Izgradnja računala za igre bez okvira za procjenu vrijednosti je način na koji ljudi troše 500 USD na GPU koji daje lošije okvire po dolaru od alternative od 300 USD. Mjerni podatak cijene po FPS-u probija se kroz marketinšku buku i benchmark odabir kako bi se otkrilo koji hardver zapravo pruža performanse za vaš novac. Također vas prisiljava da definirate svoj cilj — 1080p pri 60 FPS ima radikalno različite hardverske zahtjeve od 4K pri 165 FPS, a proračun potreban za postizanje tih ciljeva razlikuje se u tisućama dolara.
Okvir Cost-Per-FPS
Cijena po FPS-u jednostavan je omjer izračunat za vašu ciljanu rezoluciju i biblioteku igara:
Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution
Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS
Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS
Ova je metrika najkorisnija kada se uspoređuju GPU-ovi unutar istog razreda rezolucije. GPU koji je "bolji" u 4K je nevažan ako vaš monitor dostiže 1080p — plaćate performanse koje ne možete koristiti. Uvijek usporedite svoju stvarnu ciljnu razlučivost i igre koje igrate, a ne sintetičke referentne vrijednosti ili igre koje ne posjedujete.
Razine vrijednosti GPU-a 2026
Ove brojke odražavaju približnu maloprodajnu cijenu u 2026. i prosječni FPS u mješovitoj biblioteci modernih naslova (AAA + natjecateljske pucačine) pri odgovarajućim ciljanim rezolucijama. Izvedba se razlikuje prema naslovu; natjecateljske igre (CS2, Valorant, Apex) rade 30–50% brže od AAA naslova otvorenog svijeta.
| Tier | Example GPU | Price (USD) | Target Resolution | Avg FPS | Cost/FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Budget | RX 7600 | $230 | 1080p | 85 | $2.71 |
| Budget | RTX 4060 | $300 | 1080p | 90 | $3.33 |
| Mid-Range | RX 7700 XT | $380 | 1080p/1440p | 105/72 | $3.62/$5.28 |
| Mid-Range | RTX 4070 | $550 | 1440p | 100 | $5.50 |
| High-End | RX 7900 GRE | $480 | 1440p | 110 | $4.36 |
| High-End | RTX 4070 Ti Super | $800 | 1440p/4K | 130/75 | $6.15/$10.67 |
| Ultra | RX 7900 XTX | $900 | 4K | 90 | $10.00 |
| Ultra | RTX 4090 | $1,600 | 4K | 135 | $11.85 |
RX 7900 GRE ističe se kao izuzetna vrijednost za 1440p. RTX 4090 košta 70% više od RX 7900 XTX za 50% više 4K FPS — trgovina koja ima smisla samo ako posjedujete 4K 144Hz+ monitor i igrate zahtjevne naslove u kojima su ti okviri zapravo iskoristivi.
Gdje uska grla troše vaš novac
CPU usko grlo nastaje kada procesor ne može dostaviti okvire dovoljno brzo da zadrži GPU zauzet. Vidjet ćete da iskorištenje GPU-a pada ispod 90%, dok iskorištenje CPU-a na jednoj ili dvije jezgre doseže 100%. Rezultat: platili ste performanse GPU-a koje ne koristite.
U 2026. relevantne smjernice za uska grla:
- 1080p igranje najosjetljivija je rezolucija CPU-a jer manji rad na renderiranju pomiče usko grlo CPU-a. Uparite ciljani 1080p visoke FPS s modernim 6-jezgrenim ili boljim CPU-om (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K ili ekvivalent).
- 1440p i 4K više su ograničeni GPU-om. Stariji CPU srednjeg ranga (Ryzen 5 5600, i5-12400) bit će usko grlo GPU-a više klase manje pri 4K nego pri 1080p.
- Natjecateljsko igranje (CS2, Valorant na 240+ FPS ciljeva) agresivno je vezano za CPU bez obzira na rezoluciju. Ove igre ne koriste proporcionalno GPU resurse i izložit će CPU ograničenja čak i pri 1080p.
Brzina RAM-a je važna za scenarije vezane uz CPU. DDR5-6000 na AM5 s omogućenim EXPO-om mjerljivo je brži u CPU ograničenim naslovima od DDR5-4800 na zalihama. Delta izvedbe može doseći 10–15% u igrama poput CS2.
Primjeri izrade: $600 / $1000 / $1500 / $2500
Ovo su kompletni troškovi sustava isključujući monitor, tipkovnicu, miš i operativni sustav.
| Component | $600 Build | $1,000 Build | $1,500 Build | $2,500 Build |
|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen 5 5600 ($120) | Ryzen 5 7600 ($180) | Ryzen 5 7600X ($220) | Ryzen 7 7800X3D ($380) |
| GPU | RX 7600 ($230) | RTX 4060 Ti ($400) | RX 7900 GRE ($480) | RTX 4070 Ti Super ($800) |
| Motherboard | B550 ($90) | B650 ($130) | B650E ($160) | X670E ($250) |
| RAM | 16GB DDR4-3200 ($40) | 16GB DDR5-5600 ($65) | 32GB DDR5-6000 ($90) | 32GB DDR5-6000 ($90) |
| Storage | 1TB NVMe ($60) | 1TB NVMe ($60) | 2TB NVMe ($100) | 2TB NVMe ($100) |
| PSU | 650W Bronze ($55) | 750W Gold ($80) | 750W Gold ($80) | 850W Gold ($100) |
| Case + Cooling | $45 | $85 | $120 | $180 |
| Total | ~$640 | ~$1,000 | ~$1,250 | ~$1,900 |
| Target | 1080p 60–100 FPS | 1080p 144 FPS | 1440p 100+ FPS | 1440p/4K 120+ FPS |
Izrada od 600 USD predstavlja minimalno održivi moderni sustav igranja. Izrada od 1.000 USD je najbolja cijena u odnosu na performanse za većinu igrača. Razlika između 1.500 i 2.500 USD donosi sve manje povrate — skok s 1440p 100 FPS na 1440p 144+ FPS košta 650 USD više.
Monitor Math: Rezolucija × Učestalost osvježavanja
Vaš monitor mora biti usklađen s izlaznom sposobnošću vašeg GPU-a. Kupnja 4K 144Hz monitora (600–900 USD) i njegovo uparivanje s RTX 4060 Ti znači da ćete pokrenuti 4K pri 40–55 FPS u AAA naslovima — iskustvo gore od 1080p pri 144 FPS na monitoru od 200 USD.
| Monitor Spec | Recommended GPU Tier | Minimum FPS Target | Monitor Budget |
|---|---|---|---|
| 1080p 60Hz | Budget | 60 FPS | $120–160 |
| 1080p 144Hz | Budget-Mid | 120–165 FPS | $160–220 |
| 1440p 144Hz | Mid-High | 100–144 FPS | $250–380 |
| 1440p 165Hz+ | High | 120–165 FPS | $300–450 |
| 4K 60Hz | High | 60 FPS | $350–500 |
| 4K 144Hz | Ultra | 100+ FPS | $600–900 |
Kategorija 1440p 144Hz nudi najbolje sveukupno iskustvo igranja po dolaru u 2026. Dovoljno je zahtjevna da opravda GPU od 400–550 USD, vizualno superiorna u odnosu na 1080p i ostvariva bez potrebe za ultra-slojnim hardverom potrebnim za 4K.
Kada nadograditi umjesto izgraditi novo
Odluka o nadogradnji u odnosu na ponovnu izgradnju svodi se na starost platforme i ozbiljnost uskog grla. Praktičan okvir:
Ako je vaš trenutni GPU usko grlo (upotreba GPU-a stalno iznad 95%, CPU ispod 80%), nadogradnja GPU-a na postojećoj platformi obično je isplativa — pod uvjetom da platforma ne nameće novo usko grlo. Ryzen 3600 može se upariti s RX 7900 GRE pri 1440p uz minimalno usko grlo.
Ako je vaš trenutni CPU usko grlo na staroj platformi (AM4 s DDR4, Intel LGA1200), izračun se mijenja. Nadogradnja CPU-a može zahtijevati novu matičnu ploču i RAM, čime se troškovi približavaju novoj AM5 ili Intel LGA1851 platformi.
Korisno pravilo: ako ukupni trošak dovođenja vašeg sustava na ciljnu izvedbu premašuje 60% ekvivalentnog troška nove izgradnje, napravite novu. Dobit ćete duži životni vijek platforme, pokrivenost jamstvom za sve komponente i poboljšanja učinkovitosti silicija trenutne generacije — što je također važno za troškove električne energije tijekom višegodišnjeg razdoblja vlasništva.