројке одражавају приближне малопродајне цене у 2026. и просечни ФПС у мешовитој библиотеци модерних наслова (ААА + конкурентски пуцачи) на одговарајућим циљним резолуцијама. Перформансе се разликују у зависности од наслова; такмичарске игре (ЦС2, Валорант, Апек) раде 30–50% брже од ААА наслова отвореног света.
| Tier | Example GPU | Price (USD) | Target Resolution | Avg FPS | Cost/FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Budget | RX 7600 | $230 | 1080p | 85 | $2.71 |
| Budget | RTX 4060 | $300 | 1080p | 90 | $3.33 |
| Mid-Range | RX 7700 XT | $380 | 1080p/1440p | 105/72 | $3.62/$5.28 |
| Mid-Range | RTX 4070 | $550 | 1440p | 100 | $5.50 |
| High-End | RX 7900 GRE | $480 | 1440p | 110 | $4.36 |
| High-End | RTX 4070 Ti Super | $800 | 1440p/4K | 130/75 | $6.15/$10.67 |
| Ultra | RX 7900 XTX | $900 | 4K | 90 | $10.00 |
| Ultra | RTX 4090 | $1,600 | 4K | 135 | $11.85 |
РКС 7900 ГРЕ се истиче као изузетна вредност за 1440п. РТКС 4090 кошта 70% више од РКС 7900 КСТКС за 50% више 4К ФПС — трговина која има смисла само ако поседујете 4К 144Хз+ монитор и играте захтевне наслове где су ти оквири заправо употребљиви.
Где уска грла троше ваш новац
Уско грло ЦПУ-а настаје када процесор не може да испоручи оквире довољно брзо да задржи ГПУ заузет. Видећете да искоришћеност ГПУ-а пада испод 90%, док искоришћеност ЦПУ-а на једном или два језгра достиже 100%. Резултат: платили сте за ГПУ перформансе које не користите.
У 2026. релевантне смернице за уско грло:
- 1080п играње је резолуција која је најосетљивија на ЦПУ јер нижи рад рендеровања помера уско грло ЦПУ-а. Упарите циљ са високим ФПС 1080п са модерним 6-језгарним или бољим ЦПУ-ом (Ризен 5 7600, Цоре и5-14600К или еквивалент).
- 1440п и 4К су више ограничени на ГПУ. Старији ЦПУ средњег опсега (Ризен 5 5600, и5-12400) мање ће запрети високом ГПУ-у при 4К него при 1080п.
- Конкурентско играње (ЦС2, Валорант на 240+ ФПС циљева) је агресивно везано за ЦПУ без обзира на резолуцију. Ове игре не користе ГПУ ресурсе пропорционално и излагаће ограничења ЦПУ-а чак и при 1080п.
Брзина РАМ-а је важна за сценарије везане за ЦПУ. ДДР5-6000 на АМ5 са омогућеним ЕКСПО је мерљиво бржи у насловима са ограниченим процесором него ДДР5-4800 на лагеру. Делта перформанси може да достигне 10–15% у играма као што је ЦС2.
Примери изградње: $600 / $1000 / $1500 / $2500
Ово су комплетни системски трошкови, искључујући монитор, тастатуру, миш и оперативни систем.
| Component | $600 Build | $1,000 Build | $1,500 Build | $2,500 Build |
|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen 5 5600 ($120) | Ryzen 5 7600 ($180) | Ryzen 5 7600X ($220) | Ryzen 7 7800X3D ($380) |
| GPU | RX 7600 ($230) | RTX 4060 Ti ($400) | RX 7900 GRE ($480) | RTX 4070 Ti Super ($800) |
| Motherboard | B550 ($90) | B650 ($130) | B650E ($160) | X670E ($250) |
| RAM | 16GB DDR4-3200 ($40) | 16GB DDR5-5600 ($65) | 32GB DDR5-6000 ($90) | 32GB DDR5-6000 ($90) |
| Storage | 1TB NVMe ($60) | 1TB NVMe ($60) | 2TB NVMe ($100) | 2TB NVMe ($100) |
| PSU | 650W Bronze ($55) | 750W Gold ($80) | 750W Gold ($80) | 850W Gold ($100) |
| Case + Cooling | $45 | $85 | $120 | $180 |
| Total | ~$640 | ~$1,000 | ~$1,250 | ~$1,900 |
| Target | 1080p 60–100 FPS | 1080p 144 FPS | 1440p 100+ FPS | 1440p/4K 120+ FPS |
Изградња од 600 долара представља минимално одржив савремени систем за игре. Изградња од 1.000 долара је најбоља тачка у односу на цену и перформансе за већину гејмера. Разлика између 1.500 и 2.500 долара доноси све мањи повраћај - скок са 1440п 100 ФПС на 1440п 144+ ФПС кошта 650 долара више.
Монитор Матх: Резолуција × Брзина освежавања
Ваш монитор мора да буде усклађен са излазним могућностима вашег ГПУ-а. Куповина 4К 144Хз монитора (600–900 УСД) и упаривање са РТКС 4060 Ти значи да ћете радити 4К при 40–55 ФПС у ААА насловима – искуство горе од 1080п при 144 ФПС на монитору од 200 УСД.
| Monitor Spec | Recommended GPU Tier | Minimum FPS Target | Monitor Budget |
|---|---|---|---|
| 1080p 60Hz | Budget | 60 FPS | $120–160 |
| 1080p 144Hz | Budget-Mid | 120–165 FPS | $160–220 |
| 1440p 144Hz | Mid-High | 100–144 FPS | $250–380 |
| 1440p 165Hz+ | High | 120–165 FPS | $300–450 |
| 4K 60Hz | High | 60 FPS | $350–500 |
| 4K 144Hz | Ultra | 100+ FPS | $600–900 |
Категорија 1440п 144Хз нуди најбоље укупно искуство играња по долару у 2026. Довољно је захтевна да оправда ГПУ од 400–550 долара, визуелно супериорнији од 1080п, и остварив без потребе за ултра-слојним хардвером неопходним за 4К.
Када надоградити у односу на изградњу новог
Одлука о надоградњи у односу на поновну изградњу своди се на старост платформе и озбиљност уског грла. Практични оквир:
Ако је ваш тренутни ГПУ уско грло (коришћење ГПУ-а је константно изнад 95%, ЦПУ испод 80%), надоградња ГПУ-а на постојећој платформи је обично исплатива — под условом да платформа не намеће ново уско грло. Ризен 3600 се може упарити са РКС 7900 ГРЕ при 1440п уз минимално уско грло.
Ако је ваш тренутни ЦПУ уско грло на застарелој платформи (АМ4 са ДДР4, Интел ЛГА1200), прорачун се мења. За надоградњу ЦПУ-а може бити потребна нова матична плоча и РАМ, што доводи трошкове близу нове АМ5 или Интел ЛГА1851 платформе.
Корисно правило: ако укупни трошкови довођења система до циљних перформанси премашују 60% еквивалентне цене нове изградње, направите нову. Добићете дужи животни век платформе, покриће гаранције на све компоненте и побољшања ефикасности силицијума тренутне генерације — што је такође важно за трошкове електричне енергије током вишегодишњег периода власништва.