A megfelelő pulzuszónában végzett edzés jelentősen hatékonyabbá teszi az edzést. Legyen szó a zsírégetésről, a szív- és érrendszeri fitneszről vagy a csúcsteljesítményről, a célpulzus-tartomány ismerete biztosítja, hogy a megfelelő intenzitással dolgozzon.
Maximális pulzusszám: Az Alapítvány
Az edzési zónák kiszámítása előtt meg kell becsülnie a maximális pulzusszámot (MHR) – a percenkénti maximális ütésszámot, amelyet szíve maximális terhelés mellett képes elérni.
Egyszerű képlet (leggyakrabban használt):
MHR = 220 − age
Példa: Egy 35 éves:
MHR = 220 − 35 = 185 bpm
Pontosabb képletek:
Tanaka formula (jobb idősebb felnőtteknek):
MHR = 208 − (0.7 × age)
Gellish formula (kutatással hitelesített):
MHR = 207 − (0.7 × age)
35 évesünknek: Tanaka → 208 − 24,5 = 183,5 bpm
Megjegyzés: Ezek becslések. A tényleges MHR csak egy maximális terhelési teszttel állapítható meg, és jelentősen eltérhet a képlet eredményétől.
A Karvonen-képlet: Pulzustartalék
A Karvonen-képlet (Heart Rate Reserve módszer) pontosabb, mert figyelembe veszi a nyugalmi pulzusszámot – a kardiovaszkuláris fittség mértékét.
Target HR = ((MHR − Resting HR) × Intensity %) + Resting HR
A nyugalmi pulzusszám mérése: Közvetlenül ébredés után ellenőrizze a pulzusát, mielőtt felkelne az ágyból. Számolja az ütemeket 60 másodpercig. Átlagosan 3 nap alatt.
Tipikus nyugalmi pulzusszámok:
- Képzetlen felnőtt: 60-80 bpm
- Rendszeres testmozgás: 50-65 bpm
- Állóképességi sportoló: 35-50 bpm
Példa: 35 éves, MHR = 185 bpm, nyugalmi HR = 62 bpm. Edzés 70%-os intenzitással:
Target HR = ((185 − 62) × 0.70) + 62
= (123 × 0.70) + 62
= 86.1 + 62
= 148 bpm
Pulzusszám edzési zónák
1. zóna – Helyreállítás (50–60% MHR)
Nagyon könnyű tevékenység. Gyaloglás, kíméletes kerékpározás. Elősegíti a felépülést, fejleszti az alap aerob edzettséget.
220 éves kort használva 35 évesnél (MHR = 185):
- zóna: 93–111 bpm
2. zóna – Zsírégetés / Alap állóképesség (60–70% MHR)
A „zsírégető zóna” – szervezete a zsírt használja elsődleges üzemanyagforrásként. Beszélgetési tempó; teljes mondatokban tud beszélni.
- zóna: 111–130 bpm
Itt zajlik a legtöbb hosszú távú edzés. Kevésbé drámai, mint amilyennek hangzik – órákig eltarthatod.
3. zóna – Aerobic Fitness (70–80% MHR)
Közepestől keményig tartó erőfeszítés. A légzés fáradságos; rövid frázisokban tud beszélni. Javítja a szív- és érrendszeri hatékonyságot.
- zóna: 130–148 bpm
4. zóna – Anaerob küszöb (80–90% MHR)
Kemény erőfeszítés a laktátküszöbön vagy annak közelében – azon a ponton, ahol a tejsav gyorsabban épül fel, mint ahogy kitisztul. A legtöbb ember számára ez a versenytempó.
- zóna: 148–167 bpm
5. zóna – Maximális erőkifejtés (90–100% MHR)
A teljes erőfeszítés csak rövid ideig fenntartható. VO2 max edzés. Nagyon kényelmetlen.
- zóna: 167–185 bpm
Képzési zónák életkor szerint
| Kor | MHR est. | 2. zóna (60–70%) | 3. zóna (70–80%) | 4. zóna (80–90%) |
|---|---|---|---|---|
| 20 | 200 | 120–140 | 140–160 | 160–180 |
| 25 | 195 | 117–137 | 137–156 | 156–176 |
| 30 | 190 | 114–133 | 133–152 | 152–171 |
| 35 | 185 | 111–130 | 130–148 | 148–167 |
| 40 | 180 | 108–126 | 126–144 | 144–162 |
| 45 | 175 | 105–123 | 123–140 | 140–158 |
| 50 | 170 | 102–119 | 119–136 | 136–153 |
| 55 | 165 | 99–116 | 116–132 | 132–149 |
| 60 | 160 | 96–112 | 112–128 | 128–144 |
| 65 | 155 | 93–109 | 109–124 | 124–140 |
Melyik zónában érdemes edzeni?
Zsírvesztéshez: A 2. zóna égeti el a zsírkalóriák legnagyobb részét. A magasabb intenzitású zónák azonban több kalóriát égetnek el, ami szintén hozzájárul a zsírégetéshez. A kettő keveréke az optimális.
A szív- és érrendszer egészségéért: A 2. zóna edzés a hosszú távú szív egészségének alapja. A legtöbb edzésmennyiségnek itt kell lennie (az edzések 80%-a).
A teljesítmény érdekében: A 3. és 4. zónában végzett munka a 2. zóna alapképzése mellett szerepeljen.
Kezdőknek: Kezdje a 2. zónával. Hónapokig építsen alapot, mielőtt nagyobb intenzitású munkát végezne.
Hogyan lehet nyomon követni a pulzusát
Mellkaspánt: A legpontosabb. Érzékeli a szívből érkező elektromos jeleket. Edzésre ajánlott.
Csuklón elhelyezett optikai (okosóra): Kényelmes, de kevésbé pontos, különösen nagy intenzitású időközönként. Jó a 2. zónához és a napi megfigyeléshez.
Manuális (carotis vagy radiális pulzus): Számoljon 15 másodpercig, és szorozza meg 4-gyel. Edzés közben nem praktikus.
Az észlelt erőfeszítés aránya (RPE)
Ha nincs pulzusmérője, a Borg RPE skála a pulzuszónákkal korrelál:
| RPE (6-20 skála) | Intenzitás | Zóna |
|---|---|---|
| 7–9 | Nagyon könnyű | 1 |
| 10–11 | Fény | 2 |
| 12–13 | Kicsit nehéz | 3 |
| 14–16 | Kemény | 4 |
| 17–19 | Nagyon kemény | 5 |
| 20 | Maximális | Max |
Olvassa el a következőt
- [Hogyan számítsuk ki a testzsírszázalékot] (/en/blog/how-to-calculate-body-fat-percentage)
- [TDEE: Mi ez és hogyan kell kiszámítani] (/en/blog/how-to-calculate-tdee)
- [A makrók kiszámítása] (/en/blog/how-to-calculate-macros)